główna | aktualności | o bibliotece | zbiory | działalność kulturalna | biblioteki w powiecie | wtorek, 23 stycznia 2018
AKTUALNOŚCIZAJĘCIA Z GENEALOGII - fotorelacja
2017-05-19


W ramach projektu "Biblioteka przewodnikiem po historii" zaprosiliśmy naszych czytelników na wykład i warsztaty dot. poszukiwań genealogicznych, które poprowadził dr Maciej Kowalczyk.

PROJEKT CZYTELNICZY "I TY MOŻESZ STWORZYĆ SWOJĄ KSIĄŻKĘ" W TACZANOWIE DRUGIM
2017-05-15


Przez kilka tygodni w każdy czwartek, spotykaliśmy się w bibliotece na zajęciach poświęconych książkom - a ściślej ich budowie. Dzieci dowiedziały się z czego składają się książki, co znajduje się na okładce, a co na stronie tytułowej, kto to jest autor, grafik, itp. A wszystko po to, aby każdy mógł spróbować swoich sił i stworzyć swoją książkę.
Uczestnicy raz byli ilustratorami, raz grafikami, następne pisarzami - i w ten sposób powstały bardzo ciekawe kolorowe książeczki. Dzieci mając dużą wyobraźnię, snuły interesujące opowieści, niejeden raz wplatając swoje pasje czy zainteresowania. Najciekawsze prace zostały nagrodzone.

OCZYWISTE I NIEOCZYWISTE ZADANIA BIBLIOTEKI
2017-05-15

Z okazji Tygodnia Bibliotek przedszkolaki z Grodziska i Rokutowa uczestniczyły w lekcji bibliotecznej. Głównym punktem zajęć było wykonanie ilustracji do opowiadania o bibliotece i wykonanie książeczki. Ponadto przedszkolaki przypomniały sobie definicje pisarza i ilustratora. Podczas zajęć nie mogło zabraknąć swobodnych rozmów o bibliotece i jej zadaniach, domowych biblioteczkach, bibliotekarzach i książkach. (P.M.)

POWIATOWY DZIEŃ BIBLIOTEK I BIBLIOTEKARZA
2017-05-11

Po raz siedemnasty bibliotekarze wszystkich sieci bibliotek działających na terenie powiatu pleszewskiego spotkali się, aby wspólnie świętować Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza.
Na początku spotkania Justyna Stoltmann-Prędka - kierownik działu instrukcyjno-metodycznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zrelacjonowała wyjazd szkoleniowy do bibliotek w Czechach i Niemczech, przybliżając sposoby na promocję czytelnictwa i samych bibliotek w tych krajach.
Następnie dyrektor BPMiG w Pleszewie Elżbieta Mielcarek omówiła pokrótce działania podejmowane przez biblioteki różnych sieci na rzecz mieszkańców powiatu pleszewskiego. Rzetelna praca wszystkich bibliotekarzy przyczyniła się do utrzymania wysokiego - 4 miejsca powiatu pleszewskiego w rankingu bibliotek województwa wielkopolskiego jeśli chodzi o liczbę wypożyczeń na 100 mieszkańców i 6 miejsce pod względem liczby czytelników na 100 mieszkańców.
Życzenia zgromadzonym bibliotekarzom złożyli wiceburmistrz Pleszewa Andrzej Jędruszek oraz naczelnik powiatowego Wydziału Oświaty, Kultury Sportu i Turystyki Sławomir Sobczyk.
Przedstawiciele samorządu wręczyli wszystkim pracownikom bibliotek "Rocznik Pleszewski 2016".Wydarzenie zostało zorganizowane przez BPMiG w Pleszewie w ramach pełnienia zadań Biblioteki Powiatowej dla Powiatu PleszewskiegoSPEKTAKL TEATRALNY DLA DZIECI W WYKONANIU TERATRU "EDU ARTIS"
2017-05-11

9 maja naszych najmłodszych czytelników zaprosiliśmy na przedstawienia teatralne w wykonaniu teatru "Edu-Artis" z Krakowa, które odbyły się w Pleszewie i Kuczkowie. Spektakl był jednym z wydarzeń, które pleszewska biblioteka zaproponowała w ramach Akademii Teatralnej.
Akademia Teatralna to cykl zajęć, które mają na celu podkreślenie roli sztuki teatralnej w kształtowaniu i zaspokajaniu potrzeb kulturalnych, a która poprzez związek z literaturą sprzyja także rozwojowi czytelnictwa.
Dotychczas, oprócz 2 przedstawień, zorganizowano również profesjonalne szkolenie dla osób pracujących z dziećmi przy tworzeniu inscenizacji, a w najbliższych miesiącach będą trwały prace nad przygotowaniem widowiska teatralnego z udziałem dzieci, które finalnie zaprezentowane zostanie w październiku podczas Święta Biblioteki.


Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".

NAJPOCZYTNIEJSZA KSIĄŻKA 2017 ROKU - WYNIKI PLEBISCYTU
2017-05-10Znane są już wyniki plebiscytu na "NAJPOCZYTNIEJSZĄ KSIĄŻKĘ 2017 ROKU", który ogłosiła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego.

Głosowanie czytelników wygrała książka "Ekskluzywny żebrak czyli ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze" Jana Kaczkowskiego.

Plebiscyt na najpoczytniejszą książkę tego roku trwał od 1 marca do 30 kwietnia. Głos można było oddać na jeden z 10 tytułów umieszczonych na liście proponowanych hitów lub podać własne propozycje.

Szczegółowe wyniki:
1. Ekskluzywny żebrak czyli ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze / Jan Kaczkowski
2. Zanim się pojawiłeś / Jojo Moyes
3. Królowa / Elżbieta Cherezińska
4. Zakonnice odchodzą po cichu / Marta Abramowicz
5. Rewizja / Remigiusz Mróz
6. Shantaram / Gregory David Roberts
7. Lampiony / Katarzyna Bonda
8. Przeznaczeni / Katarzyna Grochola
9. Nienachalna z urody / Maria Czubaszek
10. Miasto Archipelag : Polska mniejszych miast / Filip Springer

Wszystkim czytelnika, którzy wzięli udział w plebiscycie bardzo dziękujemy. Zwycięzcy zostali powiadomieni e-mailowo lub telefonicznie.SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAŁGORZATĄ GUTOWSKĄ-ADAMCZYK
2017-05-08

W środę 4 maja w BPMiG w Pleszewie w ramach Akademii Literackiej odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk.
Małgorzatę Gutowską-Adamczyk jest jedną z najpoczytniejszych autorek literatury dla dorosłych i młodzieży w Polsce. Zadebiutowała jako scenarzystka w serialu "Tata, a Marcin powiedział". Jest autorką bestsellerowej trzytomowej sagi "Cukiernia pod Amorem". W jej dorobku literackim znajdują się m.in. powieści: "110 ulic", "220 linii", "Podróż do miasta świateł", "13. Poprzeczna" za którą otrzymała nagrodę "Książka Roku 2008", przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY.
W trakcie spotkania pisarka opowiedziała o tym, w jaki sposób powstają jej książki, co stanowi inspirację do ich pisania, skąd czerpie pomysły na kreacje głównych bohaterów. Kilka książek autorki osadzonych jest we wcześniejszych okresach historycznych. Dlatego przez przystąpieniem do pisania bardzo skrupulatnie sprawdza wszystkie detale danej epoki.
Pisarka zdradziła czytelnikom, że już zakończyła pracę nad pierwszym tomem drugiej serii powieści "Cukiernia Pod Amorem".
Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze, a pisarka okazała się niezwykle ciepłą i wesołą osobą. Na koniec rozdano pamiątkowe foldery oraz zakładki, czytelnicy zaś otrzymali autografy oraz dedykacje.


Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".

NOC DETEKTYWÓW Z DARIUSZEM REKOSZEM
2017-05-08

Po raz piąty Oddział Dziecięcy naszej biblioteki zorganizował nocną imprezę dla młodych czytelników. Tym razem była to "Noc detektywów", którą poprowadził znany pisarz, prozaik, autor cyklu słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży, Dariusz Rekosz .
Impreza rozpoczęła się o godz. 18.00 podziałem uczestników na dwie grupy, które miały rywalizować ze sobą podczas detektywistycznych zagadek, po czym każdy uczestnik wylosował pseudonim, którym posługiwał się zamiast swojego imienia.
Pierwszym, niełatwym zadaniem było ułożenie krzyżówki dla drużyny przeciwnika, następnie rozpoczęły się warsztaty detektywistyczne, w trakcie których pan Rekosz przedstawił uczestnikom podstawowe sposoby szyfrowania - każdy mógł spróbować zaszyfrować lub odszyfrować kilka wyrazów. Kolejne zadania polegały na utworzeniu portretu pamięciowego postaci na podstawie przeczytanego fragmentu książki, historii kryminalnych poprzez uzupełnienie wymyślonymi dialogami fragmentu komiksu z pustymi dymkami, rozpoznaniu tytułów bajek na podstawie fragmentów ilustracji. Wiele radości sprawiła konkurencja polegająca na ułożeniu się każdej grupy, w jak najkrótszym czasie na kształt litery pokazywanej na ekranie.
Młodzi detektywi mogli się też wykazać talentem plastycznym, tworząc portret pamięciowy Gapiszona i Zuzi.
Najtrudniejszym zadaniem, jakie zostało postawione przed uczestnikami, było rozwiązanie "Wielkiej zagadki". Należało z podanych inicjałów i nazwisk ułożyć nazwy europejskich stolic, sprawnie posłużyć się mapą, rozwiązać krzyżówkę, ułożyć jak najwięcej wyrazów z zaczerpniętego z książki słowa. Najlepsi w tej trudnej konkurencji otrzymali nagrody - książki Dariusza Rekosza.
Na zakończenie uczestnicy "Nocy Detektywów" otrzymali "Licencję detektywa" z autografem prowadzącego.

"Noc detektywów" zrealizowana została w ramach Budżetu Obywatelskiego "Bezpieczeństwo na celowniku".

POECI I PISARZE POLSCY W INTERPRETACJI MŁODYCH RECYTATORÓW
2017-04-28

Młodzi recytatorzy z powiatu pleszewskiego, wyłonieni w eliminacjach szkolnych, recytowali poezję i prozę współczesnych poetów i pisarzy polskich podczas powiatowego konkursu recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych w trzech kategoriach wiekowych.

Laureatami konkursu w klasach I-II zostali:
GABRIELA KAROLEWSKA - SP Kuczków
IDALIA KOCH - SP nr 2 w Pleszewie
ALICJA MIKOŁAJCZAK - SP nr 3 w Pleszewie
KAROL RATAJCZYK - SP nr 1 w Pleszewie
GABRIELA STEFANIAK - SP nr 1 w Pleszewie
JONASZ WALCZAK- SP Kuchary
ZOFIA WASZAK - SP Lenartowice


Laureatami konkursu w klasach III-IV zostali:
ALEKSANDRA BAMBERSKA - SP Kowalew
KAROLINA JAKÓBCZAK - SP Lenartowice
MARIA KRYSZTOFIAK - SP nr 3 w Pleszewie
LAURA KUŚ - SP nr 2 w Pleszewie
NICOL MUSIELAK - SP nr 2 w Pleszewie
ZOFIA SPYCHAŁA - SP nr 1 w Pleszewie
WERONIKA TYPAŃSKA - SP Żegocin
JULIA WALEROWICZ - SP Jedlec
MAGDALENA WELKE - SP Chocz


W kategorii klas V -VI wyróżnionych zostało 7 osób za całość recytacji. oraz 3 osoby za recytację prozy i 1 osobę za recytację poezji.

Są to:
KLAUDIA DOBROŚ - SP Kowalew
KACPER DURSKI - SP Sowina Błotna
KAMIL JAKÓBCZAK - SP Lenartowice
MAKSYMILIAN KULA - SP Czermin
ZOFIA ŁUCZAK - SP Kuczków
JULIA ŁYSKAWKA - SP Broniszewice
MICHAŁ MŁYNARCZYK - SP Jedlec

Za prozę :
KACPER ELIAS - SP nr 1 w Pleszewie
KACPER LEPKA - SP Taczanów
KACPER PERA- SP Lenartowice

Za poezję:
MARCELI JANISZEWSKI - SP nr 1 w Pleszewie

Wszyscy uczestnicy eliminacji otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie, wyróżnieni dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez Dom Kultury w Pleszewie i Urząd Gminy w Czerminie.

Organizatorami konkursu było Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne, Dom Kultury w Pleszewie i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Pleszewskiego.

NOWI CZYTELNICY BIBLIOTEKI
2017-04-28

Kolejne grupy przedszkolaków dołączyły do grona czytelników pleszewskiej biblioteki. Tym razem w uroczystym pasowaniu udział wzięły dzieci z Przedszkola Bajka i Misia Uszatka.

SPOTKANIE Z BRONISŁAWEM CIEŚLAKIEM I PIOTREM. K. PIOTROWSKIM - fotorelacja
2017-04-28

WARSZTATY TEATRALNE Z DRAMY
2017-04-28

27 kwietnia 2017 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie pełniącej zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego odbyły się warsztaty dramy dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą (w tym także nauczycieli).
Warsztaty te były pierwszym wydarzeniem w ramach Akademii Teatralnej będącej częścią projektu Biblioteczna Akademia Rozmaitości.
Zajęcia prowadzili: Agnieszka Gola, Jarosław Rodzaj oraz Magdalena Rączka z Teatru Edu-Artis z Krakowa.
Przybliżyli oni metodę dramy, jej istotę, a przede wszystkim różnego rodzaju ćwiczenia, pomocne w pracy z grupą, począwszy od ćwiczeń oddechowych, po scenki dramowe.
Podczas zajęć uczestnicy uświadomili sobie m.in. jaki wpływ mają ćwiczenia oddechowe dla aparatu głosowego. Zapoznali się również z terapeutycznymi wartościami dramy.
Zajęcia spotkały się z życzliwym przyjęciem uczestników, którzy podnieśli ich wartość w urozmaiceniu codziennej pracy pedagogicznej i dydaktycznej.

Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAGDALENĄ GRZEBAŁKOWSKĄ
2017-04-24

W piątek 21 kwietnia w BPMiG w Pleszewie odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską.
Magdalena Grzebałkowska jest laureatką licznych nagródm.in. Grand Press 2009 w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne, Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2014 za książkę "Beksińscy. Portret podwójny" oraz nominacji do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014 oraz Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia 2015 za książkę "Beksińscy. Portret podwójny", Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za książkę "1945. Wojna i pokój" oraz Nagrody "Nike" Czytelników 2016 za książkę "1945. Wojna i pokój".
Podczas spotkania rozmawiano o dwóch książkach biograficznych autorstwa Grzebałkowskiej - o rodzinie Beksińskich i poświęconej księdzu Janowi Twardowskiemu. Autorka odpowiadała m.in. o historii powstania biografii, zbieraniu materiałów do książek, w tym o spotkaniach i licznych rozmowach, które przeprowadziła, chcąc lepiej poznać swoich bohaterów. W trakcie przygotowywania książki o ks. Twardowskim przeprowadziła ich około 60, a w przypadku Beksińskich - ponad 80. Bardzo dużą uwagę przykłada do skrupulatnego odtwarzania elementów codzienności, które sprawiają, że bohaterowie jej książek są bardziej autentyczni.
Największe zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziła książka "1945. Wojna i pokój". Jest to zbiór reportaży - opowieści o ocalałych i ich próbie powrotu do normalnego życia. W klimat tego dramatycznego roku wprowadzają ogłoszenia drobne i komunikaty z prasy, zamieszczane na początku każdego rozdziału.
Praca nad książką wymagała poszukiwania informacji nie tylko w archiwach i bibliotekach, ale przede wszystkim dotarcia do naocznych świadków wydarzeń i przekonaniu ich do rozmowy. Autorka opowiadała o spotkaniach z ludźmi, którzy stali się bohaterami jej reportaży (Polaków, Żydów, Niemców) - jak oni poradzili sobie z tym okresem, który dla wielu wcale nie oznaczał końca wojny. Książka to opowieść m.in. o szabrownikach, przesiedleńcach, którzy w swoich domach zastali często ich poprzednich właścicieli, wychowankach otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu.
Obecnie Magdalena Grzebałkowska zbiera materiały, podąża śladami przeszłości Krzysztofa Komedy, kompozytora, pianisty jazzowego, twórcy znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej.


Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteka przewodnikiem po historii" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".

JAK ZOSTAĆ PISARZEM I ILUSTRATOREM ?
2017-04-24

Każdy może napisać, zilustrować i wydać w domowych lub szkolnych warunkach własną książkę. Wystarczy mieć dużo czasu, mnóstwo chęci, wiele pomysłów i szczyptę wiedzy na temat budowy książki i etapów jej powstawania.
Podczas zajęć bibliotecznych własną książkę napisali i zilustrowali uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej w Lenartowicach. Najwięcej czasu zajęło dzieciom napisanie bajki poznając przy okazji etapy pracy twórczej, takie jak: niemoc, fascynacja, ogrom pomysłów, burzliwe dyskusje i kompromisy. Podczas pisania bajki uczniowie poznawali trudne pojęcia, tj. fabuła, czas i miejsce akcji, bohater literacki.
O wiele łatwiej było zostać ilustratorem, ponieważ rysować każde dziecko lubi. Powstały przepiękne rysunki Zająca m.in. na lekcji gry na kamieniach i na zajęciach z Trampolinologii.
Ostatnim etapem pracy było poznanie budowy książki i zabawienie się w wydawcę i drukarza. Dzieci wykonały okładkę książeczki, podpisały się jako autorzy, ilustratorzy i wydawcy na stronie tytułowej oraz rozmieściły tekst i ilustracje. Tak powstała książka pt.: "Zając Jowisz". (P.M.)

MARCOWE SPOTKANIE KLUBOWICZÓW DKK
2017-04-19


Wiosenne, czyli marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Pleszewie poświęcone było książce Gavina Extence'a pt. "Lustrzany świat Melody Black".
W swoim debiucie literackim, w powieści pt. "Wszechświat kontra Alex Woods" Gavin Extence podjął temat odchudzania i eutanazji, z kolei w "Lustrzanym świecie Melody Black" zmierzył się z tematem depresji.
Klubowicze w sposób bardzo żywy podjęli dyskusję na tematy związane ze współczesnym światem i coraz trudniejszych relacji międzyludzkich.
Autor w sposób bardzo lekki i przystępny podjął temat depresji i coraz większego osamotnienia i zagubienia we współczesnym świecie, w którym brakuje przede wszystkim rozmów i wzajemnych, bezpośrednich relacji międzyludzkich.
Członkowie DKK w Pleszewie polecają książkę wszystkim czytelnikom, którzy chcą się zastanowić nad swoimi relacjami z innymi ludźmi i być może nawiązać kontakty z najbliższymi sąsiadami, o których nic nie wiedzą.
Wszystkich miłośników dobrej książki zapraszamy na spotkanie w środę, 26 kwietnia o godz. 1600 do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Przedmiotem dyskusji będzie książka Joanny Chmielewskiej pt. "Rzeź bezkręgowców".

NOWI CZYTELNICY BIBLIOTEKI
2017-04-10


W naszej bibliotece rozpoczęła się akcja uroczystego pasowania przedszkolaków na czytelników biblioteki.
Jako pierwsze do grona czytelników dołączyły dzieci z grupy Krokuski, Szarotki, Słoneczniki i Bratki z Przedszkola "Słonecznego". Przed przystąpieniem do pasowania, dzieci poznały prawa i obowiązki czytelnika, udzielały poprawnych odpowiedzi na prośby i oczekiwania książki , wykazały się dużą wiedzą na temat bajkowych postaci, które wybierały z czarodziejskiej skrzyni .
Następnie sześciolatki w obecności rodziców złożyły ślubowanie - przyrzekając, że będą szanować książki, dużo czytać i często nas odwiedzać. Na pamiątkę tej uroczystości każde dziecko dostało zakładkę do książki. (M.W.)

WEBWRITING BEZ TAJEMNIC DLA PLESZEWSKICH BIBLIOTOEKARZY
2017-04-10


W kolejnym szkoleniu na temat promocji biblioteki i jej usług brali udział pracownicy bibliotek publicznych powiatu pleszewskiego oraz nauczyciele-bibliotekarze ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu miasta i gminy Pleszew.
Zajęcia "Jak pisać w mediach społecznościowych - warsztaty redagowania treści" zorganizowała 7 kwietnia 2017r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie w ramach pełnienia zadań powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego. Były one kontynuacją wykładu "Media społecznościowe - możliwości i ryzyko dla bibliotek", który odbył się w pleszewskiej placówce w listopadzie 2016 r.
Warsztaty przeprowadziła Magdalena Rusnok - instruktor Działu Instrukcyjno-Metodycznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Podczas zajęć omówiono m.in. zasady publikowania treści w Internecie, zalecenia przy redagowaniu tekstów na stronę internetową i do mediów społecznościowych (na przykładzie Facebooka). Trenerka prowadząca warsztaty zwróciła również uwagę no to w jaki sposób reagować na sytuacje kryzysowe pojawiające się podczas korzystania z mediów społecznościowych.Szkolenie zostało zorganizowane przez BPMiG w Pleszewie w ramach pełnienia zadań Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Pleszewskiego

WIOSENNO-WIELKANOCNE DIY W FILII W ZAWIDOWICACH
2017-04-10


Warsztaty rękodzieła odbyły się w bardzo radosnej, świątecznej atmosferze. Uczestnicy zajęć wykonali proste i oryginalne ozdoby oraz kartki wielkanocne. Największym zainteresowaniem cieszyło się barwienie papieru bibułą i kompozycje z kolorowej soli.
Warsztaty odbyły się 04 kwietnia 2017 r., a ich uczestnikami byli mali i nieco starsi czytelnicy filii bibliotecznej w Zawidowicach. (P.M.)

