główna | aktualności | o bibliotece | zbiory | działalność kulturalna | biblioteki w powiecie | wtorek, 23 stycznia 2018
AKTUALNOŚCIŚWIĄTECZNY TEATRZYK KAMISHIBAI W TACZANOWIE DRUGIM
2017-12-28

W przedświąteczny czas bibliotekarka przedstawiła dzieciom z przedszkola opowieść o "Trzech gwiazdkach szczęścia" wykorzystując teatrzyk kamishibai, który wykonała własnoręcznie.
Tekst nawiązywał do opowieści wigilijnej a jego przesłaniem było dziel;enie się szczęściem - im więcej go rozdajemy tym bardziej sami czujemy się szczęśliwsi. Na koniec dzieci otrzymały gwiazdki z dedykacją, które miały ozdobić i podarować osobie, którą bardzo kochają.
Opowieść tę pani Monika przedstawiła również na oddziale opieki długoterminowej pleszewskiego szpitala, pacjentom, którzy spędzali tam wigilię.


"PODARUJ UŚMIECH NA ŚWIĘTA"
2017-12-19

Biblioteka Środowiskowa w Taczanowie Drugim jest pomysłodawcą akcji "Podaruj uśmiech na Święta". Bibliotekarka Monika Tomczak , która jest także pracownikiem biblioteki szpitalnej wraz z dziećmi z taczanowskiej świetlicy wykonała kartki świąteczne, które przekazała pacjentom pleszewskiego szpitala. Dzieci z wielką starannością i dużym zaangażowaniem podeszły do swojej pracy, tak że każda kartka wyglądała przepięknie. W środku zostały umieszczone życzenia świąteczne, w tym szybkiego powrotu do zdrowia.
Pacjenci bardzo pozytywnie i z wielkim wzruszeniem zareagowali na życzenia.


SPOTKANIE Z MARCINEM KYDRYŃSKIM
2017-12-19

12 grudnia wielbiciele literatury, muzyki, fotografii i podróży mogli spotkać się z Marcinek Kydryńskim w pleszewskiej bibliotece.
Dziennikarz muzyczny, kompozytor, autor tekstów, producent, podróżnik i fotograf w jednej osobie, z wielkim poczuciem humoru i dystansem do siebie opowiadał o swoich pasjach. Jego zdjęcia i muzyka zabrały nas w niesamowitą podróż po Afryce. Opowiadał także o pięknie i miłości do Lizbony.
Moderatorem spotkania był Artur Kowalski, zatem nie zabrakło dociekliwych pytań o muzykę, pracę w „Trójce”, a także o Stinga, Pata Metheny’ego i Richarda Bony.
Podczas spotkania publiczność mogła nabyć książki: „Biel. Notatki z Afryki”, „Lizbona. Muzyka moich ulic” oraz płytę „Siesta XIII”


MIKOŁAJKI Z MIKOŁAJKIEM W TACZANOWIE DRUGIM
2017-12-19

Biblioteka w Taczanowie jest już w świątecznym nastroju. Odwiedziło ją mnóstwo małych Mikołajków w czerwonych czapeczkach, które wypożyczały świąteczne książeczki lub czytały bajeczki na miejscu.
W bibliotece odbyło się także spotkanie czytelnicze z okazji Mikołajek. Dzieci z klasy czwartej i Taczanowskiej świetlicy na zmianę czytały świąteczne przygody Mikołajka. Opowiadały o kłopotliwych przygotowaniach do świąt i nie zawsze chcianych prezentach.
Na zakończenie dzieci losowały ilustrację przedmiotów związanych ze świętami, z wielkiej skarpety i dopowiadały do nich historyjki.


WARSZTATY RĘKODZIEŁA W FILI W ZAWIDOWICACH
2017-12-15

12 grudnia br. w filii BPMiG w Pleszewie w Zawidowicach odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe dla mieszkańców. W świątecznej atmosferze uczestnicy wykonali przepiękne kartki bożonarodzeniowe wykonane różnymi technikami plastycznymi, a także tzw. "eksplodujące pudełka".


ŚWIĄTECZNY SALONIK KULTURALNY
2017-12-12

W ramach Świątecznego Saloniku Literackiego 6 grudnia odbył się wykład Aleksandry Polewskiej pt.”Opowieść o dwóch gwiazdach”.
Pani Aleksandra Polewska w sposób bardzo przystępny i interesujący przybliżyła fakty związane z Bożym Narodzeniem i próbowała odpowiedziećmiędzy innymi na pytania: czy mędrcy ze Wschodu to postacie fikcyjne i co o gwieździe betlejemskiej mówią zapisy starożytnych astrologów.
Autorka wykładu uzupełniła biblijny opis narodzenia i pierwszych lat życia Chrystusa o szczegóły zaczerpnięte z apokryfów i objawień mistyków.
W drugiej części spotkania wystąpiła Julia Piotrowska – organistka w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Lenartowicach. Mini - koncert świątecznych piosenek, zakończony kolędą „Bóg się rodzi” wprowadził wszystkich w klimat świąt Bożego Narodzenia.