KWIETNIOWY BIBLIOTECZNY SALONIK KULTURALNY
2017-04-07

W środę 5 kwietnia w ramach Bibliotecznego Saloniku Kulturalnego odbył się wykład Macieje Brzezińskiego historyka, autora bloga "Poznańskie historie" pt. "Zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych".
W tradycji polskiej zakorzeniło się wiele zwyczajów wielkanocnych. Do najpopularniejszych z nich należy święcenie pokarmu, śniadanie wielkanocne przy wspólnym stole z rodziną czy śmigus dyngus. Niektóre z tradycji są już zupełnie zapomniane, inne wciąż kultywowane z pokolenia na pokolenie. Prowadzący opowiedział min. o zapomnianym zwyczaju "wieszania" Judasza, paleniu (zakopywaniu) żuru, kąpieli o wschodzie słońca w Wielki Piątek.
M. Brzeziński przedstawił również ciekawostki związane z datą Święta Wielkiej Nocy. Jest to uroczystość ruchoma, powiązana z żydowskim świętem Paschy. Najwcześniej Wielkanoc może przypadać 22 marca. Ostatni raz miało to miejsce w 1818 r., a po raz kolejny zdarzy się w 2285 r. Najpóźniej Wielkanoc może być obchodzona 25 kwietnia. Ostatnio wydarzyło się to w 1943 r., a po raz kolejny będzie miało miejsce w 2038 r.
Po wykładzie uczestnicy podzielili się wspomnieniami o zwyczajach panujących w ich rodzinach tj. przynoszenie prezentów przez Zajączka w Wielki Czwartek lub Wielką Sobotę czy wyścigami gospodarzy po rezurekcjach w niedzielę wielkanocną. (M.J.)

POWIATOWY KONKURS "CZYTANIE JEST SZTUKĄ"
2017-04-06


29 marca i 5 kwietnia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie pełniącej zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego, odbył się XXI Konkurs "Czytanie jest sztuką" pod hasłem "Czytam, bo lubię".

Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Spychaj - inspektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego, Zuzanna Musielak-Rybak - redaktor naczelna Gazety Pleszewskiej, Maria Wasielewska - kierownik Oddziału Dziecięcego BPMiG, spośród 62 uczestników – laureatów eliminacji gminnych i miejsko - gminnych, wybrała 15 Powiatowych Mistrzów Pięknego Czytania.


Mistrzowie Pięknego Czytania w I kategorii wiekowej:
1. Alicja Mikołajczak - kl. I , SP nr 3 Pleszew
2. Mateusz Swędrowski - kl. II, SP Gizałki
3. Aneta Duszczak - kl. III, SP Broniszewice
4. Katarzyna Juszczak - kl. III, SP Tomice
5. Maria Krysztofiak - kl. III , SP nr 3 Pleszew
6. Alex Makowiecki -kl. III, SP nr 3 Pleszew
7. Marcelina Wolniak - kl. III , SP LutyniaMistrzowie Pięknego Czytania w II kategorii wiekowej:

1. Weronika Typańska - kl. IV, SP Żegocin
2. Klaudia Kałużna - kl. V, SP nr 1 Pleszew
3. Kacper Lepka - kl. V, SP Taczanów
4. Tymoteusz Trocha - kl. V, SP Kucharki
5. Kacper Durski - kl. VI, SP Sowina Błotna
6. Michał Młynarczyk - kl. VI, SP Jedlec
7. Izabela Piechowiak -kl. VI, SP Kwileń
8. Emilia Szejner - kl. VI, Chocz


Głównym organizatorem konkursu jest BPMiG w Pleszewie pełniąca zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Pleszewskiego.

Współorganizatorami są biblioteki gminne naszego powiatu, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie.

Konkursu objął honorowym patronatem Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, patronat medialny sprawowała Gazeta Pleszewska.

WIELKANOCNE WARSZTATY RĘKODZIEŁA
2017-04-05


31 marca w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Warsztaty Rękodzieła". Tematem tegorocznych warsztatów wielkanocnych były stroiki na świąteczny stół, a przewodnikiem po zajęciach była florystyka Natalia Niedziela. Warsztaty składały się z dwóch części: pogadanki tematycznej oraz zajęć praktycznych.
Zajęcia dostarczyły uczestnikom dużo przedświątecznej radości, na pewno rozwinęły ich umiejętności plastyczne a przy okazji zgłębiły ich wiedzę na temat stroików wielkanocnych.

"WIOSNA W LITERATURZE""
2017-03-31


"Wiosna w literaturze" - pod takim hasłem odbyły się zajęcia dla trzech grup przedszkolnych z Zawidowic, Grodziska i Rokutowa.
Dzieci wysłuchały kilku wiosennych wierszy i opowiadań oraz opowiadały o literackim obrazie wiosny.
W przerwach między słuchaniem bajek i wierszy dzieci bawiły się w wiosenne zabawy. Na zakończenie zajęć przedszkolaki namalowały wiosenną łąkę. (P.M.)

WYKŁAD REHABILITANTKI JOANNY KLONOWSKIEJ
2017-03-30


W dniu 29 marca odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Biblioteczna Akademia Rozmaitości". Naszym gościem była rehabilitantka Joanna Klonowska, kierownik Zakładu Fizjoterapii Pleszewskiego Centrum Medycznego.
Tematem wykładu było zapobieganie upadkom u osób starszych w domu i środowisku zewnętrznym. Pani Joanna przekonywała zebranych na spotkaniu, że rehabilitacja to dobry sposób na poprawę stanu ciała osoby w starszym wieku. Wykład przybliżył zebranym problemy i bariery z jakimi zmagają się osoby starsze, które ograniczają lub utrudniają ich funkcjonowanie w życiu codziennym.
Poprzez odpowiednio dobrany do wieku i stanu pacjenta trening, uzyskamy pozytywne rezultaty. Dużym utrudnieniem, na który zwróciła uwagę rehabilitantka bywają zaburzenia równowagi. Człowiek w podeszłym wieku zaczyna mieć problemy z równowagą, ogranicza chodzenie z powodu strachu przed upadkiem, co przyczynia się do tego że mięśnie i zdolność utrzymywania równowagi pogarszają się jeszcze bardziej.
Było to pierwsze spotkanie w cyklu Akademia Zdrowia. Na kolejne wydarzenie w ramach tej Akademii zapraszamy w maju, gdzie będziemy gościć niezwykle popularną psycholożkę, autorkę poradników - Katarzynę Miller.
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu ""Biblioteczna Akademia Rozmaoitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".SPOTKANIE Z KALISKIM ŻEGLARZEM BARTKIEM CZARCIŃSKIM
2017-03-30


24 marca na gościliśmy w naszej bibliotece niezwykłą osobę - kapitana Bartka Czarcińskiego, który opowiadał o samotnym rejsie dookoła świata, przerwanym po 107 dniach. Kaliski żeglarz mówił m.in. o tym, jak wyglądało codzienne życie na pokładzie "Perły", a także o przyczynach przerwania rejsu, do którego przygotowywał się przez sześć lat.
Organizatorami spotkania byli: Klub Sportów Wodnych Vega oraz Stowarzyszenie Polacy Dookoła Świata.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARIUSZEM CZUBAJEM
2017-03-24


We wtorek 21 marca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie odbyło się spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem.
Mariusz Czubaj jest profesorem antropologii kultury, autorem wielu kryminałów takich jak: 21:37, Kołysanka dla mordercy, Zanim znów zabiję, Piąty Beatles, Mroczne popołudnie i RIP. Wraz z Markiem Krajewskim stworzył postać komisarza Jarosława Patera, bohatera Alei samobójców i Róż cmentarnych. W 2009 roku pisarz zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną.
Autor na spotkaniu opowiedział o swojej współpracy z Markiem Krajewskim i o tym, jak dobrze napisać ciekawą i rzetelną historię kryminalną. Wielbiciele kryminałów obecni na spotkaniu mieli okazję zadawać liczne pytania autorowi.
Spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem odbyło się w ramach projektu "Bezpieczeństwo na celowniku" finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Pleszew 2017. (M.J.)

SPOTKANIE BIBLIOTEKARZY Z POWIATU PLESZEWSKIEGO
2017-03-24


W dniu 22 marca w pleszewskiej bibliotece odbyło się seminarium powiatowe, w którym uczestniczyli kierownicy i dyrektorzy bibliotek gminnych. Spotkanie zorganizowane było w ramach pełnienia przez BPMiG w Pleszewie zadań Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Pleszewskiego.
Omawiano aktualne sprawy związane z działalnością bibliotek m.in. składanie sprawozdań w Analizie Funkcjonowania Bibliotek, analiza uzyskanych w 2016 roku przez biblioteki powiatu pleszewskiego wyników czytelniczych. Pod względem liczby czytelników na 100 mieszkańców powiat pleszewski plasuje się na VI miejscu wśród 31 powiatów województwa wielkopolskiego i na IV miejscu pod względem liczby wypożyczeń na 100 mieszkańców.
W kolejnej części spotkania Pani Krystyna Brodowska, koordynatora firmy Sokrates przedstawiła możliwości, jakie daje udział biblioteki w portalu w.bibliotece.pl w praktyce pozyskiwania czytelników.
Zademonstrowała także w jaki sposób prezentują się dołączone do katalogu pleszewskiej biblioteki zasoby Wolnych Lektur oraz pozycje e-booków z platformy NASBI, do których dostęp wykupiła biblioteka w ramach Konsorcjum.
Kolejnym punktem szkolenia była prezentacja formularza do opracowania zbiorów w programie Sowa Marc 21.Seminarium zostało zorganizowane przez BPMiG w Pleszewie w ramach pełnienia zadań Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Pleszewskiego

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE KOŁA STOWARZYSZENIA BIBLIOTEKARZY POLSKICH
2017-03-24


22 marca odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła SBP działającego przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie.

W wyniku głosowania jednogłośnie wybrano nowy Zarząd Koła w składzie:

Przewodnicząca - Elżbieta Mielcarek
Sekretarz - Izabela Wegner
Skarbnik - Hanna Nowaczyk
Członek Zarządu - Renata Młodak
Członek Zarządu - Monika PiłkaWybrano również kandydatów na zjazd Oddziału SBP.

Pleszewskie koło reprezentować będą:

1. Elżbieta Mielcarek - dyrektor BPMiG w Pleszewie
2. Izabela Wegner - pracownik BPMiG w Pleszewie
3. Renata Młodak - pracownik BPMiG w Pleszewie
4. Monika Piłka - kierownik BP w Choczu


CZYTANIE JEST SZTUKĄ - ELIMINACJE MIEJSKO-GMINNE KONKURSU DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
2017-03-23


W kolejne środy marca odbyły się eliminacje miejsko-gminne Konkursu „ Czytanie jest sztuką” pod hasłem „Czytam, bo lubię”. Wzięło w nich udział 71 uczniów, w dwóch kategoriach wiekowych, którzy przeszli eliminacje w szkołach podstawowych miasta i gminy Pleszew.
Dzieci z klas I-III czytały fragmenty z książek Zofii Staneckiej, natomiast starsza grupa z klas IV - VI czytała fragmenty z książek współczesnych pisarzy polskich. Dominowała proza Andrzeja Maleszki.
Jury w składzie: Justyna Biegańska - kierownik Książnicy Pedagogicznej w Pleszewie, Zuzanna Musielak-Rybak - redaktor naczelna "Gazety Pleszewskiej", Maria Wasielewska - kierownik Oddziału Dziecięcego BPMiG oraz Paulina Marciniak z Oddziału Dziecięcego, wybrała Mistrzów Pięknego Czytania, którzy będą reprezentować Miasto i Gminę Pleszew na konkursie powiatowym 29 marca i 5 kwietnia.

Mistrzami Pięknego Czytania w I kategorii zostali:

Alicja Mikołajczak, kl. I, SP nr 3
Bianka Szczepaniak, kl. II, SP nr 2
Izabella Dudkowiak, kl. III, SP nr 1
Bartosz Kozłowicz, kl. III, Kuczków
Maria Krysztofiak, kl. III, SP nr 3
Kinga Musielak, kl. III, Kowalew
Alex Makowiecki, kl. III, SP nr 3

Mistrzami Pięknego Czytania w II kategorii zostali:

Laura Bartczak, klasa IV, SP nr 1
Klaudia Kałużna, klasa V, SP nr 1
Kacper Lepka, klasa V, Taczanów
Kacper Pera, klasa V, Lenartowice
Klaudia Dobroś, klasa VI, Kowalew
Kacper Durski, klasa VI, Sowina Błotna
Iga Krawczyk, klasa VI, Kowalew


Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Natomiast pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie.

LUTOWE SPOTKANIE KLUBOWICZÓW DKK
2017-03-08


Dyskusyjny Klub Książki podczas swojego setnego spotkania omówił książkę Maxa Barrego pt. "Korporacja".
Bardzo cieszy fakt, że to już setne spotkanie DKK w Pleszewie, a w kwietniu 2017 roku klub będzie obchodził swoje 10-lecie.
Australijski pisarz Max Barry w sposób humorystyczny, ale i zarazem bardzo prawdziwy przedstawia warunki pracy w Korporacji Zephyr. Mechanizmy działające w korporacji próbuje poznać nowy pracownik Jones i w końcowej fazie posiądzie ogromną wiedzę na ten temat, którą będzie mógł wykorzystać. Windą nie można wjechać na wyższe piętra do władz korporacji, wszyscy nawzajem się obserwują i próbują wywrzeć presję na koledze z pracy. Awantura o zjedzonego pączka urasta do rangi bardzo ważnej sprawy, przez którą ktoś może stracić pracę. „Korporacja” wywołała bardzo dynamiczną dyskusję wśród klubowiczów, wszyscy byli oburzeni warunkami pracy w tytułowej korporacji.
Niestety kadra zarządzająca wywołuje wśród pracowników „Korporacji” złe emocje i negatywne działania, jeśli chodzi o stosunki międzyludzkie w miejscu pracy są one bardzo nie ciekawe, nacechowane podejrzliwością i strachem.
Członkowie DKK w Pleszewie polecają powieść wszystkim czytelnikom, jest to opowieść o współczesnym świecie i działaniach przeprowadzanych wśród pracowników w różnych miejscach i różnych firmach przez ludzi na kierowniczych stanowiskach. Klubowicze stwierdzili, że bardzo trudno jest uniknąć manipulacji i złych emocji żyjąc w ciągłym lęku przed utratą pracy, ale z drugiej strony ważne, aby zachować człowieczeństwo i stosować przysłowie: „Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe”.
Wszystkich miłośników dobrej książki zapraszamy na spotkanie w środę, 29 marca o godz. 15.00 do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Przedmiotem dyskusji będzie książka Gavina Extence Lustrzany świat Melody Black.

PODRÓŻ DO TUWIMOWA W TACZANOWIE DRUGIM
2017-03-08


7 marca w podróż do Tuwimowa udali się uczniowie klasy III b. Prowadzące zajęcia bibliotekarki przedstawiły małym czytelnikom postać Juliana Tuwima, czytały wiersze autora oraz śmieszne przekłady jego utworów. Dzieci w tym czasie ilustrowały poematy według własnego pomysłu.
Powstały bardzo piękne prace, które zawisły na wystawie w czytelni. (M.T.)

KOTY Z BAJEK
2017-03-08


Z okazji Światowego Dnia Kota w Zawidowicach odbyła się lekcja biblioteczna. Dzieci wysłuchały wierszy i opowiadań oraz fragmentów książek popularnonaukowych dotyczących kotów. Opowiadały także o swoich domowych pupilach. Przedszkolaki sprawdziły swoją wiedzę dotyczącą bajkowych kotów odgadując ich imiona na podstawie ilustracji. Ostatnim punktem zajęć było wykonanie kota z masy solnej. (P.M.)

MÓJ PRZYJACIEL KOT
2017-03-08


Światowy Dzień Kota, obchodzony 17 lutego – jedno z nietypowych świąt w kalendarzu – był inspiracją do zorganizowania kolejnego spotkania z dziećmi z Grupy Szarotki i Tulipanki z Przedszkola Słonecznego.
Przedszkolaki po wysłuchaniu opowiadania Niesforny kotek, potrafiły rozpoznać rasy dzikich kotów, opowiadanie Zofii Staneckiej Rudy zainspirowało do rozmowy o kotach domowych, a szczególnie o opiece nad nimi. Opowiadały również o swoich kotach, ich zabawach i upodobaniach. Podczas zajęć praktycznych z przygotowanych materiałów dzieci wykonywały koty, które można podziwiać w holu biblioteki. (M.W.)

DOTACJE Z MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
2017-02-24


Ponad 30.000 tys. złotych pozyskała pleszewska biblioteka z dwóch programów dotacyjnych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt "Biblioteka przewodnikiem po historii" został wysoko oceniony w programie Promocja czytelnictwa, gdzie w tegorocznej edycji położono nacisk na szeroko pojętą edukację historyczną.
Od kwietnia do listopada zorganizowanych zostanie szereg ciekawych wydarzeń m.in. spotkania autorskie z Magdaleną Grzebałkowską i Sławomirem Koprem, internetowy konkurs wiedzy historycznej, opracowany zostanie quest oraz przeprowadzone zostaną warsztaty genealogiczne.
Dla najmłodszych przygotowane zostaną multimedialne lekcje historii, a w ogólnopolską akcję Cała Polska Czyta dzieciom włączą się członkowie Drużyny Tradycji im. 70 Pułku Piechoty.

Drugim dofinansowanym przez MKiDN zadaniem jest "Biblioteczna Akademia Rozmaitości", który będzie realizowany od marca do października przy współpracy ze Stowarzyszeniem "Pionier". Projekt ten ma na celu zaprezentowanie biblioteki jako miejsca otwartego na różnorodne działania. W ramach 6 Akademii: Teatralnej, Słowa, Literackiej, Zdrowia, Technologii i Podróżniczej zaproszonych zostanie wiele ciekawych osób m.in. znana psycholog, autorka poradników - Katarzyna Miller, podróżnik - Jaś Mela, pisarze dla dzieci i młodzieży - Marcin Pałasz i Ewa Nowak, autorka niezwykle poczytnych powieści - Małgorzata Gutowska-Adamczyk.
Najmłodsi czytelnicy wezmą m.in. udział w Nocy podróżników, spektaklu teatralnym, warsztatach czerpania papieru. Młodzież zostanie zaproszona do udziału w warsztatach z kodowania, zajęciach "Cyfrowa wyprawka" - dotyczących bezpiecznego korzystania z nowych technologii oraz warsztatach oratorskich. Dorośli czytelnicy będą mogli skorzystać z ciekawych wykładów dotyczących zdrowia, nowych technologii czy literatury.
Podsumowaniem projektu będzie kolejna edycja Święta Biblioteki - rodzinnego festynu czytelniczego, który w ubiegłym roku przyciągnął do biblioteki tłumy uczestników.KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA W TACZANOWIE DRUGIM
2017-02-24


23 lutego 2017 w filii bibliotecznej w Taczanowie Drugim odbyły się eliminacje szkolne konkursu pięknego czytania pod hasłem "Czytam bo lubię". Brało w nich udział 30 młodych czytelników. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane i zaprezentowały wysoki poziom swoich występów.
Jury w składzie: Iwona Korniluk, Anna Grześkowiak, Monika Tomczak i Ewa Borkowska, miało bardzo trudny wybór. Do eliminacji miejsko - gminnych zakwalifikowali się:

W kategorii I
Michalina Melka, Hanna Adamska, Wojtek Szczepaniak

W kategorii II
Julia Zimna, Katarzyna Pawlak, Kacper Lepka

ALE KOSMOS ! W TACZANOWIE DRUGIM
2017-02-17


Podczas tegorocznych ferii, w taczanowskiej bibliotece, było trochę bałaganu ponieważ dzieci bawiły się w kosmos. Uczestnicy budowali rakiety i bazy kosmiczne. Sami zmienili się w kosmitów, malowali niebiańskie pejzaże i lepili śmieszne ufoludki. Dużo radości i śmiechu przyniosły im zabawy w start rakiety czy kosmicznego pomidora lub zatrute kredki. Każdy mógł poobserwować niebo i okolicę przez teleskop.
Dzieci obejrzały wystawkę książek o kosmosie i wysłuchały opowiadania o Kosmoludku, sprawdziły swoją wiedzę o wszechświecie, rozwiązując zagadki.
Po baśni o gwiazdkach szczęścia, każdy mógł ozdobić własną kolorową gwiazdkę. Na koniec dzieci poczęstowały się pastylkami kosmonauty. (M.T.)

FERIE W FILII W ZAWIDOWICACH
2017-02-17


W ramach ferii w filii w Zawidowicach odbyły się cztery spotkania adresowane do dzieci.
Tematem przewodnim poszczególnych zajęć były pingwiny, smoki, piraci oraz Walentynki. Podczas zajęć w bibliotece dzieci poznawały literaturę słuchając książek, opowiadań i wierszy.
Zawsze było dużo zabawy podczas wykonywania różnorodnych prac plastycznych, rozwiązywania zagadek, krzyżówek, wykreślanek…
Dzieci grały także w tematyczne planszówki i memory. (P.M.)

ZIMOWE SPOTKANIA W BIBLIOTECE
2017-02-13


Zakończyły się ferie dla dzieci a wraz z nimi „Zimowe spotkania w bibliotece”.
Różnorodny program zajęć zapewnił dla każdego coś ciekawego. Dzieci rozwiązywały zagadki, krzyżówki, rebusy, labirynty, a także bajkowe kalambury.
Oprócz rozrywek umysłowych odbywały się zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy wykonywali witraże oraz upominki walentynkowe dla swoich bliskich. Było również głośne czytanie wybranych bajek i opowiadań.
Czas spędzony w bibliotece upłynął miło i wesoło. Dzieci zapewniały, że czekają już na wakacyjne spotkania w bibliotece.

STYCZNIOWE SPOTKANIE KLUBOWICZÓW DKK
2017-02-08


Pierwsze w 2017 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Pleszewie poświęcone było książce Michaela Kodasa "Zbrodnie na Evereście".
Michael Kodas - dziennikarz, fotograf i autor wyżej wymienionej pozycji poszukuje odpowiedzi na pytanie: co jest takiego w najwyższej górze świata, że himalaiści gotowi są poświęcić swoje życie i nie tylko swoje, aby zdobyć Mont Everest? Motywem przewodnim książki jest historia Nilsa Antezany - emerytowanego lekarza i wspinacza pozostawionego przez opłaconego przewodnika na pewną śmierć podczas zejścia z najwyższej góry świata - Everestu. Autor stopniowo rozwija temat śledztwa prowadzonego przez córkę Nilsa, która koniecznie chce ustalić okoliczności śmierci swojego ojca.
Temat omawianej książki głęboko poruszył członków DKK w Pleszewie, którzy zadali sobie pytanie: co trzeba mieć w głowie, aby ambicja przesłoniła wszystko do tego stopnia, że zwyciężają obojętność, brak odpowiedzialności, porzucanie przez przewodników a nawet kradzieże jedzenia czy sprzętu?
Klubowicze zgodzili się z wypowiedzią Edmunda Hillarego - pierwszego zdobywcy Mont Everestu: Życie ludzkie jest bez porównania ważniejsze niż dotarcie na jakikolwiek szczyt.
O tym jak jest naprawdę, można dowiedzieć się z książki Michaela Kodasa, ale nie będzie to na pewno lektura napawająca optymizmem.
Wszystkich miłośników dobrej książki zapraszamy na spotkanie w środę, 22 lutego o godz. 1600 do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Przedmiotem dyskusji będzie książka Maxa Barrego Korporacja.

WALENTYNKOWE WARSZTATY RĘKODZIEŁA
2017-02-03


W czwartkowe popołudnie, 2 lutego, z okazji zbliżających się Walentynek w czytelni naukowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Warsztaty rękodzieła".
Tym razem uczestnicy wykonali m.in. kartki walentynkowe, pudełeczka na drobiazgi z serduszkiem, świeczniki walentynkowe oraz inne oryginalne upominki, które 14 lutego podarują swojej Walentynce. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy serdecznie na kolejne spotkania. (E.G.)

BIBLIOTECZNY SALONIK KULTURALNY
2017-02-03


W środę 25 stycznia Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie zaprosiła swoich czytelników na pierwszy w tym roku Biblioteczny Salonik Kulturalny. Okazją do spotkania była 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki i wybór przez Sejm RP na patrona roku 2017.
Podczas wykładu dyrektor BPMiG Elżbieta Mielcarek przybliżyła sylwetkę jednego z najważniejszych bohaterów narodowych w historii naszego kraju. Tadeusz Kościuszko odebrał ważną rolę w dziejach Polski, stał się symbolem polskiego czynu niepodległościowego. W świadomości narodu utrwalił się jako pierwszy w historii Naczelnik, który poderwał Polaków do czynu zbrojnego. Na zakończenie wykładu wszyscy zebrani, przy akompaniamencie Lucjany Pawlik odśpiewali pieśni patriotyczne m.in. "Hej strzelcy wraz", "Bartoszu, Bartoszu".

DZIEŃ BABCI I DZIADKA
2017-01-23


W tygodniu poprzedzającym Dzień Babci i Dziadka, w kolejnym spotkaniu z cyklu "Podróże po bajkowej literaturze" w pleszewskiej bibliotece, uczestniczyły przedszkolaki z grupy Szarotki i Tulipanki z Przedszkola "Słonecznego".
Zajęcia związane były ze świętem naszych ukochanych dziadków. Dzieci słuchały opowiadania o tym, jaki prezent sprawił największą radość babci.
Wykonały laurkę dla swoich dziadków oraz opowiadały, za co najbardziej ich kochają. (M.W.)

LAURKI DLA BABĆ I DZIADKÓW
2017-01-23


Przedszkolaki z Grodziska, Rokutowa i Zawidowic uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych, podczas których opowiadały o swoich Babciach i Dziadkach oraz o spędzaniu wolnego czasu z nimi. Poznały wybraną literaturę dla dzieci dotyczącą Babć i Dziadków poprzez wysłuchanie wierszyków i opowiadania o konieczności zabawy z Dziadkami i opiekowania się nimi.
Dzieci dowiedziały się w jakie gry i zabawy bawili się ich Dziadkowie, gdy byli dziećmi. Następnie przedszkolaki wykonały przepiękne laurki z bibuły dla swoich Babć i Dziadków. (P.M.)

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA W TACZANOWIE DRUGIM
2017-01-23


18 stycznia Biblioteka Środowiskowa zorganizowała uroczyste obchody święta Kubusia Puchatka. Na imprezę zostały zaproszone dzieci z nauczania początkowego.
Uczestnicy obejrzeli prezentację o historii Kubusia, wspólnie przeczytały książkę pt. "Zimowy sen". Dużo śmiechu wywołały zabawy w tańczący garnuszek, gdzie dzieci rozwiązywały zagadki na temat przyjaciół ze Stumilowego Lasu oraz dorysowywanie ogona Kłapouszkowi z zawiązanymi oczami.
Na zakończenie każdy mały czytelnik otrzymał kolorowankę i słodkie "co nieco".
Przez cały dzień w czytelni dzieci mogły czytać sobie kubusiowe książeczki i kolorować kolorowanki. (M.T.)

ZIMA JUŻ NAM NIE STRASZNA. W FILII W ZAWIDOWICACH POWSTAŁY PRZEPIĘKNE SZALE
2017-01-19


W filii bibliotecznej w Zawidowicach odbyły się warsztaty dziergania szala na rękach. Uczestniczki warsztatów poznały podstawowe zasady dziergania, dowiedziały się jak wykonać szal o różnej wielkości oczkach oraz nauczyły się dwóch metod wykańczania robótki. Finalnie, powstały przepiękne i długie szale.
Po skończeniu robótki w filii bibliotecznej, uczestniczki warsztatów już planowały wykonanie kolejnych szali i kominów samodzielnie w domu dla członków swoich rodzin. (P.M.)

RELACJA Z GRUDNIOWEGO SPOTKANIA KLUBOWICZÓW DKK
2017-01-20


Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w 2016 roku poświęcone było książce Angeliki Kuźniak pt. "Papusza".
Angelika Kuźniak - reporterka, autorka opowieści reporterskiej Marlne (Czarne 2009) oraz współautorka dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej NIKE 2008 tomie Włodzimierza Nowaka Obwód głowy oraz wydanych w 2015 roku biografii Czarny Anioł: opowieść o Ewie Demarczyk i Stryjeńska.
Autorka z niezwykłą wrażliwością przedstawiła losy Bronisławy Wajs czyli Papuszy - poetki cygańskiej piszącej w języku romskim. Poetka pochodziła z grupy etnicznej Polska Roma (polscy Romowie nizinni). Urodziła się 17 sierpnia 1908 lub 30 maja 1910 w Lublinie, zmarła 8 lutego 1987 w Inowrocławiu.
Papusza przechodziła bardzo ciężkie chwile w swoim życiu, bardzo chciała się nauczyć czytać, ale jej rodzice nie dbali o takie umiejętności i nie widzieli potrzeby nauki w szkole. Poetka dzięki swej zaradności i determinacji mogła z czasem stwierdzić: Czytać umiem dobrze, ale pisać - szkaradnie, bom mało pisała, a czytałam dużo".
Papusza czyli po cygańsku "lalka" zaistniała w świecie literatury dzięki Jerzemu Ficowskiemu - początkującemu poecie ukrywającemu się w taborze Dionizego Wajsa przed bezpieką. Poetka zadebiutowała wierszem przetłumaczonym z języka romskiego w "Nowej Kulturze" w 1951 roku. Za najlepszy jej utwór, wysoko oceniany między innymi przez Tuwima, uważa się "Pieśń cygańską z Papuszy głowy ułożoną".
Bardzo żywą dyskusję wśród klubowiczów wywołała postać samej poetki, ale również temat jak postrzegani są przez Polaków Cyganie jako grupa etniczna. Członkowie klubu nawiązali w swej dyskusji również do filmu Papusza w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.
Członkowie klubu polecają książkę wszystkim czytelnikom, którzy chcieliby poznać trudne i samotne życie Papuszy wykluczonej z taboru przez innych członków grupy za zdradę obyczajów i tajemnic cygańskich.
Wszystkich miłośników dobrej książki zapraszamy na spotkanie w środę, 25 stycznia o godz. 1600 do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Przedmiotem dyskusji będzie książka Michaela Kodasa Zbrodnie na Evereście. (H.N)

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ...
2016-12-20

W przedświątecznym tygodniu przedszkolaki z Zawidowic dwukrotnie odwiedziły filie biblioteczną w Zawidowicach.
Pierwsza wizyta upłynęła pod znakiem zabawy i zimowych szaleństw na śniegu. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych zabawach i zabawkach, a także odgadywały zagadki. Następnie wysłuchały książeczki o zimowych zabawach. Aby tradycji stało się zadość, dzieci wykonały bałwana z… fasoli, grochu i bibuły.
Podczas drugiej wizyty w bibliotece, przedszkolaki poznały postać Ebenezera Scrooge'a słuchając opowiadania na podstawie "Opowieści wigilijnej". Nawiązując do wysłuchanej opowieści, rozmawialiśmy o magii świąt i prezentach. Dzieci wykonały także kartki świąteczne, które to będą stanowić prezent gwiazdkowy dla rodziców i dziadków.

SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE - FOTORELACJA
2016-12-19

Świąteczne spotkanie już za nami... W wyjątkowy klimat wprowadzili nas: ks. Wojciech Erenc, cudowny głos Małgorzaty Koniecznej, oraz niepowtarzalny Mieczysław Szczepaniak w roli Mikołaja.

"PODARUJ UŚMIECH NA ŚWIĘTA" - ZAJĘCIA W TACZANOWIE DRUGIM
2016-12-19

Biblioteka Środowiskowa w Taczanowie Drugim jest pomysłodawcą akcji "Podaruj uśmiech na Święta". Bibliotekarka Monika Tomczak, będąca także pracownikiem biblioteki szpitalnej wraz z dziećmi z taczanowskiej świetlicy wykonała kartki świąteczne, które przekazała pacjentom pleszewskiego szpitala. Dzieci z wielką starannością i dużym zaangażowaniem podeszły do swojej pracy, tak że każda kartka wyglądała przepięknie. W środku zostały umieszczone życzenia świąteczne wraz z szybkim powrotem do zdrowia.
Pacjenci bardzo pozytywnie i z wielkim wzruszeniem zareagowali na życzenia.

SPOTKANIE PRACOWNIKÓW BIBLIOTEK PUBLICZNYCH Z POWIATU PLESZEWSKIEGO
2016-12-19


14 grudnia 2016 roku w czytelni naukowej BPMiG w Pleszewie odbyło się seminarium powiatowe, na którym omawiano m.in. zagadnienia związane z prawnymi aspektami funkcjonowania bibliotek oraz zmianami w przepisach prawnych dot. instytucji kultury.
W spotkaniu, w którym uczestniczyli bibliotekarze gminnych bibliotek publicznych oraz pracownicy BPMiG w Pleszewie, zorganizowane zostało w ramach pełnienia przez BPMiG w Pleszewie zadań Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Pleszewskiego.
Podczas narady relacjonowano szkolenia, w których uczestniczyli dyrektor i pracownicy BPMiG w Pleszewie. Omawiano m.in. kwestie związane z uzupełnianiem formularzy w Analizie Funkcjonowania Bibliotek, prowadzeniem Biuletynu Informacji Publicznej, funkcjonowaniem bibliotek dla dzieci w oparciu o wytyczne IFLA.
Pracownik czytelni naukowej - A. Ciesiółka przypomniała zgromadzonym o funkcjach, zasobach oraz sposobach korzystania z Academicii - cyfrowej wypożyczalni zbiorów Biblioteki Narodowej, do której dostęp posiada pleszewska biblioteka.
Po części merytorycznej rozpoczęło się spotkanie o charakterze świąteczno-noworocznym.Seminarium zostało zorganizowane przez BPMiG w Pleszewie w ramach pełnienia zadań Biblioteki Powiatowej dla Powiatu PleszewskiegoŚWIĄTECZNIE Z PRZEDSZKOLAKAMI Z ZAWIDOWIC
2016-12-14

Większość dzieci z niecierpliwością czeka na Wigilię i Świętego Mikołaja. Przedszkolaki z Zawidowic miały okazję bliżej poznać postać Świętego Mikołaja słuchając legendy o biskupie Mikołaju, świątecznych wierszyków i rozwiązując zagadki.
Gwiazdor, Aniołek, Dziadek Mróz czy wiedźma Befana - przedszkolaki już wiedzą kto przynosi dzieciom prezenty w Polsce i w innych krajach.

W TACZANOWIE, W MIKOŁAJKI - ELFY CZYTAJĄ BAJKI!
2016-12-14

W Taczanowie Drugim podczas Mikołajek do biblioteki środowiskowej zagościły elfy, które czytały na zmianę dzieciom bajeczki. Każdy mógł się wcielić w tę rolę i spróbować poczytać o przygodach św. Mikołaja.

RELACJA Z LISTOPADOWEGO SPOTKANIA KLUBOWICZÓW DKK
2016-12-14


Boginie z Žítkovej Kateřiny Tučkovéj zagościły podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej w Pleszewie.
Jest to książka niezwykle interesująca, która wywołała gorącą dyskusję wśród członków DKK w Pleszewie.
Białe Karpaty - pogranicze słowacko-morawskie, wieś Žitkova - to właśnie tutaj rozgrywa się akcja powieści. Autorka - Kateřina Tučková w wspaniały sposób łączy w powieści wiele wątków i tworzy niezwykle ciekawe postacie wpisane w autentyczne karty historii Czech i Moraw.
To tutaj żyły boginie, które przez setki lat leczyły ludzi ziołami, przepowiadały przyszłość i odpędzały burze i grady.
Kateřina Tučková bardzo zdolna, młoda, czeska pisarka sprawiła, że pamięć o tych niezwykłych i silnych kobietach przetrwa, jej powieść ocali od zapomnienia fascynujące losy niesamowitych kobiet.
Klubowicze w bardzo ożywionej dyskusji nawiązali do historii Czech oraz do własnych spotkań z uzdrowicielami.
Członkowie DKK w Pleszewie polecają książkę wszystkim czytelnikom, którzy poszukują powieści wciągającej bez reszty w swój świat i czytanej jednym tchem. (H.N)

KARTKI ŚWIĄTECZNE W FILII W ZAWIDOWICACH
2016-12-09

Wysyłanie kartek świątecznych z życzeniami jest tradycją bożonarodzeniową. Aby tradycji stało się zadość, w filii bibliotecznej w Zawidowicach czytelnicy mieli okazję wykonać własnoręcznie kartki świąteczne. W miłej atmosferze powstało mnóstwo przepięknych i niepowtarzalnych kartek.

MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE
2016-12-06

Cały rok dzieci czekają na Mikołajki. Jest to czas prezentów i wszelkiego rodzaju niespodzianek. Taką też niespodziankę sprawiliśmy dzieciom z grupy Skrzaty i Gumisie z Przedszkola Bajka,
które 6 grudnia odwiedziły naszą bibliotekę wraz z paniami opiekunkami. Mikołajkowe spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Zespołem Szkół Przyrodniczo – Politechnicznych CKU w Marszewie.
Zajęcia przygotowała i prowadziła Pani Monika Wątor z uczniami z klasy drugiej Technikum w Zawodzie Technik Architektury Krajobrazu. Przedszkolaki słuchały świątecznych piosenek w wykonaniu młodzieży, opowiadań związanych ze Świętym Mikołajem i nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia oraz wykonywały kartki świąteczne i ozdoby choinkowe.
Przybył również Mikołaj, który obdarował dzieci słodyczami.
Maluchy opuszczały bibliotekę uśmiechnięte i zadowolone.

FOTORELACJA Z WARSZTATÓW "PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT... CZYLI ROBIMY KARTKI ŚWIĄTECZNE"
2016-12-05

2 grudnia 2016 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie razem ze Stowarzyszeniem Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizowała zajęcia z rękodzieła, na których uczestnicy wykonywali kartki świąteczne z wykorzystaniem różnorodnych technik i materiałów plastycznych.
Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział 30 osób. Prace, które powstały podczas warsztatów zapewne ucieszą obdarowanych.

FOTORELACJA Z WARSZTATÓW "WEŁNIANO MI... CZYLI DZIERGAMY SZAL (KOMIN) NA RĘKACH"
2016-12-05

25 listopada 2016 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie odbyły się warsztaty rękodzieła "Wełniano mi… czyli dziergamy szal (komin) na rękach".
Uczestnicy dowiedzieli się jaki jest odpowiedni rodzaj włóczki na proponowany szal, nauczyli się techniki narzucania oczek, poznali podstawowe zasady modelowania robótki oraz zasady wykańczania wykonanej pracy.
Warsztaty skierowane były do osób zainteresowanych robótkami ręcznymi oraz własnoręcznym tworzeniem garderoby i dodatków. W zajęciach wzięło udział 12 osób.

SZLAKIEM TWÓRCZOŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA – KONKURS RECYTATORSKI
2016-12-02

30 listopada odbył się kolejny Konkurs Recytatorski dla uczniów gimnazjów „Szlakiem twórczości Henryka Sienkiewicza”, z okazji ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.
W konkursie wzięło udział 27 recytatorów z gimnazjum w Broniszewicach, Czerminie, Choczu, Dobrzycy, Gołuchowie, Kowalewie, Taczanowie, Gimnazjum nr 2 i 3 w Pleszewie.
Jury w składzie Paulina Vogt-Wawrzyniak, Elżbieta Spychaj i Justyna Biegańska przyznało 6 wyróżnień.

Wyróżnienia otrzymali:

Dominik Łukomski z Broniszewic,
Aleksandra Zych z Dobrzycy,
Jonasz Owieśny z Dobrzycy,
Adam Jaźwiecki z Gimnazjum nr 2 w Pleszewie,
Agnieszka Siecińska z Taczanowa,
Milena Owczaryszek z Dobrzycy

Laureaci i wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Dom Kultury w Pleszewie, wójtów gmin Gołuchów, Czermin i burmistrzów Chocza i Dobrzycy

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
2016-12-01

Pluszowy Miś – ulubiona maskotka wszystkich dzieci, obchodzi swoje święto 25 listopada.
Tego dnia, dzieci z grupy Tulipanki i Szarotki z Przedszkola Słonecznego przyszły do biblioteki ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem.
Podczas wspólnej zabawy w misiowej krainie przedszkolaki przedstawiły swoje przytulanki, zapoznały się z historią powstania misia oraz rozpoznawały najsłynniejsze misie występujące w znanych bajkach. Kolejnym punktem spotkania była gimnastyka z misiem i zabawa z chustą animacyjną.
Dzieci wykazały się także zdolnościami manualnymi wykonując papierowe misie, które można oglądać w holu biblioteki. Na zakończenie wspólnej zabawy otrzymały słodkie misie lubisie.