"MIKOŁAJKI Z MIKOŁAJKIEM" - LEKCJA BIBLIOTECZNA DLA PRZEDSZKOLAKÓW
2017-12-12

Z okazji Mikołajek filia BPMiG w Pleszewie w Zawidowicach zorganizowała lekcję biblioteczną dla dzieci z Przedszkoli w Zawidowicach, Grodzisku i Rokutowie.
Tematem przewodnim było opowiadanie Rene Goscinnego pt.: "Święta u Mikołaja". Dzieci uważnie wysłuchały tekstu i porównały polskie i francuskie tradycje bożonarodzeniowe. Następnie zostały pomocnikami Świętego Mikołaja porządkując prezenty. Na koniec wykonały wspólną choinkę.
Choinkę wykonaną przez przedszkolaki z Zawidowic można podziwiać w filii bibliotecznej.


ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE
2017-11-27

25 listopada obchodzimy Światowy dzień Pluszowego Misia, ulubionej zabawki wszystkich dzieci.
Z tej okazji Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy zaprosiła aktorów z Teatru EDU – ARTIS z Krakowa, którzy zaprezentowali spektakl „Gdzie jest dziś mały miś”.
W przedstawieniu aktywnie uczestniczyły przedszkolaki z Przedszkola Słonecznego, Bajka i Pszczółka Maja, których do wspólnej zabawy zapraszał Misiu i Zuzia. Było dużo śmiechu, radości a także urodzinowe „sto lat” i tort dla misia.


PATRONI ROKU 2017 W LITERATURZE - KONKURS RECYTATORSKI
2017-11-27

W dniu 22 listopada odbyła się kolejna edycja Konkursu Recytatorskiego dla uczniów gimnazjów.
W tegorocznym konkursie gimnazjaliści z powiatu pleszewskiego recytowali utwory, których autorami bądź bohaterami byli patroni roku 2017.

Do zmagań z trudną sztuką recytacji przystąpiło 16 recytatorów.

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce Agnieszka Siecińska - Gimnazjum w Taczanowie
II miejsce Julia Skórzybut – Gimnazjum w Choczu
III miejsce Milena Sójka - Gimnazjum nr 1 w Pleszewie
Wyróżnienia otrzymali:
Dominik Dolata - Gimnazjum nr 1 w Pleszewie
Klaudia Kurkowiak - Gimnazjum w Broniszewicach
Patrycja Rybak - Gimnazjum nr 3 w Pleszewie

Wszyscy uczestnicy eliminacji otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie, wyróżnieni dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez Dom Kultury w Pleszewie i Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne.

Organizatorami konkursu było Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne, Dom Kultury w Pleszewie i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Pleszewskiego.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W TACZANOWIE DRUGIM
2017-11-27

Biblioteka Środowiskowa w Taczanowie Drugim zorganizowała uroczystość z okazji Dnia Postaci z Bajek, w którym brały udział dzieci z nauczania początkowego. Imprezę poprowadziły członkinie aktywu bibliotecznego.
Dzieci pięknie poprzebierały się za postaci z różnych bajek, brały udział w konkurencjach, tańczyły, śpiewały. Na zakończenie każdy zaprezentował swój strój przed komisją. Nagrodzone zostały cztery osoby, które otrzymały książki a wszyscy uczestnicy słodycze. (M.T.)


SPOTKANIE Z RYSZARDEM ĆWIRLEJEM
2017-11-24

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie pełniącej zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego 15 listopada odbyło się spotkanie "POLSKA POWIEŚĆ KRYMINALNA OD PRL DO WSPÓŁCZESNOŚCI".
Gościem biblioteki był Ryszard Ćwirlej - autor powieści kryminalnym, których akcja toczy się w latach osiemdziesiątych XX w. w Poznaniu i innych miejscowościach w Wielkopolsce.
Ryszard Ćwirlej przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego gatunku literackiego - "kryminału neomilicyjnego". Na podstawie swojej powieści "Ręczna robota" napisał 75-cio odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki.
Na spotkaniu pisarz przybliżył czytelnikom historię literatury kryminalnej od czasów PRL-u do współczesności oraz pokazał jak zmieniała się powieść kryminalna na przestrzeni lat. W latach 1968-1989 ukazywała się seria opowiadań kryminalnych "Ewa wzywa 07". Jej duża popularność przyczyniła się do stworzenia komiksów, których bohaterem był kapitan Żbik. Niestety przez dłuższy czas kryminał był traktowany jako literatura gorszego gatunku. Wszystko zaczęło zmieniać się pod koniec lat 90-tych XX wieku. Obecnie w księgarniach przybywa świetnych książek kryminalnych a miłośnicy tego gatunku spotykają się na festiwalach kryminałów.
Na zakończenie spotkania pisarz zdradził tytuł swojej nowej powieści, której premiera jest planowana na styczeń 2018 rok.