MÓJ PRZYJACIEL - MIŚ
2016-12-01

Filia w Zawidowicach po raz kolejny świętowała Światowy Dzień Pluszowego Misia razem z przedszkolakami z Zawidowic, Rokutowa i Grodziska. Dzieci przyniosły na zajęcia swoje ulubione pluszaki. Dowiedziały się co nieco o historii ulubionej dziecięcej maskotki. Uczestnicy zajęć gimnastykowali się, słuchali opowiastek i świetnie się bawili się.
Na zakończenie zajęć przedszkolaki z Zawidowic ulepiły misia z plasteliny, a dzieci z Rokutowa i Grodziska wcieliły się w projektantów mody i wymyśliły misiowe ubranka.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W TACZANOWIE
2016-12-01

FOTORELACJA

WYKŁAD DLA BIBLIOTEKARZY "MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE - MOŻLIWOŚCI RYZYKO DLA BIBLIOTEK"
2016-12-01Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadnia biblioteki powiatowej dla powiatu pleszewskiego w dniu 29 listopada br. zorganizowała po raz kolejny szkolenie dla bibliotekarzy zarówno bibliotek publicznych jak i szkolnych.
Wykład "Media społecznościowe - możliwości i ryzyko dla bibliotek" skierowany był do osób, którzy chcą zdobyć umiejętność świadomego i skutecznego korzystania z mediów społecznościowych i używają ich jako narzędzi do promowania biblioteki i jej oferty oraz budowania społeczności w Internecie. Wygłosiła go Magadalena Rusnok - instruktor Działu Instrukcyjno-Metodycznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Podczas zajęć omówiono różnice pomiędzy "tradycyjnym" internetem a mediami społecznościowymi, scharakteryzowano różne rodzaje tych mediów oraz ich użytkowników.
Prowadząca na konkretnych przykładach zaprezentowała, w jaki sposób portale typu facebook czy Twitter mogą zostać wykorzystane do promocji działalności bibliotek i upowszechniania czytelnictwa. Jednak media społecznościowe to nie tylko narzędzie marketingowe, to także skuteczny sposób na uzyskanie szybkiej informacji zwrotnej od użytkowników biblioteki .
Szkolenie zostało zorganizowane przez BPMiG w Pleszewie w ramach pełnienia zadań Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Pleszewskiego

WYKŁAD "FELIKS NOWOWIEJSKI I HISTORIA ROTY"
2016-11-28

Kompozytor, dyrygent, autor muzyki do "Roty" Feliks Nowowiejski to jeden z patronów 2016 roku.
Podczas listopadowego spotkania w Bibliotece Publicznej w Pleszewie w bardzo interesujący sposób temat ten przedstawił Janusz Lewandowski.
Prelegent przybliżył zebranym zarówno życie jak i twórczość kompozytora oraz zaznaczył tło historyczne tamtych wydarzeń czyli przede wszystkim skomponowanie muzyki do wiersza Marii Konopnickiej "Rota".
Po raz pierwszy pieśń została wykonana 15 lipca 1910 roku w Krakowie podczas wielkiej manifestacji patriotycznej związanej z uroczystym odsłonięciem Pomnika Grunwaldzkiego ufundowanego przez Ignacego Jana Paderewskiego dla upamiętnienia 500 rocznicy zwycięskiej bitwy. "Rotę" śpiewały wówczas pod dyrekcją kompozytora wszystkie chóry Krakowa, do których dołączyli się jeszcze chórzyści przybyli z terenu Górnego Śląska - pisała Maria Wacholc w "Śpiewniku Polskim".
Z kolei w 2017 roku będzie miała miejsce 140. rocznica urodzin twórcy odrobinę zapomnianego, lecz na pewno godnego przypomnienia: organisty-wirtuoza (grającego poza tym na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli i waltorni), kompozytora takich znanych w świecie dzieł jak: "Pod sztandarem pokoju" czy też oratoriów "Powrót syna marnotrawnego" oraz "Quo vadis".
Spotkanie uświetnił chór z Zespołu Szkół Publicznych "Śpiewająca Dwójka" pod dyrekcją Przemysława Paterki.
Chórzyści wykonali kilka pieśni patriotycznych min. omawianą "Rotę" oraz otwory: "Biały krzyż", "Gdzie są chłopcy z tamtych lat", "Sen o Warszawie".
Spotkanie odbyło się z licznym udziałem publiczności oraz w patriotycznym nastroju. (H.N.)

PAŹDZIERNIKOWE SPOTKANIE CZŁONKÓW DKK
2016-11-28

Książka Laury Moriarty pt. "Przyzwoitka" była omawiana podczas spotkania DKK w październiku. Jest to inspirowana życiem gwiazdy filmu niemego Louise Brooks opowieść o dwóch diametralnie różnych kobietach, które spędzają wspólnie lato w Nowym Jorku. Czas ten okaże się bardzo ważny dla obu bohaterek powieści i wniesie w ich życie nowe wartości. Członkowie DKK polecają książkę czytelnikom, którzy chcą odnaleźć się w latach 20. XX wieku, ale zarazem jest to pozycja, która nie wzbudziła gorącej dyskusji czy też przeciwstawnych opinii wśród klubowiczów. (H.N.)

ZAJĘCIA INTEGRACYJNE W ZAWIDOWICACH
2016-11-27

Z okazji Dnia Jeża Filia Biblioteczna BPMiG w Zawidowicach zorganizowała zajęcia integracyjne dla rodziców i przedszkolaków w Przedszkolu w Zawidowicach. Dzieci i rodzice słuchali opowiadań o jeżu i fragmentów książek popularnonaukowych. Uczestnicy zajęć brali udział w jeżowych zabawach i zagadkach. Przedszkolaki już wiedzą, że jeże preferują owady, a jeż z jabłkiem na kolcach to mit. (P.M)

PATRIOTYCZNIE W FILII BIBLIOTECZNEJ W ZAWIDOWICACH
2016-11-27

Przedszkolaki z Zawidowic odwiedziły bibliotekę i uczestniczyły w lekcji bibliotecznej. Dzieci utrwaliły wiadomości dotyczące symboli narodowych. Wysłuchały także "Katechizmu polskiego dziecka" oraz nagrania piosenki "Płynie Wisła, płynie". Były także patriotyczne zgadywanki oraz głośne czytanie legendy o kamieniu gołuchowskim. Na podstawie usłyszanej opowieści, dzieci stworzyły ilustracje. Na zakończenie lekcji bibliotecznej, wszyscy uczestnicy odśpiewali hymn Polski. (P.M).

SPOTKANIE AUTORSKIE Z KRZYSZTOFEM MIKLASEM
2016-11-16

Krzysztof Miklas dziennikarz i komentator sportowy odwiedził w listopadzie Bibliotekę Publiczną w Pleszewie.
Dziennikarz komentował w Polskim Radiu i TVP dziesięć igrzysk olimpijskich (po pięć letnich i zimowych), począwszy od Seulu (1988) m.in. biegi narciarskie, biathlon, skoki narciarskie oraz lekkoatletykę, pięciobój nowoczesny i podnoszenie ciężarów.
Podczas spotkania w bibliotece Krzysztof Miklas zaprezentował zdjęcia ze swoich podróży służbowych i nie tylko, omówił w bardzo zajmujący sposób prezentowane slajdy, charakteryzując położenie i warunki geograficzne poszczególnych miejsc. Zebrani w czytelni Biblioteki Publicznej słuchacze dowiedzieli się również wielu ciekawych informacji na temat dużej grupy znanych lub mniej znanych ludzi ze świata sportu i show biznesu.
Podczas spotkanie dziennikarz promował jednocześnie swoją książkę pt. "Przewrotność losu", opowiadającą historię studenckiej miłości, osadzonej w realiach lat sześćdziesiątych XX wieku. (H.N.)

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W TACZANOWIE DRUGIM
2016-11-09

Biblioteka w Taczanowie Drugim zorganizowała uroczystość z okazji Dnia Postaci z Bajek, w którym brały udział dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej oraz z nauczania początkowego z pobliskiej szkoły podstawowej. Imprezę poprowadziły wolontariuszki z aktywu bibliotecznego.
Dzieci przebrane za postaci z różnych bajek, brały udział w różnorodnych konkurencjach literackich. Na zakończenie każdy zaprezentował swój strój przed komisją. Nagrodzone osoby otrzymały książki, a wszyscy uczestnicy słodycze.

SPOTKANIE Z ANETĄ FRANC
2016-11-07

W środę 26 października 2016 r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie oraz Stowarzyszenie Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprosili czytelników jak i słuchaczy na spotkanie pt. "Genealogia sposobem na ocalenie od zapomnienia".
Prowadzącą spotkanie była Pani Aneta Franc - historyk, archiwista i genealog, autorka książki "Czas młodości czasem wojny. Wspomnienia z Garstedt", w której opisuje między innymi wojenne losy swoich przodków z Pacanowic.
Ważną częścią spotkania był wykład o podstawach genealogii, metodach i źródłach wyszukiwania informacji o przodkach. Wszyscy zainteresowani tą tematyką mieli także okazję do indywidualnych konsultacji. Spotkaniu towarzyszył słodki poczęstunek i długie rozmowy przy kawie.

JESIENNE SPOTKANIA Z PRZEDSZKOLAKAMI
2016-11-03

Kolejnym przystankiem w "Podróżach po bajkowej literaturze" była jesień. Dzieci z grup Szarotki i Tulipanki z Przedszkola Słonecznego słuchały opowiadań "Karmnik dla ptaków" i "Poszukiwanie pani jesieni".
Następnie opowiadały o zmianach w otaczającej nas przyrodzie, zachowaniu ptaków i innych zwierząt.
Podczas zajęć przedszkolaki z grupy Szarotki wyklejały karmnik dla ptaków, a grupa Tulipanki ozdabiała jesienne drzewo.
Prace wykonane podczas zajęć można oglądać w holu biblioteki.

JESIENNE ZABAWY Z KASZTANAMI
2016-11-03

Przedszkolaki z Grodziska i Rokutowa uczestniczyły w lekcji bibliotecznej dotyczącej pór roku. Dzieci rozwiązywały zagadki oraz opowiadały o swoich doświadczeniach z jesienną aurą. Następnie wyruszyły na poszukiwanie kasztanów. Po odnalezieniu "skarbu" nastąpiła radosna zabawa w układanie różnych kształtów z kasztanów; powstały m.in. węże, łąki, traktory… Kasztany posłużyły także do nauki sortowania w zbiory i określania liczebności. Młodsze dzieci otrzymały szablon liter alfabetu i mały za zadanie wypełnić go kasztanami. Starszaki układały i liczyły kasztany.
Na lekcji bibliotecznej nie mogło także zabraknąć literatury. Przedszkolaki wysłuchały książeczki o porach roku Małgorzaty Strzałkowskiej pt. "Wiosna, lato, jesień, zima…". Razem z Cliffordem z książki "Jesienny liść" dzieci obserwowały nadchodzącą jesień. Natomiast wiersze "Jesienią" Marii Konopnickiej i "O jeżyku i kasztanach" Heleny Bechlerowej stały się inspiracją do zabaw z kasztanami.

WRZEŚNIOWE SPOTKANIE CZŁONKÓW DKK
2016-10-28

Podczas pierwszego po wakacjach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki jego członkowie omówili wspaniałą książkę Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny".
Jest to książka opisująca życie słynnego artysty - ojca (malarza, rzeźbiarza i fotografa) Zdzisława i nie mniej popularnego syna Tomasza - dziennikarza muzycznego (radiowego i prasowego).
Magdalena Grzebałkowska zebrała ogromną ilość materiałów i w sposób nie zwykle ciekawy i pasjonujący skonstruowała portrety słynnych Beksińskich, ojca i syna. Zofia Beksińska (1928-1998) to cicha bohaterka rodzinnego dramatu, sama nie udzielała wywiadów, nie prowadziła dziennika, ale wraz z jej odejściem, zawaliły się "światy" Zdzisława i Tomasza Beksińskich.
Magdalena Grzebałkowska uniknęła oceny Zdzisława jako ojca, ale po przeczytaniu książki, wśród klubowiczów z Pleszewa wybuchła gorąca dyskusja, której efektem jest stwierdzenie, iż artyści często nie potrafią odnaleźć się w świecie realnym i życiu rodzinnym. Wszystkich wokół siebie podporządkowują swojemu stylowi życia i narzucają swoje lęki i załamania artystyczne.
Członkowie DKK mogli jednocześnie książkę Magdaleny Grzebałkowskiej skonfrontować z filmem Jana P. Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina". Na pewno znajomość książki ułatwiła odbiór filmu klubowiczom, ale jednocześnie większość z nich orzekła o przygnębiającym charakterze filmu.
Nie mniej członkowie DKK z Pleszewa polecają książkę Magdaleny Grzebałkowskiej i zgadzają się z opinią Mariusza Szczygła: " Otóż Magdalena Grzebałkowska napisała o nich wielką, głęboką i brawurową książkę reporterską. Złoty kruszec znalazł świetnego wydobywcę. Niech się chowa zmyślenie i powieści". (H.N.)

JUBILEUSZOWY KONKURS ORATORSKI
2016-10-27

26 października br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie, odbył się X Konkurs Oratorski Ulubiona Książka Licealisty. W konkursie tym, do przeczytania wybranej przez siebie książki zachęcała młodzież z Zespołu Szkół Technicznych, Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie oraz Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie .

Jury przyznało:
I miejsce Dominice Wawroskiej z ZST w Pleszewie za prezentację książki "Ślady małych stóp na piasku".
II miejsce Dajanie Nowackiej z ZS Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie za prezentację książki "Chustka".
III miejsce Weronice Rybak z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie za prezentację książki "Skazani na ból".

Nagrodę przyznała również publiczność, która nagrodziła Kaję Derwich z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego za prezentację książki "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet".
Konkurs poprzedziły warsztaty oratorskie, podczas których uczestnicy zdobywali wiedzę na temat kompozycji, argumentacji i perswazji językowej, a także stosowania niewerbalnych środków wyrazu. Warsztaty prowadziła Pani Anna Bogacz, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Oratorskiego, Rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie, przewodnicząca komisji konkursowej.

DZIEŃ Z AKADEMIĄ PANA KLEKSA W TACZANOWIE DRUGIM
2016-10-25

20 października 2016 r. z okazji Święta Bibliotek w Taczanowskiej książnicy zorganizowano imprezę poświęconą Panu Kleksowi.
Dzieci miały okazję zapoznać się z książką "Akademią Pana Kleksa" poprzez prezentację multimedialną, którą przedstawił Adaś Niezgódka.
Czytelnicy brali udział w lekcjach przeprowadzonych przez pana Kleksa i szpaka Mateuszem oraz uczestniczyli w eksperymentach, naprawiali stare sprzęty, przyklejali piegi na czas, robili ogromne kleksy a przy tym świetnie się bawili. Wszystkim ogromnie spodobały się bańki i serpentyny puszczane przez aktyw biblioteczny. Na koniec każdy otrzymał "tabletkę na wzrost" i "pastylkę mądrości".

"ŚWIĘTO BIBLIOTEKI" - FOTORELACJA
2016-10-16

W niedzielę 16 października do pleszewskiej biblioteki przybyły całe rodziny, które uczestniczyły w "Święcie Biblioteki" - imprezie kończącej realizację wspólnego projektu Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie i Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie pod nazwą "Biblioteczna Akademia Rozmaitości".
Na głównej scenie w czytelni naukowej program imprezy rozpoczęto od rozstrzygnięcia konkursu plastycznego "Moja ulubiona postać lub przygoda literacka", na który wpłynęło ponad 180 prac. Autorzy zwycięskich ilustracji odebrali nagrody ufundowane przez członków jury - Elżbietę Hylę, Renatę Reszel i Małgorzatę Stępniak-Giezek.
Kolejnym punktem programu był Rodzinny Turniej Rozrywek Umysłowych, do którego zgłosiło się 6 drużyn. Rodziny rywalizowały ze sobą w podczas wykonywania zadań tj. układanie puzzli, rozwiązanie krzyżówki literackiej czy quiz regionalny.
Następnie do konkurencji przystąpili uczniowie z szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Pleszew, którzy zgłosili się do Międzyszkolnego Turnieju Czytelniczego "Podróże po literaturze". Ich zadanie polegało na ułożeniu tekstu wiersza "Samchwała", odgadnięciu znaczenia słów w gwarze wielkopolskiej, połączeniu w pary bohaterów literackich, czy odszyfrowaniu tytułów wierszy. Nagrodami w Turnieju były puchary i zestawy książek do biblioteki szkolnej. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja ze szkoły podstawowej w Lenartowicach.
Ostatnim wydarzeniem na scenie głównej był Turniej Detektywistyczny, w którym udział wzięło ponad 30 osób. Zadaniem uczestników było rozwiązanie zagadki tajemniczego morderstwa, a przebieg dochodzenia przedstawił pisarz Dariusz Rekosz. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, natomiast każdy z uczestników Turnieju Certyfikat Detektywa Amatora.
W nawiązaniu do nazwy projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" na ternie całej biblioteki rozlokowano stoiska z różnorodnymi atrakcjami.
Słuchaczki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pleszewie prowadziły mini warsztaty rękodzielnicze, natomiast animatorzy z firmy Paidi zadbali o rozrywkę dla najmłodszych. Każde dziecko mogło wyczarować własne balonikowe zwierzątko, wybrać wzór do pomalowania twarzy lub zagrać w kręgle.
Swoje kreatywne umiejętności można było sprawdzić na stoiskach kaligrafii czy orgiami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko prowadzone przez strażaków z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Pleszewie, gdzie zarówno dzieci jak i dorośli poznawali m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy.
Organizacyjnie imprezę wsparli również wolontariusze z Centrum Wolontariatu w Pleszewie, którzy prowadzili stoiska animacyjne dla dzieci. Każdy z uczestników mógł wykonać własne kolorowe notesiki, przejść magiczny labirynt wśród książek, czy spróbować swych sił w dużych grach zręcznościowych.
Wiele emocji dostarczyła uczestnikom Święta Biblioteczna Loteria, podczas której można było wylosować atrakcyjne nagrody ufundowane przez lokalnych przedsiębiorców oraz instytucje kulturalne i sportowe. Nagrodą główną był tablet ufundowany przez firmę Booklet. Aby zdobyć kupon uprawniający do udziału w losowaniu należało wziąć udział w minimum 5 konkurencjach przygotowanych na poszczególnych stoiskach zlokalizowanych na ternie biblioteki.
Imprezie towarzyszyła wystawa fotograficzna dokumentująca dotychczasowe wydarzenia zorganizowane w ramach projektu, zaprezentowana w holu biblioteki.

"Święto Biblioteki" zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu złożonego przez Stowarzyszenie Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja literatury i czytelnictwa" Priorytet "Partnerstwo Publiczno-Społeczne". Koordynatorem projektu była Izabela Wegner .

Stowarzyszenie Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie składają serdeczne podziękowania za wsparcie finansowo- organizacyjne
Panu Łukaszowi Jaśkowiakowi - właścicielowi Drukarni Booklet w Korzkwach
Panu Mariuszowi Szymczakowi - dyrektorowi Domu Kultury w Pleszewie
Panu Bartoszowi Oleksy - prezesowi Zarządu Sport Pleszew Sp. z o. o.
Pani Paulinie Vogt - Wawrzyniak - kierownik Muzeum Zamek w Gołuchowie
Panom Andrzejowi Bidermannowi i Piotrowi Tuchołce - właścicielom księgarni "Notka" w Pleszewie
Pani Małgorzacie Lisiak-Oleksy - właścicielce Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Olma w Pleszewie
Panu Jackowi Urbaniakowi - właścicielowi firmy komputerowej "New Pasja" w Pleszewie
Panu Andrzejowi Bartoszkowi - właścicielowi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego Abart w Pleszewie
Pani Lucynie Roszak - koordynatorowi Centrum Wolontariatu w Pleszewie
Pani Małgorzacie Giezek-Stępniak - właścicielce Galerii Sztuki Użytkowej art. M. w Pleszewie
Pani Renacie Reszel - zastępcy przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Powiatu w Pleszewie
Pani Elżbiecie Hyli - przewodniczącej Komisji Oświaty i Kultury Rady Miejskiej w PleszewieWydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja literatury i czytelnictwa" Priorytet "Partnerstwo Publiczno-Społeczne".WARSZTATY DLA BIBLIOTEKARZY DOTYCZĄCE BAJKOTERAPII
2016-10-09Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadnia biblioteki powiatowej dla powiatu pleszewskiego warsztaty poświęcone terapeutycznej roli bajki, w których uczestniczyli bibliotekarze oraz nauczyciele przedszkoli.
Bajkoterapia polega na wykorzystaniu odpowiednio dobranego teksu do problemu z jakim boryka się dziecko. Takie bajki mają wpływ na dziecięce emocje, maluchy uczą się rozumieć swoje uczucia. Właściwie dobrane utwory pokazują dzieciom jak można sobie radzić z trudną sytuacją, lękami i przedstawiają pewne wzorce postępowania.
O roli bajki terapeutycznej oraz jej praktycznym wykorzystaniu mówiła w pleszewskiej bibliotece Anna Sabiłło - instruktor Działu Instrukcyjno-Metodycznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, przewodniczącą Poznańskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.
Prowadząca zajęcia zapoznała uczestników z publikacjami, które warto zgromadzić w zbiorach przedszkola czy biblioteki, a które dla rodziców , opiekunów mogą być inspiracją do rozmowy, zastanowienia się nad takimi tematami jak lęk, bezpieczeństwo, kłopoty z rówieśnikami, rozwód rodziców.
Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali wykaz utworów, które polecane są przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne. Wiele z zaproponowanych książek posiada w swych zbiorach oddział dziecięcy pleszewskiej biblioteki, gdzie również można otrzymać wspomniane zestawienie książek dla dzieci o tematyce terapeutycznej


"BARWY I ODCIENIE GWARY WIELKOPOLSKIEJ" - RELACJA Z WYKŁADU Z JULIUSZEM KUBLEM
2016-10-06

W ramach projektu Bibliotecznej Akademii Rozmaitości odbyło się spotkanie z Juliuszem Kublem propagatorem gwary wielkopolskiej i twórcą postaci Starego Marycha.
Stary Marych jest spisaną w języku gwarowym, w prawie ośmiuset odcinkach, projekcją myśli i komentarzy Juliusza Kubla do trudnej rzeczywistości między 13 lutym 1983 roku a sylwestrem 1999 roku. Autor nazwany "sumieniem miasta" chciał spojrzeć w satyryczny sposób na świat, na absurdy tamtych dni oraz na nasze poznańskie wady. Odtwórcą roli Starego Marycha był nie odżałowany aktor Marian Pogasz.
Przy okazji przetrwała gwara wielkopolska, została nagrana, spisana, zarchiwizowana i doceniona. Dziś przede wszystkim to ma wartość.
Podczas spotkania w czytelni Biblioteki Publicznej bardzo licznie zgromadzona publiczność w ciepły i entuzjastyczny sposób przyjęła Juliusza Kubla, który w ciekawy i przystępny sposób omówił temat gwary wielkopolskiej.
W drugiej części wieczoru przedstawił humorystyczne teksty w gwarze wielkopolskiej oraz przeczytał fragment Małego Księcia Antoine'a de Saint-Exupery'ego czyli Małego Szaranka w tłumaczeniu na gwarę wielkopolską. Książka Mały Szaranek w tłumaczeniu Juliusza Kubla ma się ukazać pod koniec roku 2016.
Na zakończenie spotkania wszyscy zebrani złożyli Przyrzeczenie samym sobie w gwarze wielkopolskiej.


Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja literatury i czytelnictwa" Priorytet "Partnerstwo Publiczno-Społeczne".KOLEJNE "PODRÓŻE PO LITERATURZE" ROZPOCZĘTE
2016-10-06

Dzieci z Przedszkola w Zawidowicach uczestniczyły w zajęciach z okazji Światowego Dnia Zwierząt. Przedszkolaki chętnie opowiadały o swoich domowych pupilach oraz o opiece, jaką sprawują nad nimi. Dzieci zgadywały nazwy i cechy charakterystyczne zwierząt przedstawionych na obrazkach. Następnie wysłuchały bajki "Martynka i wróbelek".
Jesień to czas odlotu ptaków na czas zimy. Przedszkolaki poznały kilka gatunków ptaków odlatujących do ciepłych krajów i zimujących w Polsce. Przypomniały sobie, jak można pomóc ptakom przetrwać zimę, a na koniec wykonały projekt karmnika. (P.M.)

PASOWANIE DZIECI NA PRZYJACIÓŁ KSIĄŻKI W ZAWIDOWICACH
2016-10-03

Dzieci z Przedszkola w Zawidowicach zostały pasowane na Przyjaciół Książki.
Uroczystość pasowania poprzedziły zajęcia, podczas których dzieci opowiadały o swoich ulubionych bajkach oraz o wizytach w bibliotece. Przedszkolaki utrwaliły sobie zasady wypożyczania książek i szacunku do nich.
Wysłuchały także bajki "Wizyta w bibliotece". Dzieci popisały się znakomitą znajomością postaci z bajek odpowiadając na wszystkie zadane zagadki. Następnie składały i ozdabiały zakładki do książek.
Z okazji pasowania dzieci przygotowały pod kierunkiem pani Hanny Olejnik recytację wiersza Lucyny Krzemienieckiej pt. "Książeczka". Na koniec zajęć, przedszkolaki złożyły przysięgę i zostały pasowane na Przyjaciela Książki. (P.M.)

KOLEJNE "PODRÓŻE PO LITERATURZE" ROZPOCZĘTE
2016-09-28

Grupa Tulipanki z Przedszkola Słonecznego w Pleszewie rozpoczęła cykl spotkań "Podróże po bajkowej literaturze". Podczas pierwszego spotkania dzieci poznały bibliotekę i jej księgozbiór. Dowiedziały się, jak zostać czytelnikiem biblioteki oraz poznały zasady wypożyczania książek.
Następnie przedszkolaki sprawdziły swoją wiedzę na temat postaci z bajek odpowiadając na zadane zagadki. Z zadania wywiązały się znakomicie. Kolejnym punktem spotkania było wysłuchanie bajki "Franklin i książka z biblioteki". Dzieci obejrzały także najmniejszą i największą książkę znajdujące się w bibliotece.
Ostatnim punktem zajęć było składanie i ozdabianie zakładek do książek. Kolejne spotkanie już za miesiąc.

WARSZTATY RĘKODZIEŁA LUDOWEGO
2016-09-26

W ramach "Bibliotecznej Akademii Rozmaitości" zorganizowane zostały warsztaty rękodzieła, które poprowadziła twórca ludowy Marianna Filipiak.
Uczestnicy spotkania wykonywali m.in. pająka - ludową ozdobę wieszaną dawniej wewnątrz domu. Na początku zajęć z wykorzystaniem bibuły, krepy, słomy prowadząca omówiła zasady pozyskiwania naturalnych materiałów do wytwarzania ozdób, w tym słomy.
Akcja promująca tradycyjne rękodzieło zorganizowana została w ramach "Akademii Tradycji" - bloku zajęć poświęconych utrwalaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego.
W międzypokoleniowym spotkaniu udział wzięło 35 osób, a każdy z uczestników wyszedł ze spotkania z własnoręcznie przygotowaną ozdobą.


Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja literatury i czytelnictwa" Priorytet "Partnerstwo Publiczno-Społeczne".SPOTKANIE AUTORSKIE Z EWĄ WACHOWICZ
2016-09-21

Gościem kolejnego spotkania w ramach w ramach Akademii Kulinarnej - projektu realizowanego przez naszą bibliotekę wspólnie z Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie pod nazwą "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" była autorka, dziennikarka, producentka telewizyjna - Ewa Wachowicz.
Podczas spotkania Ewa Wachowicz opowiadała m.in. o kulisach wyborów Miss Polonia w 1992 roku, pracy jako rzecznik prasowy rządu w latach 1993-1995 oraz zamiłowaniu jakim są podróże i wspinaczka wysokogórska.
Najwięcej jednak czasu poświęciła na rozmowę o swej największej pasji - gotowaniu. Ewa Wachowicz jest autorką książek kulinarnych m.in. "Słodki świat", "Ewa Gotuje", "Ewa Gotuje szybko", "Ewa gotuje ulubione", prowadzi swój własny program autorski "Ewa gotuje", jest jurorem w programie telewizyjnym Top Chef.
Pani Ewa mówiła o początkach powstawania autorskiego programu i inspiracjach kulinarnych , które czerpie również ze swych licznych podróży i wypraw.
Chętnie odpowiadała na pytania uczestników, które dotyczyły m.in. jej ulubionych potraw.
W spotkaniu, które prowadził Dariusz Rekosz, pisarz i animator kulturalny, wzięło udział ponad 130 osób.

Składamy serdeczne podziękowania właścicielom Karczmy Stara Stajnia w Zawidowicach za wsparcie organizacyjne spotkania z Panią Ewą Wachowicz.
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja literatury i czytelnictwa" Priorytet "Partnerstwo Publiczno-Społeczne".WYKŁAD "CHRZEST POLSKI - MIEJSCE I GENEZA" ORAZ OTWARCIE WYSTAWY "CHRZCIELNICE"
2016-09-19

Jak doszło do chrztu Polski? Gdzie naprawdę się odbył? Jakie były konsekwencje tego doniosłego aktu? Na te pytania odpowiedzi udzielił dr Andrzej Szymański podczas wykładu zatytułowanego "Geneza i miejsce Chrztu Polski".
Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy, na której zaprezentowano twórczość członków Stowarzyszenia Artystyczno-Rehabilitacyjno-Terapeutycznego "Promyk" Dębnica. Prace rękodzielnicze, malarskie, fotograficzne, witraże, haft są wynikiem programu artterapeutycznego o tematyce: "Chrzcielnice w kościółkach drewnianych i zabytkowych na Szlaku Piastowskim" realizowanego przez to Stowarzyszenie. Wystawę wypożyczono z zasobów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

NARODOWE CZYTANIE "QUO VADIS" W PLESZEWSKIEJ BIBLIOTECE
2016-09-06

Po raz kolejny pleszewska biblioteka włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczna lektura nawiązuje do obchodzonego w 2016 Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku z 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza .
Uczestnicy sobotniego spotkania za sprawą scenografii oraz tekstu Henryka Sienkiewicza przenieśli się w czasy Nerona. Uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Pleszewie pod kierunkiem Pani Beaty Bandosz zaprezentowali krótką inscenizację, podczas której czytali fragmenty "Quo vadis". Przypomnieli słuchaczom m.in. dzieje miłości Ligii i Marka oraz pożar Rzymu.
Również zgromadzeni goście zostali zaproszeni do udziału w głośnej lekturze i każda chętna osoba przeczytała fragment powieści Sienkiewicza.
Uczestnicy Narodowego Czytania, którzy przybyli do biblioteki z własnym egzemplarzem "Quo vadis" mogli ostemplować je pamiątkową pieczęcią, natomiast wszyscy goście, na pamiątkę spotkania z literaturą klasyczną, otrzymali okolicznościowe pocztówki z wizerunkiem starożytnego Rzymu.

W BIBLIOTECE BAWIĘ SIĘ I CZYTAM - relacja
2016-08-30


Wakacje dobiegły końca, a wraz z nimi zajęcia organizowane przez naszą bibliotekę, które odbywały się we wszystkie wakacyjne poniedziałki. Cykl spotkań pod hasłem "W bibliotece bawię się i czytam" pozwolił dzieciom spędzić wolny czas w twórczy i przyjemny sposób.
Dzieci uczestniczyły w zajęciach plastyczno-technicznych, rozwiązywaniu zagadek, kalamburów i krzyżówek, grały w gry planszowe i układały puzzle. Nie zabrakło również głośnego czytania książek.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Prace wykonane podczas zajęć można oglądać w naszej bibliotece.
Przez całe wakacje trwał również konkurs czytelniczy ph. "Czytanie dla przyjemności daje dużo radości !".
Uroczyste podsumowanie zajęć oraz wręczenie nagród uczestnikom konkursu odbyło się w poniedziałek 29 sierpnia.

PROJEKT "BEZPIECZEŃSTWO NA CELOWNKU" ZGŁOSZONY DO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2017
Zachęcamy do głosowania na projekt 'Bezpieczeństwo na celowniku" zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2017.

Poczucie bezpieczeństwa wpływa na jakość życia i rozwój społeczeństwa. Ważne jest zatem dla nas podniesienie świadomości, zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie odpowiedniego zachowania się na drogach, w miejscach publicznych, w domu, a także w sytuacjach zagrożenia życia.

Dlatego w ramach przygotowanego przez nas projektu proponujemy:
- warsztaty z samoobrony,
- prelekcje przedstawicieli lokalnych instytucji,
- symulatory bezpiecznej jazdy (Fundacja Krzysztofa Hołowczyca)
- atrakcyjne spotkania dla dzieci, m.in. noc detektywów,
- spotkania z cenionymi autorami literatury kryminalnej - Mariuszem Czubajem, Katarzyną Puzyńską, Ryszardem Ćwirlejem,
- spotkanie z aktorem znanym z kultowego serialu kryminalnego - Bronisławem Cieślakiem,
- spotkanie z przedstawicielem Fundacji ITAKA.


Głosować można osobiście - na papierowych kartach do głosowania - m.in. w Bibliotece Publicznej przy ul. Słowackiego 19a oraz za pośrednictwem Internetu.

KARTA DO GŁOSOWANIA

RELACJA Z MAJOWEGO SPOTKANIA KLUBOWICZÓW DKK
2016-07-01


Spisek przeciwko Ameryce Philipa Rotha wypełnił dyskusję podczas ostatniego przed wakacjami spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Pleszewie.
Philip Roth, wielokrotnie nagradzany pisarz amerykański przedstawił alternatywną historię Stanów Zjednoczonych. Autor przeprowadził literacko-historyczny eksperyment - oto w 1940 roku wybory prezydenckie wygrywa nie F. D. Roosevelt, ale Charles Lindbergh, pionier lotnictwa, znany ze swoich sympatii faszystowskich i antyżydowskich.
Temat wywołał ożywioną dyskusję, pisarz nie stworzył w książce obozów zagłady i nie zabijał w okrutny sposób Żydów, ale zgodnie ze stwierdzeniem klubowiczów oswojone zło pozostaje złem.
Członkowie klubu byli podzieleni, jeśli chodzi o opinię na temat książki, taka alternatywna historia Stanów Zjednoczonych zdaniem jednych nie wnosi nic nowego, z kolei druga grupa była odmiennego zdania, na zło trzeba uważać nieustannie i je eliminować. (H.N)

" FOTOGRAFIA W PODRÓZY, PODRÓŻ W FOTOGRAFII" - WYSTWAWA
2016-06-21

"Fotografia w podroży , podróż w fotografii" - to tytuł wystawy fotograficznej, której otwarcie odbyło się 20 czerwca w pleszewskiej bibliotece. Było to już drugie, po potkaniu z Arkadym Pawłem Fiedlerem, wydarzenie w cyklu "Akademia podróżnicza" w ramach projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości".
Spotkanie rozpoczął Marcin Czerwiński - prezes Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i przewodnik turystyczny, który opowiadał o swoich podróżach, ilustrując wypowiedzi licznymi fotografiami.
Na wystawie, oprócz prac Marcina Czerwińskiego zaprezentowano również zdjęcia Stanisława Kałki, Mirosława Kubiaka i Pawła Kostuja.
Fotografie są owocem podróży Pleszewian zarówno po Polsce i jak dokumentacją ich zagranicznych wypraw, co w efekcie stanowi swoistą galerię wspomnień z podróży.
Ekspozycję przez cały okres wakacji można oglądać w holu biblioteki publicznej przy ul. Słowackiego 19a w godzinach pracy placówki , a prezentowany zbiór fotografii podróżniczej może być inspiracją dla tych, którzy poszukują pomysłu na wakacyjny wyjazd.
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja literatury i czytelnictwa" Priorytet "Partnerstwo Publiczno-Społeczne".AKCJA "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" W TACZANOWIE DRUGIM
2016-06-21

Biblioteka Środowiskowa w Taczanowie Drugim już kolejny raz włączyła się do akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. W tym roku zaszczycił nas swoją obecnością pan leśniczy Krzysztof Dajczak z Nadleśnictwa Taczanów. Gość przeczytał przygodę Reksia pt. "Pali się" oraz opowiedział o zagrożeniach wynikających z rozrzucania śmieci w lasach. Kolejną osobą, która odwiedziła taczanowskie dzieci to pani Kinga Melka - sołtys Taczanowa Drugiego. Pani Kinga przeczytała kilka krótkich opowiadań z morałem, które bardzo spodobały się przedszkolakom. Kolejnego dnia do czytających przyłączyli się policjanci. W czwartek o swoim zawodzie ciekawie opowiadała pani strażak Krystyna Mikołajczyk. Jak się okazało dzieci dużo wiedziały o pracy strażaków i z ciekawością wysłuchały bajek, które przygotowała dla nich pani Krystyna. W piątkowe przedpołudnie przybył do Taczanowa Drugiego ksiądz Witek z parafii św. Floriana w Pleszewie. Ksiądz przybliżył dzieciom postać Jana Pawła II czytając im książeczkę pt. "Karolek i stokrotki" oraz nauczył je kilku piosenek religijnych.
Każdy gość otrzymał ceryfikat członka Bibliotecznego Klubu Przyjaciół Dzieci.

AKCJA "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" W ZAWIDOWICACH
2016-06-16

7 czerwca w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom", filia biblioteczna w Zawidowicach zaprosiła do czytania Pana Dariusza Roszyka z Jednostki Wojskowej w Jarocinie.
Pan Dariusz przeczytał dzieciom opowiadanie pt."Marysia i wesoły dzień w przedszkolu". Dzieci nawiązały z gościem bardzo dobry kontakt co przełożyło się na ilości pytań, które zadawały swojemu gościowi. Ciekawiło je m.in. to, na czym polega praca w wojsku, czy pracują tam tylko mężczyźni, jakiego koloru jest mundur w jednostce lotnictwa ?
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a każde dziecko miało możliwość założenia czapki wojskowej. Dzieci podziękowały Panu Dariuszowi za odwiedziny, wręczając mu certyfikat członka Bibliotecznego Klubu Przyjaciół Dzieci.SPOTKANIE DZIECI Z ZOFIĄ STANECKĄ
2016-06-13

W środę 8 czerwca Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego gościła Zofię Stanecką, autorkę książek dla dzieci, m.in. uwielbianej serii o Basi.
Zofia Stanecka przekazała dzieciom wiele cennych informacji o procesie powstawania książki i ludziach, którzy ją współtworzą - od momentu pojawienia się pomysłu w głowie pisarza aż po pojawienie się książki w księgarni bądź w bibliotece.
Swoją opowieść ilustrowała dowcipnymi rysunkami, co bardzo podobało się dzieciom. Szczególną uwagę zwróciła na rolę wyobraźni, która bardzo pomaga w pisaniu książek.
Ponadto czytała fragmenty swoich książek pt: ,,Świat według dziadka’’, ”Damą być”, „Rycerzem być” . Doskonale wcieliła się w swoją bohaterkę Basię i jej tatę wykorzystując tekturowe kukiełki , przez co niezwykle rozbawiła widownię.
Poza tym w trakcie spotkania młodzi słuchacze mogli rozwijać soją wyobraźnię pisarza, a także ilustratora.
Na zakończenie padło wiele pytań w kierunku autorki, dzieci mogły zakupić książeczki Pani Zofii oraz zdobyć autograf wraz z dedykacją.
Uczestnikami spotkań byli uczniowie z klas pierwszych i trzecich ze szkół pleszewskich, ze szkoły w Taczanowie i Lenartowicach oraz przedszkolaki z Przedszkola Słonecznego.
Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach cyklu Akademia Literacka będącego elementem projektu ?Biblioteczna Akademia Rozmaitości?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku (M.W.)
Wydarzenia zorganizowane zostały dzięki dofinansowaniu projektu Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja literatury i czytelnictwa" Priorytet "Partnerstwo Publiczno-Społeczne".WARSZTATY DLA BIBLIOTEKARZY Z WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO
2016-06-08

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Pleszewskiego w poniedziałek 6 czerwca gościła bibliotekarzy z terenu województwa wielkopolskiego.
"Oczytani - miej oko na dobrą książkę" - pod takim hasłem przebiegały warsztaty prowadzone przez instruktorki - Magdaleną Rusnok i Justynę Stoltmann-Prędką z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, dotyczące zjawisk i nurtów we współczesnej literaturze.
Uczestnicy zajęć dowiedzieli się m.in. jak właściwie wybierać nowe książki do biblioteki z uwzględnieniem potrzeb czytelników , jak odróżnić dobrą recenzję książki od złej, gdzie poszukiwać rzetelniej informacji o książkach.
Podczas spotkania zaprezentowano ofertę mniejszych wydawnictw, które publikują wartościową literaturę dla dzieci, z których wymienić można Wydawnictwo TAKO czy Dwie Siostry.
Coraz bardziej popularnym źródłem wiedzy o książkach, do którego sięgają zarówno bibliotekarze jak i czytelnicy - są blogi literackie - pisane zarówno przez profesjonalnych krytyków, jak i pasjonatów czytania, bez przygotowania krytyczno-literackiego. Do pierwszej kategorii zaliczyć można blog "Krytycznym okiem" Jarosława Czechowicza czy blog "Czytam, recenzuję", poświęcony książkom reporterskim.
Warsztaty zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka Pomysłów" Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury we Poznaniu, który został dofinansowany ze środków Instytutu Książki.

"KOBIECA MOC" - NOC BIBLIOTEK W PLESZEWIE
2016-06-08

Biblioteka Publiczna w Pleszewie po raz czwarty zorganizowała Noc Bibliotek, tym razem pod hasłem "Kobieca Moc". Uczestnikami poprzednich edycji były dzieci i młodzież, a w tym roku pleszewska biblioteka po raz pierwszy włączyła się w ogólnopolską wieczorno-nocną akcję promującą czytelnictwo i biblioteki.
Cykl wieczornych imprez rozpoczęto spotkaniem z literaturą pod hasłem "Kobieta w literaturze". Program artystyczny przygotowała Beata Bandosz wraz z uczniami z ZSP nr 3 oraz uczennicami z ZSP w Taczanowie.
Wykład Adriana Józefiaka, absolwenta Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu przybliżył temat "Żyj zdrowo na sportowo". Trener personalny omówił m.in. ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz zaprezentował sprzęt do ich wykonywania.
Z kolei wykład dr Elżbiety Koniecznej "Oczyszczanie - odchudzanie, fakty i mity" w bardzo przystępny i ciekawy sposób przybliżył zebranym zasady związane z tymi dwoma zagadnieniami, mającymi polepszyć nasze samopoczucie.
Na zakończenie wieczoru zaproszono wszystkie Panie na spotkanie z Heleną Wasiewicz, która z wykształcenia jest kulturoznawczynią, a zarazem właścicielką sklepu z bielizną i certyfikowaną brafiterką czyli z osobą, która w sposób profesjonalny pomaga dobrać kobietom bieliznę.
W sympatycznej atmosferze, wśród dekoracji z bukietów polnych kwiatów wieczór upływał szybko i interesująco.

Nie mniej ciekawie upływały zajęcia skierowane do dziewcząt pod hasłem „Do Boliwii droga prosta”. Wrażeniami z pobytu w Boliwii dzieliła się DOMINIKA CIEŚLAK, która pracowała jako wolontariuszka w boliwijskim domu dziecka. Podczas prezentacji pokazała, jak wygląda życie mieszkających tam dziewcząt i innych dzieci boliwijskich.
Przy muzyce z krajów Ameryki Południowej uczestniczki nocy w bibliotece wykonywały pod kierunkiem Dominiki biżuterię z koralików na wzór boliwijskiej, którą przywiozła.
Spotkanie z boliwijskimi klimatami poprzedziły zabawy prowadzone przez bibliotekarki, m.in. "Wirujące litery", "Tak lub Nie", literackie kalambury.

„CZYTANIE USKRZYDLA” - XV OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM
2016-06-08

W dniach 29 maja do 5 czerwca 2016 roku trwa XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „CZYTANIE USKRZYDLA”, organizowany przez Fundacje „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.
W tym roku w naszej bibliotece, akcja ta została zorganizowana w ramach cyklu Akademia Literacka będącego elementem projektu „Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
2 czerwca zaproszonym dzieciom z klasy I i klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pleszewie bajkę "Franklin i wróżka Zębuszka" czytały słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, panie Grażyna Kuś ,Teresa Lisiak i Aleksandra Ratajczyk.
Po wysłuchaniu bajki dzieci rysowały bohatera bajki – żółwia.
Nasi goście dołączyli do Bibliotecznego Klubu Przyjaciół Dzieci otrzymując stosowne certyfikaty członka Klubu. (M.W.)
Wydarzenia zorganizowane zostały dzięki dofinansowaniu projektu Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja literatury i czytelnictwa" Priorytet "Partnerstwo Publiczno-Społeczne".FESTYN Z BIBLIOTEKĄ W TLE W TACZANOWIE DRUGIM
2016-06-07

Jak co roku w maju filia biblioteki publicznej uczestniczyła w festynie szkolnym w Taczanowie Drugim, gdzie oferowała szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych.
Dużym powodzeniem cieszył się konkurs dla najmłodszych na najciekawszy rysunek do wybranej bajki, który wygrała Maja Jankowska, otrzymując maskotkę. Oprócz tego przeprowadzono konkurencje dla nieco starszych dzieci: zabawa w "Zgadnijcie kim jestem" czy kalambury, które wzbudziły wiele śmiechu i przyjemnych emocji i bieg z książką na głowie, trochę rozruszał naszą młodzież. Dorośli mogli się wykazać w konkursie "Ile waży wiedza?". Należało podać wagę grubej księgi. Wbrew pozorom nie było to takie proste. Najbliżej właściwej liczby był pan Dawid Sobański, która wygrał "Rocznik Pleszewski".
Słodycze i soczki, którymi mogli się częstować korzystający ze stoiska ufundowała Rada Rodziców. (M.T.)

MAJOWE WYDARZENIE W FILII BIBLIOTECZNEJ W ZAWIDOWICACH
2016-06-07Filia biblioteczna w Zawidowicach przygotowała wiele atrakcji dla czytelników z okazji Tygodnia Bibliotek. Najmłodsi brali udział w zajęciach pt."W strażackim mundurze", a dla nieco starszych dzieci przeprowadzono warsztaty plastyczne "Drugie życie słoików" i konkurs plastyczny ph. "1050 lat od Chrztu Polski. 1050 lat Dziejów Narodu i Państwa Polskiego".
Przedszkolaki zapoznały się z ciężką pracą strażaka, przypomniały sobie na jaki numer należy dzwonić i co powiedzieć aby wezwać straż pożarną. Następnie wysłuchały opowiadania ''Strażak Felek", oraz rozwiązywały zagadki strażackie. Z dużym zaangażowaniem brały udział w zabawie ruchowej "Rozwijamy i zwijamy węże strażackie", na zakończenie zajęć każdy przedszkolak wykonał z gazety hełm strażacki.
W warsztatach plastycznych brały udział dzieci kl. IV ZSP w Lenartowicach. Zwyczajne słoiki nabrały zupełnie innego wyglądu, a dzieci wspaniale się bawiły przy ich ozdabianiu.
Do konkursu plastycznego ph. "1050 lat od Chrztu Polski. 1050 lat Dziejów Narodu i Państwa Polskiego" przystąpiły 22 osoby. Prace były zgodne z tematem, ciekawe, wykonane estetycznie i co najważniejsze - wskazaną techniką. Nagrody ufundowała BPMiG Pleszew oraz biblioteka szkolna w Lenartowicach.
18 i 30 maja filia biblioteczna w Zawidowicach uczestniczyła w festynach rodzinnych w Zawidowicach i Rokutowie, gdzie przygotowała dla dzieci i rodziców zabawy i gry literackie. Dużym powodzeniem u dzieci cieszył slalom z książką, natomiast rodzice chętnie brali udział w zabawie "Tak lub Nie" i "Wirujące litery". Oprócz tego rozwiązywano krzyżówki, układano puzzle i grano w gry planszowe.

RELACJA Z MAJOWEGO SPOTKANIA KLUBOWICZÓW DKK
2016-06-02


Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki omówili w maju książkę Chucka Palahniuka Fight Club czyli Podziemny krąg. Chuk Palahniuk to amerykański powieściopisarz, eseista i dziennikarz, którego charakteryzuje styl określany jako minimalizm z elementami cynizmu i czarnego humoru, jego utwory zawierają często sceny przemocy i dziwaczne zdarzenia.
Bezimienny bohater powieści czuje się coraz bardziej zawiedziony swoim życiem i pracą, cierpi na chroniczną bezsenność i nie chce ulec konsumpcyjnemu stylowi życia i wzorcowi mężczyzny utrwalonemu w amerykańskiej kulturze. Pojawia się postać Tylera czyli jak gdyby druga osobowość bezimiennego narratora, która tworzy Operację Masakra i dąży do zniszczenia i zburzenia zastanego porządku, tak, aby powstało coś świeżego i nowego.
Dyskusję klubowiczów wywołała forma powieści oraz dziwne zdarzenia i zachowania łamiące ogólnie przyjęte normy. Członkowie klubu stwierdzili, że zdarzały się w historii postacie autentyczne i inteligentne, które tworzyły bomby i dokonywały zamachów, chociażby postać Theodora Kaczynski czyli Unabombera.
Fight Club to trudna pozycja, ale zgodnie ze stwierdzeniem klubowiczów nie ma książek nie potrzebnych i ta powieść ma nas uczulić na takie trudne problemy jak wyobcowanie i anarchistyczne zachowania.
Wszystkich miłośników dobrej książki zapraszamy na spotkanie w środę 29 czerwca o godz. 1600 do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Przedmiotem dyskusji będzie książka Philipa Rotha Spisek przeciwko Ameryce. (H.N.)

"KSIĄŻKI, KTÓRE POMAGAJĄ ŻYĆ" - WYKŁAD
2016-06-02

"Książki, które pomagają żyć" - pod takim hasłem odbyło się w maju spotkanie z Barbarą Appel , członkiem Krajowej Sekcji Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych, od wielu lat zajmującą się terapeutyczną funkcją literatury.
Tematem spotkania była umiejętność doboru literatury - nie tylko popularnonaukowej ale i pięknej- dostosowanej do różnych sytuacji życiowych i stanów emocjonalnych.
B. Appel zaprezentowała kilkadziesiąt tytułów książek podejmujących bardzo trudne tematy m.in. uzależnień od alkoholu, narkotyków. Zwróciła uwagę na potrzebę czytania literatury dotyczącej niepełnosprawności, gdyż dzięki niej mamy okazję poznać problemy dotkniętych nią osób.
Jako przykład terapeutycznej roli literatury przedstawiła tomiki wierszy, których autorki potraktowały pisanie jako formę autoterapii po trudnych przeżyciach takich jak śmierć najbliższej osoby czy ciężka choroba.
Podczas spotkania uczestnicy otrzymali zestawienie bibliograficzne książek biblioterapeutycznych znajdujących się w zbiorach pleszewskiej biblioteki.
Wydarzenia zorganizowane zostały dzięki dofinansowaniu projektu Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja literatury i czytelnictwa" Priorytet "Partnerstwo Publiczno-Społeczne".ORATORSKIE ZMAGANIA GIMNAZJALISTÓW
2016-05-31

25 maja w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy odbył się Konkurs Oratorski Ulubiona Książka Gimnazjalisty. Do konkursu przystąpiło 19 uczniów z Gimnazjum nr 1, 2 i 3 w Pleszewie oraz z Taczanowa, Kowalewa, Białobłot, Chocza i Dobrzycy, którzy zachęcali jury i publiczność do przeczytania swojej ulubionej książki.

Wśród prezentowanych przez młodzież książek zdecydowanie przeważała literatura obca.
Zdaniem jury najskuteczniej zachęciły do sięgnięcia po prezentowane książki :
1. Aleksandra Jackowska z Gimnazjum w Dobrzycy
2. Julia Kujawska z Gimnazjum nr 1 w Pleszewie
3. Julia Siecińska z Gimnazjum w Taczanowie

Nagrodę przyznała również publiczność, a otrzymała ją zdobywczyni trzeciego miejsca - Julia Siecińska.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i książki, ufundowane przez organizatora konkursu - Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Pleszewskiego.
Jak co roku konkurs poprzedzony był warsztatami oratorskimi, na których uczestnicy mogli podnosić swoje umiejętności z zakresu kompozycji, argumentacji i perswazji językowej, a także wzbogacić wiedzą na temat stosowania niewerbalnych środków wyrazu.
Warsztaty prowadziła Pani Anna Bogacz, Rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie, członek komisji konkursowej.

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM W RAMACH AKADEMII PODRÓZNICZEJ
2016-05-30

19 maja Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew gościła Arkadego Pawła Fiedlera, podróżnika kontynuującego rodziną tradycję zapoczątkowaną przez słynnego dziadka. Tematem przewodnim spotkania była podróż do Afryki, którą nasz gość jako pierwszy w historii Czarnego Lądu przemierzył "Maluchem", czyli Fiatem 126p. Spotkanie wzbogacone było prezentacją zdjęć i nagrań wideo z egzotycznej wyprawy, dzięki czemu czytelnicy biorący udział w spotkaniu mieli okazję dowiedzieć się więcej o zakątkach Afryki nie pokazywanych w mediach. Pleszewska publiczność tradycyjnie zadawała liczne pytania. Dotyczyły one zarówno Afryki, trudów wyprawy, małego fiata jak i dalszych planów podróżnika. Podczas spotkania można było również nabyć nowo wydaną książkę Arkadego Pawła Fiedlera pt. "Maluchem przez Afrykę". Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Akademii Podróżniczej wchodzącej w skład Bibliotecznej Akademii Rozmaitości.
Wydarzenia zorganizowane zostały dzięki dofinansowaniu projektu Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja literatury i czytelnictwa" Priorytet "Partnerstwo Publiczno-Społeczne".SPOTKANIE Z DIETETYKIEM W RAMACH AKADEMII ZDROWIA
2016-05-24

Kolejne spotkanie w ramach Bibliotecznej Akademii Rozmaitości poświecone było zdrowemu i racjonalnemu odżywianiu się. Wykład "Zdrowa dieta, długie życie" wygłosiła dr Elżbieta Konieczna, specjalista w zakresie holistycznego podejścia do leczenia chorób metabolicznych, układu krążenia, otyłości i zaburzeń odżywiania.
Uczestnicy spotkania zgromadzeni w restauracji Stara Stajnia w Zawidowicach zapoznali się z zasadami prawidłowego żywienia i jego wpływem na funkcjonowanie organizmu.
Na podstawie piramidy zdrowego żywienia dietetyk omówiła planowanie codziennego jadłospisu tak, aby dieta była zbilansowana i bogata we wszystkie składniki odżywcze. Wskazała również podstawowe błędy żywieniowe, które popełniamy w codziennym żywieniu.
Wydarzenia zorganizowane zostały dzięki dofinansowaniu projektu Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja literatury i czytelnictwa" Priorytet "Partnerstwo Publiczno-Społeczne"."ZE SZTUKĄ BEZPIECZNIEJ" - WYSTĘP TEATRZYKU Z TACZANOWA
2016-05-24

Biblioteka Środowiskowa w Taczanowie Drugim była współtwórcą teatrzyku, który został przedstawiony na III Przeglądzie Twórczości Dziecięcej "Ze sztuką bezpieczniej".
Impreza odbyła się w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Wzięło w niej udział 18 grup dzieci, które w przepięknych strojach zaprezentowały się na gołuchowskiej scenie.
Uczestnicy mogli także skorzystać ze stanowisk edukacyjnych przygotowanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

ODJAZDOWY RAJD ROWEROWY
2016-05-16

Rajd rowerowy "Odjazdowy bibliotekarz" w tym roku zorganizowany został we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Pleszewie. Przebieg trasy obejmował dojazd do Gołuchowa i z powrotem. Na półmetku rajdu w Gołuchowskim Ośrodku Turystyki i Sportu zorganizowany został piknik, podczas którego przeprowadzono liczne konkursy literackie z nagrodami.
Wydarzenia zorganizowane zostały dzięki dofinansowaniu projektu Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja literatury i czytelnictwa" Priorytet "Partnerstwo Publiczno-Społeczne".XIV POWIATOWY DZIEŃ BIBLIOTEK I BIBLIOTEKARZA
2016-05-12

Wykład na temat czytelnictwa i stanu bibliotek w Szwecji zainaugurował tegoroczne obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, na które zaprosiła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie, pełniącej zadania biblioteki powiatowej. Prezentację, będącą pokłosiem wyjazdu do szwedzkich bibliotek przedstawiła Alicja Urbańska - instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek jest "Biblioteka inspiruje", gdyż biblioteka postrzegana jest jako miejsce ciekawego spędzania czasu i poszerzania horyzontów. Na te argumenty zwróciła uwagę dyrektor pleszewskiej książnicy - Elżbieta Mielcarek, która prowadziła spotkanie.
Życzenia dla bibliotekarzy z całego powiatu złożyli wiceburmistrz Arkadiusz Ptak i wicestarosta Eugeniusz Małecki oraz Janina Patysiak, przewodnicząca kaliskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Przedstawiciele samorządu wręczyli wszystkim pracownikom bibliotek "Rocznik Pleszewski 2015".

WIELKI MARATON CZYTELNICZY!!! - W Taczanowie Drugim
2016-05-18

Z okazji Tygodnia Bibliotek, w dniu 12 maja 2016 r. Biblioteka Środowiskowa w Taczanowie Drugim zorganizowała "Wielki Maraton Czytelniczy".
Każdy czytelnik (zaczynając od edukacji wczesnoszkolnej, a na gimnazjum kończąc) przeczytał na głos fragment książki. Maraton przebiegał pod hasłem "Czytamy Sienkiewicza" ("Rok 2016- Rokiem Henryka Sienkiewicza"), trwał od godz. 8.00-15.00. Na każdej godzinie lekcyjnej bibliotekarze zapraszali inną klasę, z którą wspólnie, siedząc w kręgu, zagłębiali się w lekturze. Uczniowie klas IV-VI czytali fragmenty książki "W pustyni i w puszczy", gimnazjaliści "Quo vadis", a dzieci z edukacji wczesnoszkolnej (ze względu na wysoki stopień trudności tekstów Sienkiewicza) poznali przygody Bolka i Lolka czytając pozycję Marcina Wichy pt. "Bolek i Lolek. Genialni detektywi". (M.T.)

SPOTKANIE Z FIZJOTERAPEUTĄ W RAMACH AKADEMII ZDROWIA
2016-05-11

Otwartym wykładem z fizjoterapeutą rozpoczęto realizację projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości", który pleszewska biblioteka publiczna przygotowała wraz ze Stowarzyszeniem Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Wykład "Zdrowo i sprawnie przez całe życie" poprowadził wykwalifikowany fizjoterapeuta, Tomasz Kąkol. Temat spotkania obejmował zagadnienia schorzeń występujących u osób starszych i nie tylko. Również młodsi uczestnicy skorzystali z podpowiedzi, jak utrzymywać prawidłową postawę ciała przy korzystaniu z komputera czy telefonu komórkowego. Prelekcja była okazją do poszerzenia wiedzy na temat profilaktyki chorób układu kostno- stawowego i mięśniowego. Rehabilitant zaprezentował szereg ćwiczeń korygujących niewłaściwą sylwetkę oraz poprawiających stabilizację i równowagę przy wykonywaniu codziennych czynności. Zwracał również uwagę w jaki sposób samemu możemy poprawić naszą wytrzymałość i wzmacniać mięsnie.
Niewątpliwym atutem zajęć była możliwość indywidualnej rozmowy każdego z uczestników z fizjoterapeutą.
Zaproponowane zajęcia odbywały się w ramach Akademii Zdrowia - cyklu wydarzeń organizowanych w bibliotece, których celem jest zaprezentowanie biblioteki jako miejsca otwartego na realizację prozdrowotnych aktywności społeczności lokalnej. Dwa dni później, również w ramach Akademii Zdrowia, będącej elementem projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" zaproszono czytelników i sympatyków biblioteki do udziału w rajdzie rowerowym "Odjazdowy Bibliotekarz".
Wydarzenia zorganizowane zostały dzięki dofinansowaniu projektu Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja literatury i czytelnictwa" Priorytet "Partnerstwo Publiczno-Społeczne"."BIBLIOTECZNA AKADEMIA ROZMAITOŚCI" PROJEKT STOWARZYSZENIA UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU I PLESZEWSKIEJ BIBLIOTEKI
Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku pozyskał 16.000 zł. na realizację projektu pod nazwą "Biblioteczna Akademia Rozmaitości", który realizowany będzie z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Pleszewie pełniącą zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Pleszewskiego.
Środki pochodzą z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - w ramach programu Promocja Literatury i Czytelnictwa -priorytet Partnerstwo Publiczno-Społeczne.
Celem projektu jest zwiększenie oferty kulturalnej i edukacyjnej dla społeczności lokalnej oraz promocja idei wolontariatu.
Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu zorganizowane zostanie szereg ciekawych wydarzeń m.in.: spotkania autorskie z Arkadym Pawłem Fiedlerem, Ewą Wachowicz, Zofią Stanecką, warsztaty rękodzielnictwa ludowego, biblioterapeutyczne, wykłady prozdrowotne, rajd rowerowy, piknik czytelniczy, wystawa fotograficzna.
Zajęcia odbywające się od maja do lipca pogrupowane zostały w ramach 6 akademii tematycznych związanych ze zdrowiem, kulinariami, podróżami, kulturą ludową, literaturą i pozwolą na pogłębienie wiedzy na ww zagadnienia.
Szczegóły dotyczące terminów poszczególnych imprez zamieszczane będą na bieżąco na stronie internetowej Pleszewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pleszewskiej biblioteki, w prasie lokalnej oraz na plakatach.
WYNIKI PLEBISCYTU "NAJPOCZYTNIEJSZA KSIĄŻKA 2015 ROKU"
2016-05-07

Znane są już wyniki plebiscytu na "NAJPOCZYTNIEJSZĄ KSIĄŻKĘ 2015 ROKU", który na początku roku został ogłoszony w pleszewskiej bibliotece.
Głosowanie czytelników wygrała książka "Marsjanin" A. Weir.
Plebiscyt na najpoczytniejszą książkę trwał od 1 marca do 25 kwietnia.
Głos można było oddać na jeden z 10 tytułów umieszczonych na liście proponowanych hitów lub podać własne propozycje.

Szczegółowe wyniki:
1. Marsjanin / A. Weir
2. Okularnik / K. Bonda
3. Utopce / K. Puzyńska
4. Pięćdziesiąt twarzy Greya oczami Christiana / E. L. James
5. Jak robić dobrze / Sz. Hołownia


Wśród wszystkich uczestników plebiscytu, którzy wytypowali "Najpoczytniejszą książkę 2015 roku" rozlosowano nagrody.
Zwycięzcy zostaną powiadomieni e-mailowo lub telefonicznie.

SPOTKANIE Z FLORYSTKĄ JOANNĄ KORZENIEWSKĄ
2016-05-07

Spotkanie z florystką Joanną Korzeniewską, które odbyło się w Bibliotece Publicznej w Pleszewie poświęcone było kwiatom doniczkowym i nie tylko.
Prelegentka w bardzo ciekawy sposób, na przykładzie przyniesionych ze sobą roślin omówiła kwiaty ogrodowe, a następnie balkonowe. Florystka przedstawiła w jaki sposób należy pielęgnować, przesadzać oraz podlewać poszczególne gatunki roślin doniczkowych.
Na zakończenie zgromadzona publiczność zadała prelegentce liczne pytania i obejrzała przyniesione rośliny.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI - RELACJA Z KWIETNIOWEGO SPOTKANIA
2016-05-05

Dyskusyjny Klub Książki działa od kwietnia 2007 roku, klubowicze spotykają się już od 9 lat! Podziękowania dla wszystkich osób, które w ciągu tych lat bywały na spotkaniach i trwają w klubie, dyskutują i omawiają książki z literatury współczesnej.
92. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było książce Grażyny Jagielskiej pt. "Płaskuda".
Grażyna Jagielska to tłumaczka literatury angielskiej, dziennikarka i pisarka przedstawiła w książce losy trzech par, które zamieszkują w tej samej kamienicy.
Sposób w jaki autorka pisze i przedstawia losy tych osób w powieści jest trudny w odbiorze i pełen powtórzeń tych samych stwierdzeń i opisów. Każdy z bohaterów trwa w bezruchu i nie podejmuje żadnych działań by coś zmienić w swoim życiu.
Wszystkie postacie trwają w zawieszeniu i nie mogą zdecydować się na podjęcie decyzji, trwają w zawieszeniu między swoimi marzeniami a rzeczywistością.
Książka jest trudną w czytaniu pozycją i niełatwo jest klubowiczom polecać powieść innym osobom jako lekturę, a jednym z pozytywów jest pobudzenie czytających pomimo wszystko do działania i podejmowania decyzji.

"POZNAJEMY SYLWETKI AUTORÓW NASZYCH ULUBIONYCH KSIĄŻEK"
2016-04-30

Z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich w Bibliotece Środowiskowej w Taczanowie Drugim zorganizowano imprezę czytelniczą "Poznajemy sylwetki autorów naszych ulubionych książek". Podczas prezentacji przybliżono dzieciom sylwetki autorów ich ulubionych książek: Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, Pawła Beręsewicza, Grzegorza Kasdepke, Agnieszki Frączek, Joanny Papuzińskiej, Barbary Kosmowskiej. W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, których tematem była karykatura ulubionego pisarza. Uczestnicy dowiedzieli się co to jest za dzieło i jak rysować karykaturę. Dzieci z dużym zaangażowaniem podeszły do swojej pracy a efekty ich dokonań można podziwiać na holu szkoły. Każdy czytelnik na zakończenie otrzymał zakładkę do książki.