Spotkanie było ostatnim wydarzeniem w ramach projektu "Bezpieczeństwo na celowniku" finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Pleszew 2017.


PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE
2017-11-24

Dzieci z Niepublicznego Przedszkola OCHRONKA im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Pleszewie wraz z opiekunkami po raz pierwszy przybyły do naszej biblioteki.
Podczas spotkania bibliotekarka pokazała przedszkolakom całą bibliotekę. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i czytelni dla dorosłych.
Dowiedziały się co można znaleźć na półkach bibliotecznych regałów, co zrobić żeby stać się posiadaczem karty czytelnika i wypożyczyć upragnioną książkę, oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały.
Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania.
Bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie "Franklin i książka z biblioteki".


WIDOWISKO SŁOWNO-MUZYCZNE "NIECH ŻYWI NIE TRACĄ NADZIEI"
2017-11-14

W przeddzień Święta Niepodległości w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy odbyło się widowisko słowno-muzyczne pt. "Niech żywi nie tracą nadziei", które przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie pod kierunkiem Sylwii Sawady i Doroty Gorzaniak. Oprawę plastyczną wykonała Małgorzata Jenerowicz. Recytując wiersze i wykonując utwory muzyczne młodzież przedstawiła dramat rozbioru Polski i walkę narodu o niepodległość.
Po części artystycznej wręczono nagrody i wyróżnienia uczestnikom konkursu on-line wiedzy historycznej „Polska Niepodległa”.

Pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Przywarciak z Gimnazjum nr 1 w Pleszewie,
drugie miejsce Izabela Furmankiewicz z Gimnazjum nr 1 w Pleszewie,
trzecie miejsce Patrycja Maria Pawlak z Gimnazjum w Taczanowie Drugim.


Wyróżnienia w kolejności zdobytych punktów otrzymali:
Kaja Kubasik - Gimnazjum Dwujęzyczne w Pleszewie
Lidia Lisiecka - Gimnazjum nr 1 w Pleszewie
Patrycja Anna Pawlak - Gimnazjum w Taczanowie Drugim
Łukasz Sobczak - Gimnazjum w Taczanowie Drugim
Konstancja Kaźmierczak - Gimnazjum w Taczanowie Drugim
Amelia Rogowska – Gimnazjum w Kowalewie
Maksymilian Grzegorczyk - Gimnazjum w Kowalewie
Wiktoria Migalska - Gimnazjum w Kowalewie
Julian Penkala - Gimnazjum w Kowalewie
Kornelia Szymaniak - Gimnazjum w Kowalewie
Aleksandra Józefiok - Gimnazjum w Dobrzycy
Grzegorz Kostuj - Gimnazjum w Dobrzycy

Spotkanie było ostatnim wydarzeniem w ramach projektu "Biblioteka przewodnikiem po historii" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Promocja czytelnictwa.

Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteka przewodnikiem po historii" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".KONKURS ORATORSKI DLA SZKÓŁ ŚREDNICH
2017-11-13

Tradycją Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie stał się konkurs oratorski dla uczniów szkół średnich. Celem konkursu jest propagowanie twórczości pisarzy polskich i obcych, kształcenie umiejętności krasomówczych i oceny dzieła literackiego, a także szerzenie kultury żywego słowa.
Również w tym roku 8 listopada do konkursu przystąpiła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego, Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie i Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie .

Jury przyznało:

I miejsce Krzysztofowi Niezgódce z ZS Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie za prezentację książki Williama Paula Younga „Chata” .

II miejsce Dominice Wawroskiej z ZST w Pleszewie za prezentację książki Glorii Pallo „Trafiona przez piorun stałam u bram nieba i piekła”.

III miejsce Dajanie Nowackiej z ZS Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie za prezentację książki Emily Bronte „Wichrowe wzgórza”.

Wyróżnienie za formę prezentacji otrzymał Mateusz Walendowski z ZS U-G w Pleszewie.
Nagrodę przyznała również publiczność, otrzymała ją Dajana Nowacka z ZS Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie .
Konkurs poprzedziły warsztaty oratorskie, podczas których uczestnicy zdobywali wiedzę na temat kompozycji, argumentacji i perswazji językowej, a także stosowania niewerbalnych środków wyrazu.
Warsztaty prowadziła Pani Anna Bogacz, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Oratorskiego, rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie, przewodnicząca komisji konkursowej.