NOWI CZYTELNICY W BIBLIOTECE
2016-04-30

Zgodnie z tradycją w miesiącu kwietniu w Oddziale Dziecięcym odbywa się pasowanie najstarszych przedszkolaków na czytelników naszej biblioteki.
Jako pierwsze 21 kwietnia zostały pasowane dzieci z Przedszkola "Bajka", które we wrześniu rozpoczną naukę w szkole .
Kolejnymi grupami, które dołączyły do grona czytelników były dzieci z Przedszkola "Misia Uszatka" i "Słonecznego". Dzieciom w tym ważnym dla nich dniu towarzyszyli również rodzice, rodzeństwo i dziadkowie.


ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH W ZAWIDOWICACH
2016-04-30W ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbyły się zajęcia dla przedszkolaków z Zawidowic i Grodziska pod hasłem "Książka to godny szacunku przyjaciel", przeprowadzone przez bibliotekarkę z fili bibliotecznej w Zawidowicach. Z tej okazji każde dziecko przyniosło swoją ulubioną książeczkę, aby się nią pochwalić oraz obejrzeć wspólnie z kolegami.
Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się jaka jest różnica pomiędzy księgarnią a biblioteką, wysłuchały wiersza pt. "Skargi Książki" , poznały historię powstania książki oraz poznały zasady jak należy dbać o nią i czego nie wolno robić czytając książkę. Najmłodsi rozwiązywali także bajkowe zagadki a na zakończenie wykonali kolorowe zakładki. (B.S.)

"OTWARTE ZASOBY W PRACY BIBLIOTEKARZY" - WARSZTATY
2016-04-30

21 kwietnia w czytelni naukowej BPMiG w Pleszewie odbyły się warsztaty dla bibliotekarzy "Otwarte zasoby w pracy bibliotekarza".
W spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze publicznych bibliotek gminnych, pracownicy BPMiG w Pleszewie oraz pracownicy, nauczyciele-bibliotekarze szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych z terenu miasta i gminy Pleszew. Było to kolejne spotkanie w ramach realizacji "Programu Współpracy Biblioteki Powiatowej z Bibliotekami Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Pleszewskiego" przedłożonego Starostwu Powiatowemu w Pleszewie. Celem programu jest wsparcie bibliotekarzy szkolnych m.in. w upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży z terenu powiatu pleszewskiego oraz integracja lokalnego środowiska bibliotekarskiego.
Zajęcia prowadziła Magdalena Rusnok - instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Celem szkolenia było zapoznanie bibliotekarzy, którzy przygotowują materiały promocyjne, plakaty, prezentacje multimedialne, redagują stronę lub podstronę internetową biblioteki z legalnymi źródłami zasobów takich jak: fotografia, grafika, czcionki, muzyka, multimedia.
Szkolenie obejmowało m.in. zagadnienia domeny publicznej, wolnych licencji Creative Commons.Szkolenie zostało zorganizowane przez BPMiG w Pleszewie w ramach pełnienia zadań Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Pleszewskiego

XV KONKURS RECYTATORSKI DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
2016-04-30

W kwietniu 62 recytatorów powiatu pleszewskiego wyłonionych podczas eliminacji szkolnych, przystąpiło do odbywającego się po raz piętnasty konkursu recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych w trzech kategoriach wiekowych. Uczestnicy recytowali dowolnie wybrany wiersz i fragment prozy polskiego autora współczesnego.

Laureatami konkursu w klasach I-II zostali:
KRYSTIAN ADAMSKI - SP Lenartowice
IZABELLA DUDKOWIAK - SP nr 1 w Pleszewie
ZOFIA GÓRCZYŃSKA - SP nr 2 w Pleszewie
JULIA KALIŃSKA - SP Kowalew
JAKUB KLACZYŃSKI - SP Tursko
JOANNA SZUKALSKA - SP Kowalew

Laureatami konkursu w klasach III-IV zostali:
ALEKSANDRA BORUSZCZAK - SP Chocz
KAMIL JAKÓBCZAK - SP Lenartowice
KLAUDIA KAŁUŻNA - SP nr 1 w Pleszewie
ZOFIA ŁUCZAK - SP Kuczków
JULIA SZKUDLAREK - SP Kwileń
WERONIKA TYPAŃSKA - SP Żegocin

W kategorii klas V -VI wyróżnione zostały 4 osoby za całość recytacji oraz 2 osoby za recytację prozy. Są to:
JAGODA KAJDANIAK - SP Jedlec
CELESTYNA ŁUCZAK - SP Czermin
DOBRAWA SZYMURA - SP nr 1 w Pleszewie
MAREK WASIEWICZ - SP Żegocin

Za prozę:
KACPER ELIAS - SP nr 1 w Pleszewie
JAKUB KAŹMIERCZAK - SP nr 3 w Pleszewie

Wszyscy uczestnicy eliminacji otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez Dom Kultury w Pleszewie, Urząd Gminy w Czerminie, Urząd Gminy w Gołuchowie.

Organizatorami konkursu było Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne, Dom Kultury w Pleszewie i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Pleszewskiego.


CHRZEST POLSKI - KONKURS W TACZANOWIE DRUGIM
2016-04-27

Biblioteka Środowiskowa w Taczanowie Drugim zorganizowała konkurs czytelniczy pod hasłem: "Chrzest Polski jednym z najważniejszych wydarzeń dla Polaków".
Test czytania ze zrozumieniem rozwiązywały dzieci 11- letnie. W rywalizacji brało udział 15 czytelników. Uczestnicy pogłębili i utrwalili swoją wiedzę na temat Chrztu Mieszka I. Najlepszy i najbardziej spostrzegawczy okazał się Szymon Konrady, który zdobył maksymalną liczbę punktów. Drugie miejsce ex aequo zajęły Jagoda Pietrzak oraz Sandra Sikora.
Podczas apelu zostały im wręczone dyplomy i nagrody ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Pleszew. (M.T.)

"W KAŻDEJ LEGENDZIE JEST ZIARENKO PRAWDY" - RELACJA Z ZAJĘĆ
2016-04-15

14 kwietnia rozpoczęły się główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z tej okazji pleszewska biblioteka zaprosiła czwarto- i piątoklasistów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kuczkowie na autorskie zajęcia poświęcone legendom i początkom Państwa Polskiego.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jaka jest różnica pomiędzy baśnią, a legendą, jakie znaczenie dla Polski miało przyjęcie chrztu oraz jak wyglądała pierwsza stolica Polski. Nie zabrakło także głośnego czytania legendy o „Lechu, Czechu i Rusie”, a także promocji książek dotyczących lokalnych legend i podań.
Dzięki tabletom z aplikacją „Gniezno 3D” oraz książkom „Tysiąc lat temu w Gnieźnie” uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć i zwiedzić siedzibę pierwszych władców Polski. Dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z książkami drukowanymi wykorzystującymi technologie rozszerzonej rzeczywistości AR.

POWIATOWY KONKURS "CZYTANIE JEST SZTUKĄ"
2016-04-15

66 i 13 kwietnia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie pełniącej zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Pleszewskiego, po raz dwudziesty odbył się konkurs "Czytanie jest sztuką" pod hasłem "Czytaj z radością, słuchaj z przyjemnością".
Jubileuszową edycje konkursu objął honorowym patronatem Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, patronat medialny sprawowała Gazeta Pleszewska.
Do konkursu przystąpiło 64 laureatów eliminacji gminnych i miejsko-gminnych.
Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Spychaj – inspektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego, Justyna Biegańska – kier. Książnicy Pedagogicznej w Pleszewie, M. Wasielewska – kierownik Oddziału Dziecięcego BPMiG wybrała Powiatowych Mistrzów Pięknego Czytania.

Mistrzowie Pięknego Czytania w I kategorii wiekowej:
1. Wiktoria Leszczyńska - kl. I , SP Dobrzyca
2. Alex Makowiecki – kl. II, SP nr 3 Pleszew
3. Olga Kopaczewska - kl. III , SP Tursko
4. Patrycja Markiewicz - kl. III, SP Lenartowice
5 . Martyna Sierecka - kl. III , SP nr 1 Pleszew
6. Weronika Typańska - kl. III, SP Żegocin

Mistrzowie Pięknego Czytania w II kategorii wiekowej:
1. Iga Pankowiak – kl. IV, SP Dobrzyca
2. Justyna Dopierała – kl. V, SP Tursko
3. Julia Grzelak – kl. V, SP Tursko
4. Michał Młynarczyk – kl. V, SP Jedlec
5. Marta Piechowiak – kl. V, SP Kwileń
6. Klaudia Kurkowiak – kl. VI, SP Lutynia
7. Iga Włodarek – kl. VI, SP Tomice
Głównym organizatorem konkursu jest BPMiG w Pleszewie pełniąca zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Pleszewskiego. Współorganizatorami są biblioteki gminne naszego powiatu, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI - RELACJA Z MARCOWEGO SPOTKANIA
2016-04-14

Bożena Aksamit jest autorką książki "Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku". Książka została omówiona prze członków Dyskusyjnego Klubu Książki podczas marcowego spotkania w Bibliotece Publicznej.
Autorka, dziennikarka "Gazety Wyborczej" absolwentka oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim opisała w swojej książce losy legendarnego, polskiego transatlantyku "Batory", który przez 33 lata służby pływał pod polską banderą. Jego historia wiąże się ściśle z historią Polski, z odrodzeniem się Polski po zaborach i obrazuje losy państwa, a zarazem ukazuje indywidualne ludzkie losy osób emigrujących za pracą.
Książka została bardzo pozytywnie przyjęta przez klubowiczów, dyskusję wywołały dzieje Polski ukazane i wpisane w dzieje transatlantyku.
Członkowie DKK polecają książkę wszystkim czytelnikom, którzy chcą poznać fragment historii Polski związanej z Bałtykiem.

"SIEDEM KOŹLĄTEK" - TEATRZYK W TACZANOWIE DRUGIM
2016-04-13

Biblioteka środowiskowa we współpracy z biblioteką szkolną zrealizowała projekt czytelniczy "Poznajemy bajki i baśnie". Dzieci z klasy III szkoły podstawowej przez kilka spotkań wysłuchiwały opowieści różnych autorów, układały puzzle, ilustrowały, odgrywały scenki. Następnie wybrały sobie jedną bajkę, którą przedstawiły na scenie.
Tekst bajki poprzeplatany był piosenkami. Przy udziale rodziców powstały ciekawe kostiumy oraz scenografia.
Teatrzyk obejrzały dzieci z przedszkola oraz uczniowie z nauczania początkowego.
Przedstawienie zgłoszono do przeglądu teatrzyków w Gołuchowie.

"CYFROWA WYPRAWKA" W ZAWIDOWICACH
2016-04-13Filia biblioteczna w Zawidowicach włączyła się do projektu "Cyfrowa Wyprawka" przeprowadzając zajęcia dla klasy czwartej Zespołu Szkół Publicznych w Lenartowicach ph. "Jak etycznie publikować w sieci".
Uczestniczyło w nich 16 uczniów, którzy dowiedzieli się jakie konsekwencje może mieć zamieszczanie w sieci informacji o innych bez ich zgody. Poznali różnicę między krytykowaniem w Internecie osób prywatnych i instytucji oraz zastanawiali się nad tym, jak w sposób etyczny korzystać z sieci. Wykazali duże zaangażowanie biorąc udział w przeprowadzonych ćwiczeniach, czego dowodem było szybkie stworzenie Kodeksu Etycznego Użytkownika Internetu.

WIOSNA W LITERATURZE - ZJĘCIA DLA PRZEDSZKOLAKÓW
2016-04-13

"Wiosna w literaturze" - to temat zajęć , w których uczestniczyły przedszkolaki z Zawidowic, Rokutowa i Grodziska.
Dzieci wysłuchały wiersza pt. "Wiosenne wieści" K. Świątkowskiego, układały puzzle oraz rozwiązywały zagadki na temat oznak wiosny w przyrodzie.
Na zakończenie zajęć dzieci z dużym zaangażowaniem brały udział w zajęciach plastycznych ozdabiając "Panią Wiosnę".

SEMINARIUM POWIATOWE
2016-04-04

31 marca 2016 r. BPMiG w Pleszewie pełniąca zadania biblioteki powiatowej dla Powiatu Pleszewskiego zorganizowała seminarium z udziałem dyrektorów i kierowników gminnych bibliotek publicznych.
Spotkanie rozpoczęła prezentacja internetowej biblioteki e-booków na platformie Nasbi, którą przedstawiła Hanna Nowaczyk.
Następnie zasady wypełniania elektronicznego formularza Analizy Funkcjonowania Bibliotek przedstawiła Izabela Wegner. Omówiła następujące zagadnienia: czym jest AFBP (Analiza Funkcjonowania Bibliotek Publicznych) i jakie są korzyści z przystąpienia do AFBP Zaprezentowała nowe wskaźniki funkcjonowania bibliotek oraz omówiła rejestrację w systemie AFBP i wypełnianie formularza statystycznego za 2015 rok.
Kolejnym punktem seminarium była relacja dyrektor Elżbiety Mielcarek ze szkolenia "Prawo autorskie - co powinien wiedzieć bibliotekarz", które odbyło się 11 marca w WBPiCAK w Poznaniu.
Spotkanie zakończono omówieniem analizy wyników czytelniczych osiągniętych przez biblioteki powiatu pleszewskiego w 2015r., którą przygotowała Izabela Wegner.Seminarium zostało zorganizowane przez BPMiG w Pleszewie w ramach pełnienia zadań Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Pleszewskiego

SPOTKANIE Z POETĄ PAWŁEM KUSZCZYŃSKIM
2016-03-28

23 marca, w środowe popołudnie pleszewska biblioteka gościła poetę, krytyka literackiego Pawła Kuszczyńskiego.
Poeta mieszkający obecnie w Poznaniu, związany był z Kaliszem, gdzie w 1957 ukończył Liceum Pedagogiczne w Kaliszu. Jest autorem wielu tomików poezji m.in. : Nagłość chwili (1994 r.), W zwierciadle źrenic (2006 r.), Niedosyt istnienia (2008 r.), Spotkanie pragnień (2009 r.), Pora zdumienia (2012 r.) oraz zbioru recenzji książek poetyckich Wartości zauważone: recenzje nie wszystkie (2015 r.).
Paweł Kuszczyński zaprezentował zgromadzonym w pleszewskiej bibliotece czytelnikom wiele swych utworów oraz zdradził skąd czerpie tematy do swej twórczości - są nimi głównie przyroda, muzyka, malarstwo a przede wszystkim drugi człowiek.
Trafnie twórczość poznańskiego poety ilustruje fragment artykułu Marii Magdaleny Pocgaj opublikowanego po wręczeniu P. Kuszczyńskiemu medalu "Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis". "Kuszczyński dba o rangę słowa, o należne mu miejsce ale i czuje się odpowiedzialny za jego kształt, barwę, natężenie oddziaływania. Gdybyśmy zechcieli zestawić te, których najczęściej używa w swoich wierszach, byłyby to: zauważenie, przywołanie, zdumienie, przychylność, trwanie, chwila, prawda, zapragnąłem, podarować piękno. Wszystkie emanują ciepłem, spokojem, pozytywnym nastawieniem do świata."
Źródło:http://arch.zlp.poznan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=262:warto-sowa-w-poezji-pawa-kuszczyskiego&catid=2:spotkania-autorskie
Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie oraz kaliskiemu oddziałowi Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.„CZYTAJ Z RADOŚCIĄ, SŁUCHAJ Z PRZYJEMNOŚCIĄ” - ELIMINACJE MIEJSKO-GMINNE KONKURSU "CZYTANIE JEST SZTUKĄ"
2016-03-22

63 uczniów ze szkół podstawowych miasta i gminy Pleszew przystąpiło do eliminacji miejsko- gminnych konkursu Czytanie jest sztuką w dwóch kategoriach wiekowych. Uczestnicy czytali wybrany przez siebie fragment prozy z książek współczesnych pisarzy polskich polecanych przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, odpowiednich do wieku dziecka.
Komisja w składzie: Ilona Błaszczyk – kier. Wydziału Edukacji UMiG w Pleszewie,
Justyna Biegańska – kier. Książnicy Pedagogicznej w Pleszewie,
Maria Wasielewska – kier. Oddziału Dziecięcego BPMiG wybrała Mistrzów Pięknego Czytania.

Mistrzami Pięknego Czytania w I kategorii zostali:
1.Gabriela Stefaniak – kl. I , SP nr 1 Pleszew
2.Karolina Jakóbczak – kl. II, SP w Lenartowicach
3.Alex Makowiecki - kl. II , SP nr 3 Pleszew
4.Maria Jaśkowiak – kl. III , SP nr 1 Pleszew
5.Pola Królikowska - kl. III , SP nr 2 Pleszew
6.Patrycja Markiewicz– kl. III, SP w Lenartowicach
7. Martyna Sierecka – kl. III, SP nr 1 Pleszew


Mistrzami Pięknego Czytania w II kategorii zostali:
1.Kamil Jakóbczak – kl. IV , SP w Lenartowicach
2.Antoni Zdunek – kl. IV, SP w Kowalewie
3.Klaudia Dobroś – kl. V , SP w Kowalewie
4.Anita Łuczak – kl. V , SP w Lenartowicach
5.Maja Marciniak – kl. V, SP w Kowalewie
6.Aleksandra Góralczyk – kl. VI, SP nr 1 Pleszew
7.Kornelia Walczak – kl. VI, SP nr 2 Pleszew
Laureaci obu kategorii będą reprezentować miasto i gminę Pleszew na konkursie powiatowym, który odbędzie się 6 i 13 kwietnia.

Wszyscy uczestnicy eliminacji otrzymali pamiątkowe dyplomy, a osoby wyróżnione nagrody książkowe.

"ZWIASTUNY WIOSNY" - ZAJĘCIA DLA PRZEDSZKOLAKÓW
2016-03-22

Kolejną podróż po bajkowej literaturze odbyły dzieci z grupy Maki i Słoneczniki z przedszkola Słonecznego.
Podczas spotkań wspólnie szukaliśmy oznak nadchodzącej wiosny, tych widocznych za oknem i tych o których dzieci dowiedziały się po wysłuchaniu opowiadania E. Stolarczyk, Pierwszy dzień wiosny.
W czasie zajęć praktycznych przedszkolaki stemplowały patyczkami kosmetycznymi gałązki bazi, które można zobaczyć w bibliotece. Na zakończenie dzieci wykonały piosenkę o wiośnie.
"PODARUJ UŚMIECH NA ŚWIĘTA" W TACZANOWIE DRUGIM
2016-03-22

Biblioteka Środowiskowa w Taczanowie Drugim, filia pleszewskiej biblioteki publicznej, jest pomysłodawcą akcji "Podaruj uśmiech na Święta".
Bibliotekarka Monika Tomczak, która jest także pracownikiem biblioteki szpitalnej wraz z dziećmi z taczanowskiej świetlicy wykonała kartki świąteczne, które następnie przekazała pacjentom pleszewskiego szpitala. Dzieci z wielką starannością i dużym zaangażowaniem podeszły do swojej pracy, tak że każda kartka wyglądała przepięknie. W środku zostały umieszczone życzenia świąteczne oraz szybkiego powrotu do zdrowia.
Pacjenci bardzo pozytywnie i z wielkim wzruszeniem zareagowali na otrzymane życzenia. (M.T.)

WIZULALIZACJA WNĘTRZA NOWEJ BIBLIOTEKI
2016-03-18


Z przyjemnością prezentujemy pierwsze projekty wizualizacji wnętrza budynku, który - mamy nadzieję, już wkrótce zostanie zaadoptowany na potrzeby biblioteki publicznej.
Wniosek o dofinasowanie inwestycji przeszedł pomyślną ocenę formalną w MKiDN, gdzie złożono aplikację w programie "Infrstruktura Bibliotek".

WYKŁAD NA TEMAT ZIOŁOLECZNICTWA DR M. HOROSZKIEWICZ
2016-03-18

Gościem Biblioteki Publicznej w Pleszewie była dr nauk farmaceutycznych Małgorzata Horoszkiewicz. Jej wykład na temat "Współczesne ziołolecznictwo zdrowo i mądrze, czyli jak korzystać z mocy ziół" wzbudził bardzo duże zainteresowanie i przyciągnął do biblioteki liczną grupę słuchaczy.
Małgorzata Horoszkiewicz przedstawiła prezentację na temat ziołolecznictwa, przybliżyła działanie wielu ziół, ale jednocześnie uwrażliwiła odbiorców prelekcji na różne działania niekorzystne roślin leczniczych. Wbrew popularnemu powiedzeniu " … jeśli nie pomogą, to nie zaszkodzą", zioła wchodzą niejednokrotnie w interakcje z lekami syntetycznymi, zawsze należy poinformować lekarza o stosowaniu preparatów ziołowych.
Na zakończenie wykładu prelegentka przybliżyła zebranym działanie bardzo popularnej w obecnym czasie herbaty z czystka, roślina ta występuje również w Polsce, ale do celów leczniczych stosuje się przede wszystkim czystek kanadyjski. Gwiazdą wśród ziół w obecnej chwili są liście morwy, które doskonale wspomagają leczenie w chorobach cukrzycowych.