ŚWIĘTO BIBLIOTEKI
2017-11-02

W niedzielę 29 października Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie zorganizowała "Święto Biblioteki" - festyn czytelniczy, w którym uczestniczyło ponad 250 osób.
Imprezę rozpoczęło przedstawienie teatralne w wykonaniu dzieci z Przedszkola Bajka, które pod opieką Pani Elżbiety Grzemskiej i Barbary Karbowskiej zaprezentowały "Balladę o uprzejmym rycerzu". Następnie rozstrzygnięto drugą edycję konkursu "Moja ulubiona postać lub przygoda literacka", na który wpłynęło ponad 160 prac , a także przeprowadzono liczne konkursy literackie.
W nawiązaniu do nazwy projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" na ternie całej biblioteki rozlokowano stoiska z różnorodnymi atrakcjami.
Słuchaczki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pleszewie prowadziły mini warsztaty rękodzielnicze, natomiast animatorzy z firmy Paidi zadbali o rozrywkę dla najmłodszych. Swoje kreatywne umiejętności można było sprawdzić na stoiskach kaligrafii czy czerpania papieru. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko prowadzone przez strażaków z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Pleszewie, gdzie zarówno dzieci jak i dorośli poznawali m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy.
Organizacyjnie imprezę wsparli również wolontariusze z Centrum Wolontariatu w Pleszewie, którzy prowadzili stoiska animacyjne dla dzieci. Każdy z uczestników mógł wykonać własne torby na książki, przejść magiczny labirynt wśród książek, czy spróbować swych sił w dużych grach zręcznościowych.
Wiele emocji dostarczyła uczestnikom Święta Biblioteczna Loteria, podczas której można było wylosować atrakcyjne nagrody ufundowane przez lokalnych przedsiębiorców oraz instytucje kulturalne i sportowe. Aby zdobyć kupon uprawniający do udziału w losowaniu należało wziąć udział w minimum 5 konkurencjach przygotowanych na poszczególnych stoiskach zlokalizowanych na ternie biblioteki.
Imprezie towarzyszyła wystawa fotograficzna dokumentująca dotychczasowe wydarzenia zorganizowane w ramach projektu, zaprezentowana w holu biblioteki.
Festyn był również podsumowaniem całorocznego projektu czytelniczego "Biblioteczna Akademia Rozmaitości", podczas którego zorganizowano 25 wydarzeń, w tym spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych, konkursy, wykłady i warsztaty, które umożliwiały pogłębienie wiedzy na różnorodne tematy - od zagadnień związanych ze zdrowiem, teatrem, nowymi technologiami, podróżami, retoryka po literaturę.
"Święto Biblioteki" zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu. Partnerem projektu było Stowarzyszenie Pionier, którego prezesem jest Andrzej Borkowski.

Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".LISTONOSZ - BOHATER LITERATURY DLA DZIECI
2017-11-02

Z okazji Światowego Dnia Znaczka Pocztowego filia BPMiG w Zawidowicach zorganizowała lekcję biblioteczną dla przedszkolaków z Zawidowic.
Dzieci miały okazję zapoznać się z wybraną literaturą piękną dla dzieci o tematyce związanej z pocztą i pracą listonosza. Pod kierunkiem prowadzącej zajęcia przedszkolaki zainscenizowały króciutki wiersz o roznoszeniu listów. Następnie zaprojektowały znaczki pocztowe i wkleiły je do przedszkolnego klasera. (P.M.)


ŚWIĘTO BIBLIOTEKI W TACZANOWIE DRUGIM
2017-11-02

W filii bibliotecznej w Taczanowie Drugim przeprowadzono zajęcia pod hasłem "Literatura ma wiele barw".
31 października taczanowska biblioteka obchodziła swoje święto. Tego dnia do naszej książnicy przybyło bardzo wielu czytelników. Czekało tu na nich mnóstwo atrakcji. Do odwiedzenia biblioteki zachęcały plakaty i cytaty porozwieszane w całej szkole.
Główną atrakcją była "Randka w ciemno z książką". Każdy mógł sobie wypożyczyć książkę ale nie wiedział jaką, gdyż część księgozbioru była zapakowana w papier. Ta zabawa spodobała się najmłodszym czytelnikom.
Można było poukładać bajkowe puzzle na czas, rozwiązać kalambury czy zagadki, brać udział w mini konkursach czy posłuchać audiobooka. Każda konkurencja była nagrodzona. Dzieci same wybierały sobie nagrody z magicznego kuferka.
Aktyw biblioteczny przebrany za postaci z bajek czytał dzieciom wiersze. Oprócz tego w bibliotece odbył sie kiermasz książek a za każde wypożyczenie można się było poczęstować cukierkiem. (M.T.)


RELACJA ZE SPOTKANIA ZE SŁAWOMIREM KOPREM
2017-11-02

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie 25 października gościła Sławomira Kopra, historyka, autora popularnych książek historycznych i biograficznych m.in. "Stracone pokolenie PRL", "Gwiazdy kina PRL", "Alkohol i muzy", "Życie towarzyskie elit PRL", "Wielcy szpiedzy PRL". W swoich książkach Sławomir Koper przedstawia historię głównie poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w "oficjalnych" monografiach. Prezentuje ważne i znane, ale także nieco już zapomniane postacie w kontekście życia prywatnego i codziennego oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki. Życie prywatne opisywanych postaci jest dla autora ważną częścią biografii. Pisarz na spotkaniu mówił m. in. o mozolnej pracy wyszukiwania materiałów do swoich publikacji. Spotkanie zdominowały liczne anegdoty i ciekawostki z życia ważnych postaci historycznych, celebrytów i elit artystycznych. Sławomir Koper nie boi się nowych wyzwań, nie tylko pisze książki, lecz także realizuje się jako dziennikarz i scenarzysta. Moderatorem spotkania była Irena Kuczyńska. Po zakończonym spotkaniu wszyscy chętni otrzymali autografy i autorskie dedykacje. Spotkanie z Sławomirem Koprem było kolejnym wydarzeniem w ramach projektu "Biblioteka przewodnikiem po historii" dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteka przewodnikiem po historii" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".PAŹDZIERNIKOWY DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
2017-11-02

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Pleszewie poświęcone było książce Anny Łaciny pt. "Niebo nad pustynią".
Pisarka z wykształcenia i pasji jest biologiem, jest autorką serii bajek edukacyjnych, opowiadań fantastycznych i powieści obyczajowych. Ze względu na familijny charakter jej książek, po utwory Anny Łaciny może sięgnąć zarówno dorosły, jak i młody czytelnik.
Powieść "Niebo nad pustynią" ma wszystko by podbić serca czytelników, ciekawie skonstruowaną akcję, jak również interesujące psychologicznie i bogato opisane postacie. Poznajemy głównych bohaterów na wakacjach w Egipcie; Anastazja, Damian, Klara i Albert to oddzielne historie, które poznajemy stopniowo i do samego końca powieści odkrywamy ich tajemnice i problemy.
Często relacje młodzieży z dorosłymi nie są łatwe i brakuje im wzajemnego zaufania i akceptacji. Książka Anny Łaciny uczula na wiele spraw współczesnego świata, na brak wzajemnych, rodzinnych relacji i szczerych rozmów, czy też uzależnienia od komputera. To tylko niektóre tematy podkreślone przeze mnie i podjęte przez pisarkę w powieści, jest ich w utworze zawartych o wiele więcej.
Członkowie DKK polecają książkę z całym przekonaniem wszystkim czytelnikom, niezależnie od wieku każdy znajdzie coś dla siebie.
Wszystkich miłośników dobrej książki zapraszamy na kolejne spotkanie, 29 listopada o godz. 1600 do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Przedmiotem dyskusji będzie książka Cathariny Ingelman-Sundberg pt. "Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem".


SKĄD CZERPAĆ INFORMACJE ? - LEKCJA BIBLIOTECZNA W LENARTOWICACH
2017-11-02

Uczniowie klasy II i III ze szkoły Podstawowej w Lenartowicach uczestniczyli w lekcji bibliotecznej na temat różnorodnych źródeł informacji.
Punktem wyjścia zajęć była historia chłopca, który chciał kupić sobie żółwia. Dzieci wymyśliły szereg pytań, na jakie chłopiec musi znaleźć odpowiedź, zanim zakupi zwierzątko. Uczestnicy zajęć wspólnie ustalili, z jakich źródeł informacji musi skorzystać chłopiec, a jakie w tej sytuacji byłyby nieodpowiednie.
Na zakończenie zająć, uczniowie wykonali pracę plastyczną dotyczącą źródeł informacji, z jakich korzystają na co dzień. (P.M.)


PAŹDZIERNIKOWY BIBLIOTECZNY SALONIK KULTURALNY
2017-10-09

Ostatnie spotkanie w ramach Bibliotecznego Saloniku Kulturalnego połączone zostało z kolejnym spotkaniem Dyskusyjnego Klubu Książki. Prelekcję "Co w literaturze angielskiej piszczy" wygłosiła Magdalena Genow-Jopek - kierownik działu projektów Wydawniczych Wydawnictwa Poznańskiego oraz autorka bloga www.bulgarka.pl.
Prezentacja w sposób ciekawy i wyczerpujący przybliżyła zebranym nagrody literackie: brytyjskie, amerykańskie i kanadyjskie oraz prasę i Internet związany z anglosaskim światem literatury.
Magdalena Genow-Jopek nawiązała również do swojej pracy w wydawnictwie i wyjaśniła zasady, którymi należy się kierować przy wyborze poszczególnych autorów w planach wydawniczych. Najczęściej jednak decyzja opatrzona jest pewnym ryzykiem i nie można być pewnym efektu końcowego. Niemniej, warto śledzić nowości wydawnicze, bowiem najwięcej przekładów w Polsce ukazuje się właśnie z języka angielskiego.


WARSZTATY KODOWANIA
2017-10-09

2 października w pleszewskiej bibliotece odbyły się dwa warsztaty dla uczniów szkół podstawowych z zakresu programowania. Warsztaty przeprowadziła Karolina Walecka, trenerka z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Uczniowie podczas 1,5 godzinnych warsztatów dowiedzieli się czym jest programowanie i w jakich dziedzinach codziennego życia można je wykorzystać. Zapoznali się z programem Scratch tworząc własnego duszka i wykonując prostą animację. Następnie uczestnicy spotkania zaprogramowali roboty Finch i sterowali nimi zgodnie z samodzielnie opracowanym kodem.

Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".WARSZTATY KODOWANIA
2017-10-09

2 października w pleszewskiej bibliotece odbyły się dwa warsztaty dla uczniów szkół podstawowych z zakresu programowania. Warsztaty przeprowadziła Karolina Walecka, trenerka z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Uczniowie podczas 1,5 godzinnych warsztatów dowiedzieli się czym jest programowanie i w jakich dziedzinach codziennego życia można je wykorzystać. Zapoznali się z programem Scratch tworząc własnego duszka i wykonując prostą animację. Następnie uczestnicy spotkania zaprogramowali roboty Finch i sterowali nimi zgodnie z samodzielnie opracowanym kodem.

Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".SPOTKANIE AUTORSKIE Z KATARZYNĄ PUZYŃSKĄ
2017-10-09

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie 28 września odbyło się spotkanie z Katarzyną Puzyńską, autorką serii kryminałów o fikcyjnej wsi Lipowo.
Katarzyna Puzyńska - z wykształcenia psycholog, debiutowała doskonale przyjętą książką "Motylek", która rozpoczyna sagę o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo. Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym, które porównywane są do książek Agathy Christie i szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji książek Puzyńskiej sprzedano do ponad dwudziestu krajów.
Na spotkanie przybyli tłumnie jej wielbiciele z całej Wielkopolski. W rozmowie z Sandrą Perlińską, która była moderatorką spotkania, opowiadała m.in. o swoich pisarskich inspiracjach. Pasja do pisania była tak silna, że zrezygnowała z posady nauczyciela akademickiego na wydziale psychologii, by skupić się na pisaniu. Sukces literacki ma szanse przerodzić się w sukces filmowy, bowiem prawa do sfilmowania książek zostały kupione przez dużą firmę producencką.Po spotkaniu był czas na autografy i wspólne zdjęcia.
Spotkanie zorganizowane było w ramach projektu "Bezpieczeństwo na celowniku"” z Budżetu Obywatelskiego Pleszew 2017.

WRZEŚNIOWE SPOTKANIE KLUBOWICZÓW DKK
2017-10-09

Wakacje minęły i Dyskusyjny Klub Książki w Pleszewie podczas swojego wrześniowego spotkania omówił książkę Marcina Kołodziejczyka pt. "Bardzo martwy sezon. Reportaże naoczne".
Marcin Kołodziejczyk jest reporterem związanym z tygodnikiem "Polityka", laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich, jest również autorem książek: "B. Opowieść z planety prowincja (2013) oraz "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich (2015).
"Bardzo martwy sezon. Reportaże naoczne" jest książką obrazującą przemiany, głownie społeczne jakie dokonały się w Polsce w latach 2000-2014. W swych reportażach Marcin Kołodziejczyk zebrał losy ludzi z różnych środowisk.
W dynamicznej rozmowie klubowicze wrócili do tamtych wydarzeń i ocenili, że spostrzeżenia autora na temat amatorskich aktorów porno, lumpenimigracji czy przedstawicieli słabo opłacanych zawodów oraz pracowników upadłych zakładów i pegeerów są trafne, ale własne wspomnienia i zdanie są nie mniej ważne.
W ocenie klubowiczów książka na pewno jest ważna i warta przeczytania, chociaż w swej wymowie niezbyt optymistyczna.
Wszystkich miłośników dobrej książki zapraszamy na kolejne spotkanie, 25 października o godz. 1600 do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Przedmiotem dyskusji będzie książka Anny Łaciny pt. "Niebo nad pustynią".


LITERATURA MA WIELE BARW - PROJEKT CZYTELNICZY DLA DZIECI
2017-10-09

W filii bibliotecznej w Taczanowie Drugim przeprowadzono zajęcia pod hasłem "Literatura ma wiele barw".
Na podstawie serii książek "Poczytaj ze mną" uczniowie klasy III poznawali różne gatunki literatury np.: baśnie, bajki, reportaż, przygodę, humor, kryminał, horror, przypowieść, fantasy i inne. Na zakończenie projektu uczestnicy wykonali pracę plastyczną w kształcie chmury, która była podzielona na wiele części. Każda część przedstawiała inny rodzaj literatury. Dzieci za pomocą ilustracji pokazały czym, według nich, charakteryzuje się dany rodzaj książek.


SPOTKANIA AUTORSKIE Z MARCINEM PAŁASZEM
2017-09-27

Gościem pleszewskiej biblioteki był Marcin Pałasz - pisarz dla dzieci i młodzieży, autor słuchowisk radiowych, zdobywca nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za książkę "Sposób na Elfa". W spotkaniach, które odbyły się 26 września, wzięło udział ponad 100 dzieci z miasta i gminy Pleszew.
Pan Marcin Pałasz z dużą dozą humoru opowiadał o tym, jak zupełnym przypadkiem został pisarzem. Poprowadził także rozmowę o cechach charakteru i stereotypowym wyglądzie pisarza. Opowiadał o pracy pisarza, ilości czasu poświęconego na pisanie i pomysłach na fabułę, które czerpie z życia. Wyznał, ze najchętniej pisze powieści z humorem.
Uczestnicy spotkania mieli również okazję wysłuchć anegdotek z życia Elfa, głównego bohatera serii "Elfomania". Dowiedzieli się, że pierwsza część serii jest prawie w 100% oparta na faktach, a kolejny tom przygód uroczego psiaka ukaże się już niebawem.
Uczestnicy z chęcią zadawali pytania naszemu gościowi i opowiadali o swoich domowych pupilach. Zwieńczeniem spotkania była możliwość otrzymania autografu od Marcina Pałasza. (P.M.)
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".BIBLIOTERPIA W PLESZEWSKIM SZPITALU
2017-09-27

Filia szpitalna pleszewskiej biblioteki prowadzi od lat działalność biblioterapeutyczną. Bibliotekarka systematycznie odwiedza także panie Bożenę Bachorz i Mariannę Szmaję. Obie pacjentki przebywają w szpitalu prawie od roku, na oddziale opieki długoterminowej ZOL.
Czytelniczki uwielbiają głównie literaturę kobiecą - zwłaszcza polską ale nie tylko, pani Marianna sięga również po książki z literatury popularno-naukowej. Panie chętnie dzielą się spostrzeżeniami na temat przeczytanych lektur. Same potwierdzają, że książki są dla nich odskocznią od szpitalnej codzienności bo przecież "książki są lekarstwem duszy".

KOLOROWE ZABAWY Z KSIĄŻKĄ
2017-09-27

Filia biblioteczna w Zawidowicach rozpoczęła kolejne cykliczne lekcje biblioteczne dla przedszkolaków. W pierwszych zajęciach wzięły udział przedszkola w Zawidowicach, Grodzisku i Rokutowie.
Dzieci wysłuchały bajki terapeutycznej o lęku przed rozstaniem z rodzicami i opowiadały o swoich pierwszych dniach w przedszkolu. Mimo poważnego tematu było mnóstwo śmiechu dzięki zabawom z chustą animacyjną. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały kolorową pracę plastyczną. (P.M.)

ŻYCIE I TÓWRCZOŚĆ J. CONRADA TEMATEM OSTATNIEGO WYKŁADU W RAMACH AKADEMII LITERACKIEJ
2017-09-22

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania biblioteki powiatowej włączyła się w ogólnopolskie obchody Roku Conrada zapraszając mieszkańców na wykład poświęcony życiu i twórczości Josepha Conrada-Korzeniowskiego.
Prelekcję przeprowadziła prof. dr hab. Barbara Sienkiewicz - profesor zwyczajny w Zakładzie Antropologii Literatury i jego kierownik, która jest zarazem wykładowcą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i prowadzi zajęcia z historii literatury polskiej po roku 1918.
Podczas wykładu uczestnicy spotkania mieli okazję poznać bliżej tego wybitnego pisarza polskiego pochodzenia, który w świadomości znacznej części odbiorców za granicą odbierany jest jako pisarz angielski. Conrad pisał po angielsku i wywarł ogromny wpływ na kulturę anglosaską, jednocześnie uważał się za Polaka i wspierał polskie dążenia niepodległościowe.
Profesor Sienkiewicz prezentując twórczość Conrada odniosła się do m.in. wpływu jego doświadczeń ze służby w francuskiej i brytyjskiej marynarce handlowej na tematy podejmowane w powieściach. Istotne w jego twórczości były motywy wierności, zdrady, obowiązku i honoru.
Bardzo dokładanie omówiła dwa najbardziej znane w Polsce "Lorda Jima" oraz "Jądro ciemności". Zwracała szczególną uwagę wybory moralne i losy głównych bohaterów tych utworów, ich wewnętrzne dramaty i rozterki.
W wykładzie uczestniczyły m.in. uczennice Niepublicznego liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie z nauczycielką Heleną Wojtysiak. Po spotkaniu była także możliwość podyskutowania z wykładowczynią na temat twórczości pisarza.
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".KOLEJNE SPOTKANIE W BIBLIOTECZNEJ AKADEMII ZDROWIA
2017-09-15

Kolejnym wydarzeniem w ramach cyklu Akademia Zdrowia było spotkanie zorganizowane w pleszewskiej bibliotece 13 września z dietetyczką Marią Wasiewicz-Piechocką, która zaprezentowała wykład "Zdrowe dzieci dziś, zdrowi dorośli jutro".
Podczas wykładu słuchacze poznali wiele praktycznych rad i wskazówek dotyczących komponowania posiłków i racjonalnego odżywiania dzieci.
Pani Piechocka wyjaśniła czym jest zdrowe odżywianie oraz wyszczególniła różnice pomiędzy odżywianiem dzieci i dorosłych. Zaznaczyła, że w diecie dziecka ważna jest różnorodność posiłków i kolorowe warzywa, które należy zacząć podawać podawać jak najczęściej.
Prowadząca przedstawiła argumenty, które dowodzą dlaczego należy podawć dziecku cukier i soki jak najpóźniej oraz przedstawiła zalety picia czystej wody. Słuchacze skorzystali także z okazji zadając dietetyczce indywidualne pytania. Mogli się także zapoznać z literaturą na omawiany temat, która dostępna jest w pleszewskiej bibliotece.
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".QUEST "ŚLADAMI PLESZEWSKIEGO 70 PUŁKU PIECHOTY"
2017-09-14

W ramach realizacji projektu "Biblioteka przewodnikiem po historii" pleszewska biblioteka opracowała i wydała drugi już quest związany z historią Pleszewa.
Quest jest rodzajem gry terenowej , polegającej na stworzeniu nieoznakowanego szlaku, którym wędruje się, kierując się wskazówkami zamieszczonymi w wierszowanym tekście. Na końcu szlaku umieszczona jest pieczątka, której stempel na ulotce potwierdza przejście trasy i ukończenie gry.
Celem zabawy jest zwrócenie uwagi na pozornie zwyczajne miejsca i historie związane z daną miejscowością, ale dzięki atrakcyjnemu przedstawieniu tych elementów w postaci zagadek czy wskazówek, zwraca się uwagę na wyjątkowość tych miejsc.
Prace nad tworzeniem ulotki rozpoczęły się pod koniec maja, od zorganizowania warsztatów tworzenia Questu, które prowadziła instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i centrum Animacji Kultury w Poznaniu - Aleksandra Warczyńska. Jest ona autorką wielu questów w Wielkopolsce oraz propagatorką idei questingu. W zajęciach udział wzięła 15 osobowa grupa młodzieży, w tym także harcerze.
Podczas pierwszych zajęć uczestnicy poznali zasady układania questu i elementy ulotki questowej. Następnie wzięli udział w prelekcji dyrektora Muzeum Regionalnego w Pleszewie, Adama Staszaka na temat historii Pleszewa i miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami w dziejach miasta. Zajęcia odbyły się w terenie, gdzie wykład połączono ze zwiedzaniem Pleszewa.
Podczas pierwszych zajęć wybrano także temat questu. Z uwagi na duże znaczenie 70 Pułku Piechoty, stacjonującego w okresie międzywojennym na terenie Pleszewa w życiu miasta oraz wielu ciekawych informacji dotyczących życia żołnierzy, ich udziału w walkach w II wojnie światowej, postanowiono, że quest będzie dotyczył właśnie pleszewskiego pułku.
Dlatego też drugie zajęcia warsztatowe rozpoczęto od przybliżenia historii powstania Pułku, codziennego życia żołnierzy w koszarach. Podczas wykładu przypomniano także o znaczącym udziale żołnierzy pleszewskiego pułku w bitwach obronne podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku.
Następna część