WARSZTATY WIELKANOCNE W ZAWODOWICACH
2016-02-18

W filii bibliotecznej w Zawidowicach zorganizowano warsztaty wielkanocne, w których udział wzięli zarówno dorośli czytelnicy jak i młodzież z pobliskiej szkoły w Lenartowicach.
Każdy z uczestników otrzymał komplet materiałów niezbędnych do wykonania wielkanocnych ozdób. Mając do dyspozycji różnorodne materiały uczestnicy stworzyli własnoręcznie piękne kartki świąteczne.
Większość z wykonanych prac została zaprezentowana przez uczniów podczas Kiermaszu Wielkanocnego, który zorganizowali w swojej szkole

WARSZTATY RĘKODZIELNICZE W PLESZEWSKICH BIBLIOTEKACH
2016-03-18

Święta Wielkanocne są najważniejszym i najstarszym świętem chrześcijańskim, którym towarzyszy wiele obrzędów i zwyczajów, w tym wysyłanie kartek z życzeniami. Wielkanocna pocztówka jest nie odłącznym symbolem tych Świąt, wyrazem pamięci i życzliwości.
Chcąc zachęcić do własnoręcznego przygotowania kartek wielkanocnych pleszewska biblioteka zaprosiła swoich czytelników na kreatywne warsztaty plastyczne. Ich celem było również promowanie twórczej aktywności osób w różnym wieku, rozwijanie ich kreatywności i wyobraźni. Zajęcia miały charakter wielopokoleniowy, co również sprzyjało fantastycznej atmosferze panującej na spotkaniu.
Warsztaty o tematyce wielkanocnej zorganizowano również w filiach bibliotecznych w Kowalewie i Zawidowicach.
Zajęcia odbyły się przy wsparciu właścicieli Hurtowni Cztery Pory Roku w Pleszewie oraz sklepu "Feniks" w Pleszewie, którzy podarowali różnorodne materiały, wykorzystywane na warsztatach, za co pleszewska biblioteka składa serdeczne podziękowania.


DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI - RELACJA Z LUTOWEGO SPOTKANIA
2016-03-16

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było książce Ewy Foley pt. "Zakochaj się w życiu - podręcznik małych i dużych kroków dla poszukującej duszy".
Ewa Foley jest cenioną promotorką pozytywnego życia, doradcą rozwojowym i charyzmatycznym liderem seminariów. Jest autorką popularnych książek-poradników (także w formie audiobooków) zwanych "trylogią życia": "Zakochaj się w życiu - podręcznik małych i dużych kroków dla poszukującej duszy", "Powiedz życiu tak - poradnik dobrostanu" oraz "Bądź aniołem swojego życia - jak oczyszczać i wzmacniać energię życiową". Autorka z wykształcenia jest językoznawcą, specjalistką od marketingu i zarządzania zasobami ludzkimi; przez kilkanaście lat mieszkała w Australii, gdzie ukończyła studia w zakresie medycyny holistycznej i doradztwa życiowego.
W 1997 roku wraz z Małgorzatą Bojanowską założyła w Warszawie Instytut Świadomego Życia, obecnie Instytut Świadomego Życia Ewy Foley. Ta "szkoła życia" oferuje w wielu miastach Polski (Warszawa, Poznań, Toruń, Wrocław) roczny program rozwoju osobistego oraz systematyczne seminaria samodoskonalenia.
Trudno wymienić wszystkie aspekty działalności Ewy Foley, jest ich bardzo dużo, włącznie z organizacją wypraw świadomych globetrotterów w miejsca mocy Ameryki Północnej i Południowej, Australii i Nowej Zelandii.
Większość klubowiczów bardzo pozytywnie odebrało książkę Ewy Foley, dyskusję wywołały proponowane przez autorkę metody uzdrowienia swojego życia wewnętrznego, są to propozycje bardzo różnorodne dotyczące szerokiej gamy odczuć i stanów ducha. Szczególną uwagę członkowie klubu zwrócili na rozdziały: Moc przebaczenia, Moc akceptacji, Moc modlitwy oraz Moc słowa.
Członkowie klubu polecają książkę wszystkim czytelnikom, którzy pragną poznać nowe metody, motywujące do zdrowego, twórczego i odpowiedzialnego życia zgodnie z wypowiedzią Ewy Foley: Wierzę, że w każdym z nas istnieje pewna szczególna siła, która każe nam zainwestować talent i energię w określonym kierunku. Moją pasją jest inspirowanie do odnalezienia tego kierunku. (H.N.)

KLUB MODELARSTWA PAPIEROWEGO BPMiG MA JUŻ ROK!
2016-03-08

Dokładnie rok temu odbyło się pierwsze spotkanie bibliotecznego Klub Modelarstwa Papierowego. Od tamtej pory w każdą sobotę czytelnia naukowa BPMiG na kilka godzin zmienia się w pracownię amatorów modelarstwa papierowego. Wśród klubowiczów spotkać można zarówno młodzież szkolną jak i dorosłych. Najbardziej zagorzali miłośnicy kartonowych modeli są w klubie od samego początku.
Dotychczasowe efekty działalności Klubu Modelarstwa Papierowego można podziwiać na rocznicowej wystawie w holu biblioteki. Zapraszamy do oglądania!

"CYFROWA WYPRAWKA" W TACZANOWIE DRUGIM
2016-03-07Kolejne zajęcia w ramach projektu "Cyfrowa wyprawka" zostały przeprowadzone w Bibliotece Środowiskowej w Taczanowie Drugim. Wzięły w nich udział dzieci z tamtejszej szkoły.
Poprzez różne ćwiczenia uczestnicy zajęć samodzielnie wyciągnęli wnioski jak etycznie publikować w sieci i stworzyli "Kodeks etyczny użytkownika Internetu".
Po przeprowadzonych zajęciach i uczestnicy wiedzą, że publikowanie w sieci informacji o innych osobach może naruszać ich prywatność, znają konsekwencje naruszania prywatności osób trzecich, potrafią zareagować, gdy widzą naruszenie prywatności w Internecie; potrafią wskazać różnicę między publikowaniem informacji o osobach prywatnych a publikowaniem informacji o instytucjach.
Młodzież gimnazjalna uczestniczyła w zajęciach "Co wie o Tobie Twój telefon?". Celem zajęć było uświadomienie uczniom jakie informacje o nich zawiera ich telefon i komu może je udostępnić oraz w jaki sposób używanie tego urządzenia może wpływać na ograniczenie ich prywatności. Telefonami operują coraz młodsi użytkownicy, dlatego zwrócono uwagę co mogłoby się stać, gdyby te informacje trafiły w niepowołane ręce. (M. T.)

ZAJĘCIA DLA MŁODZIEŻY W RAMACH PROJEKTU "CYFROWA WYPRAWKA" FUNDACJI PANOPTYKON
2016-03-01

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy bierze udział w projekcie "Cyfrowa Wyprawka" Fundacji Panoptykon. Celem projektu jest podnoszenie poziomu wiedzy na temat świadomego i bezpiecznego korzystania z nowych technologii ze szczególnym naciskiem na zagadnienia związane z ochroną prywatności w cyfrowym świecie.
W zajęciach organizowanych przez BPMiG Pleszew dotychczas wzięli udział uczniowie z ZSP nr 1 oraz ZSP nr 2 w Pleszewie. Zajęcia dotyczyły zasad etycznego publikowania w Internecie oraz zagrożeń wynikających z nieświadomego korzystania ze smartfonów i urządzeń mobilnych. W marcu i kwietniu br. planowane są kolejne spotkania w ramach "Cyfrowej Wyprawki".

PRZEDSZKOLAKI Z OCHRONKI IM. BŁ. EDMUNDA BOJANOWSKIEGO W BIBLIOTECE
2016-03-01

23 lutego po raz pierwszy naszą bibliotekę odwiedzili podopieczni Niepublicznego Przedszkola Ochronki im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Pleszewie.
Podczas spotkania bibliotekarka oprowadziła dzieci po całej bibliotece, opowiedziała, jak można z niej korzystać i jak należy się w niej zachowywać.
Dzieci oglądały kolorowe książki ,wśród których największym zainteresowaniem cieszyły się książki - zabawki.
Spotkanie nie mogło obyć się bez głośnego czytania. Dzieci wysłuchały "Franklina i książki z biblioteki", a następnie opowiadały, jak należy szanować książki.
Na pożegnanie dzieci obiecały wrócić do biblioteki wraz z rodzicami.

SZKOLNE EILIMINACJE KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA W TACZANOWIE
2016-02-26

26 lutego 2016 roku w taczanowskiej bibliotece odbyły się szkolne eliminacje konkursu dla szkół podstawowych "Czytanie jest sztuką" pod hasłem "Czytaj z radością, słuchaj z przyjemnością".
W zmaganiach wzięło udział 23 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych, wyłonionych wcześniej w eliminacjach klasowych. Wybrano 6 osób, które będą reprezentować Taczanów w etapie miejsko-gminnym w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Sa to: Jakub Szprutta, Zuzanna Wasielewska, Hanna Adamska, Ada Opiła, Jan Balcer i Jagoda Pietrzak.

WARSZTATY DLA BIBLIOTEKARZY
2016-02-19

Ponad dwudziestu bibliotekarzy z różnych sieci bibliotek uczestniczyło 17 lutego w warsztatach szkoleniowych zorganizowanych przez pleszewską bibliotekę, która od 16 lat pełni zadania Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Pleszewskiego.
Nowatorskie metody dyskutowania o książkach poznawali zarówno pracownicy bibliotek publicznych jaki i nauczyciele-bibliotekarze ze szkół gimnazjalnych i średnich. Burza pytań, puste krzesło to przykładowe techniki zaprezentowane na zajęciach, które przyczynią się do urozmaicenia prowadzonych przez bibliotekarzy spotkań z młodymi czytelnikami.
Warsztaty prowadziła Anna Sabiłło - instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, koordynatorka Dyskusyjnych Klubów Książki na terenie Wielkopolski oraz przewodnicząca Poznańskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.
Było to pierwsze z cyklu szkoleń, które Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie zorganizowała dla bibliotek różnego typu, których celem jest uzyskanie nowych kompetencji zawodowych oraz integracja środowiska bibliotekarskiego.Szkolenie zostało zorganizowane przez BPMiG w Pleszewie w ramach pełnienia zadań Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Pleszewskiego

ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH W ZAWODOWICACH
2016-02-18

Święto zakochanych, to świetna okazja do popularyzacji literatury poświęconej miłości i przyjaźni. Z tej okazji 11 lutego odbyło się spotkanie z przedszkolakami w filii bibliotecznej w Zawidowicach. Na początku zajęć dzieci poznały historię Świętego Walentego, który jest Patronem zakochanych i dowiedziały się, kiedy do Polski dotarła tradycja obchodzenia Walentynek.
Podczas spotkania czytano bajkę pt. "Franklin i Walentynki". Dzieci szukały par literackich w baśniach, była także zabawa "Rozbite serca" polegająca na odnalezieniu swojej "drugiej połówki".
W kolejnej części walentynkowego spotkania dzieci ozdabiały balony za pomocą markerów i serduszek z papieru.
Na zakończenie każde dziecko otrzymało od pani bibliotekarki walentynkę.

WALENTYNIKI Z KUBUSIEM PUCHATKIEM W TACZANOWIE DRUGIM
2016-02-18

"Kubusiu jak się pisze MIŁOŚĆ? Prosiaczku tego się nie pisze, to się czuje!"

W Bibliotece Środowiskowej święto zakochanych mali czytelnicy obchodzili ze swoim ulubionym bohaterem książkowym - Kubusiem Puchatkiem. Na początku zajęć bibliotekarki przeczytały dzieciom książeczkę ze śmiesznymi przygodami Kubusia i jego przyjaciół. Uczestnicy obejrzeli prezentację o mieszkańcach Stumilowego Lasu na wielkim ekranie. Rozwiązywali łamigłówki związane z książką oraz malowali twarz Kubusia na balonach.
Natomiast uczniowie klasy II uczestniczyli m.in. w zabawie "Powiem ci komplement", podczas której łapali kulki papieru z imionami i mówili sobie coś miłego. Kontynuacją imprezy czytelniczej było oficjalne rozstrzygnięcie konkursu ze znajomości książek o przygodach Kubusia. Test najlepiej rozwiązali Zuzanna Konrady i Tymoteusz Derwich.

ZAJĘCIA NA TEMAT ZAGROŻEŃ W INTERNECIE W TACZANOWIE DRUGIM
2016-02-15

W Bibliotece Środowiskowej w Taczanowie Drugim przeprowadzono zajęcia na temat świadomego, bezpiecznego korzystania z Internetu.
Internet jest nieocenionym narzędziem komunikacji, edukacji i rozrywki. Umożliwia rozlegle kontakty, ułatwia naukę i rozwijanie zainteresowań.
Niestety Internet to nie tylko same plusy. Z jego korzystaniem wiążą się także rozmaite zagrożenia. I to właśnie o nich rozmawiano podczas cyklu spotkań z młodzieżą w taczanowskiej bibliotece. Uczniowie podczas dyskusji wymieniali jakie są zagrożenia ze strony Internetu, z czym się już spotkali korzystając z sieci. Następnie grali w edukacyjną grę planszową "Odkrywcy Internetu", opracowaną przez WBPiCAK w Poznaniu. Podczas gry młodzież dowiedziała się jak bezpiecznie i świadomie korzystać z zasobów Internetu, respektując prawo autorskie czy ochronę wizerunku swojego i innych osób.

WALENTYNKOWE SPOTKANIE Z PRZEDSZKOLAKAMI
2016-02-15

„Podróże po bajkowej literaturze” rozpoczęły dzieci z Przedszkola „Słonecznego”. 10 i 12 lutego przyszły do biblioteki przedszkolaki z grupy Słoneczniki z panią Mirellą i z grupy Maki z panią Ulką i panią Anią.
Tematem spotkania były zbliżające się Walentynki. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały historii tego święta i dowiedziały się kim był św. Walenty. Spotkanie nie mogło odbyć się bez głośnego czytania, którego dzieci słuchały z ogromnym zainteresowaniem. Bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie o żółwiku Franklinie, który przygotowywał „walentynki” dla swoich przyjaciół. Podczas zajęć praktycznych dzieci wyklejały kolorowym papierem i bibułą serce dla bliskiej osoby.

MALI DETEKTYWI W TACZANOWIE. BIBLIOTECZNE FERIE 2016
2016-02-15

Tegoroczne ferie zimowe odbyły się pod hasłem: "Pobawmy się w detektywów". Jedną z przygotowanych dla dzieci atrakcji było wspólne szukanie skarbu. Aby go znaleźć musiały wykonać pewne zadanie np. rozwiązać zagadkę, pobawić się w daną zabawę lub zrobić pracę plastyczną. Maluchy wcielały się w detektywów i po wskazówkach umieszczonych w całej bibliotece docierały do skarbu. Dużą atrakcją była zabawa z chustą animacyjną i balonami, w chowanego i rozwiązywanie labiryntów. Każdy mały detektyw przebrany w kapelusz za pomocą szkła powiększającego odszyfrowywał odciski palców pozostawione przez przestępców. Dzieci polubiły też zabawę w detektywa i mordercę. Z materaców i chusty uczestnicy zbudowali agencję detektywistyczną, w której bawili się w głuchy telefon. Podczas przerw zabaw czytały "Przygody detektywa Pozytywki" i próbowały rozwiązać jego zagadki. (tekst Monika Tomczak)

BIBLIOTECZNE FERIE 2016 W ZAWIDOWICACH
2016-02-15

Filia biblioteczna w Zawidowicach w tym roku również nie zapomniała o najmłodszych czytelnikach. Specjalnie dla nich na okres zimowego odpoczynku przygotowała różnorodne zajęcia. W programie znalazły się warsztaty plastyczne oraz gry i zabawy.
W dniu urodzin Kubusia Puchatka dzieci rysowały jego portret. Z okazji dnia babci i dziadka wykonały przepiękne laurki, samodzielnie układały życzenia i zrobiły kolorowe kwiaty z bibuły.
Było również układanie puzzli, rozwiązywanie zagadek, rebusów, krzyżówek i łamigłówek. Natomiast w ostatnim dniu zajęć dzieci bawiły się tabletem tworząc interaktywne bajkowe postacie.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI - RELACJA Z STYCZNIOWEGO SPOTKANIA
2016-02-12

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w 2016 roku poświęcone było książce Andy Rottenberg Proszę bardzo.
Autorka, to urodzona w Nowosybirsku polska historyk sztuki, krytyk, kurator sztuki i publicystka. W latach 1993-2001 była dyrektorem Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.
Początkowo propozycja wydawnictwa W.A.B. dotyczyła zupełnie innej książki. Miała to być historia sztuki napisana z subiektywnego punktu widzenia Andy Rottenberg. Bardzo trudne przeżycia osobiste i rodzinne przyczyniły się do powstania książki biograficznej, w której autorka przedstawiła dzieje swojej rodziny zarówno ze strony mamy - Rosjanki oraz ojca - polskiego Żyda.
Osobista historia rodzinna wpisuje się zarazem w historię wieku XX i ukazuje przy okazji wysiedlenia, łagry oraz holocaust. Pojawia się w książce również postać zaginionego w 1997 roku syna Mateusza i jest to postać najważniejsza dla autorki, która intensywnie próbuje pomiędzy kwietniem 2007 a latem 2008 ustalić co się z nim stało.
Burzliwą dyskusję wywołały własne historie rodzinne w kontekście książki Andy Rottenberg oraz historia mniejszości narodowych w naszym kraju. "Proszę bardzo" to interesująca pozycja dla wszystkich czytelników, których fascynuje spisywanie dziejów własnej rodziny i ciekawią autentyczne fakty związane z historią Polski.

RELACJA Z ZIMOWYCH FERII
2016-02-01

Dobiegły końca tegoroczne ferie zimowe, które trwały od 18 do 29 stycznia. Spotkania w naszej bibliotece przebiegały „Na wesoło z Janem Brzechwą”.
Zajęcia odbywały się pod hasłami: „ Brzechwolandia”- świat postaci z wierszy Jana Brzechwy widziany naszymi oczami, „Stemplowanie na straganie”, „Zapraszamy do zwierzyńca”, „Grunt to dobre wychowanie”.
Podczas zajęć dzieci słuchały wierszy Jana Brzechwy, wykonywały ilustracje przedstawiające bohaterów lub sytuacje w utworach wg własnych pomysłów, tworzyły stragan z warzywami i owocami z własnoręcznie wykonanych stempli z ziemniaków i jabłek, lepiły z plasteliny zwierzęta występujące w wierszach, z których powstało mini ZOO.
Na ostatnich zajęciach wspólnie szukaliśmy „magicznych słów”, jakich używają kulturalni ludzie. Rozmawialiśmy o dobrym wychowaniu oceniając zachowanie kwoki z wiersza Jana Brzechwy .
Zajęcia przebiegały w miłej i wesołej atmosferze


DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI - RELACJA Z GRUDNIOWEGO SPOTKANIA
2016-01-25

Grudniowe spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było powieści Izabeli Sowy "Powrót". Pisarka, autorka min. owocowej serii: Herbatniki z jagodami, Smak świeżych malin, Zielone jabłuszko, Cierpkość wiśni, tym razem zajęła się w swojej powieści pokoleniem trzydziestolatków.
Dorotka, bohaterka "Powrotu" wraca po latach do kraju z potrzebą odnalezienia swojego miejsca, i tutaj właśnie mamy problem, czy jest to powrót z nadzieją na odnalezienie czegoś pozytywnego i dobrego w starej, jakby zarazem nowej, polskiej rzeczywistości. Dorotka zawiodła kiedyś wszystkich zrezygnowała, ze studiów na ASP i zajęła się robieniem tatuaży. Nie chce realizować gotowego scenariusza, trochę w zawieszeniu pisze swój własny i nie chce być nigdzie zaszufladkowana.
Podczas spotkania wywiązała się bardzo żywa dyskusja na temat sytuacji młodych ludzi w Polsce oraz wyjazdów do pracy za granicę. Są to bardzo trudne sytuacje, wiele osób tęskni za rodzinnym krajem, z kolei będąc dłużej w Polsce zaczyna tęsknić za miejscem i krajem w którym udało się znaleźć pracę.
Pomimo trudnego stylu w jakim jest napisana powieść i czasami nużącej fabule warto sięgnąć po książkę Izabeli Sowy i ocenić ją według własnych kryteriów.

KONSULTACJE SPOŁECZNE W BIBLIOTECE
2016-01-15

W czwartek 14 stycznia br. w pleszewskiej bibliotece odbyły sie konsultacje społeczne dot. zagospodarowania części terenu dworca PKP w Pleszewie na potrzeby biblioteki publicznej.
Celem konsultacji było poznanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców Pleszewa dotyczących remontu budynku dawnego dworca PKP z przeznaczeniem na nową siedzibę biblioteki.
Koncepcja przygotowana przez architekta Łukasza Trafasa zakłada, że budynek zachowa swój industrialny charakter. Projekt przewiduje rozmieszczenie pomieszczeń Oddziału Dziecięcego i Wypożyczalni dla dorosłych na parterze budynku. Na pierwszym piętrze będą znajdować się pomieszczenia administracyjne, sala multimedialna oraz wielofunkcyjna czytelnia z salą spotkań. Ostatnie piętro to dwa pomieszczenia przeznacze na organizację różnorodnych zajęć, z których będzie można korzystać także poza godzinami pracy biblioteki.katalog powiatowy
katalog Pleszew
zamawianie i rezerwacja
regionalia
audiobooki - nowości 2017
nowości książkowe - grudzień
kontakt
godziny otwarcia
licznik: 393926

BPMiG w Pleszewie pełni zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Pleszewskiego

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie


ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH DLA BIBLIOTEK - Priorytet II

Biblioteka bierze udział w programie "Akademia Orange dla Bibliotek"


Koło SBP w Pleszewie


© Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie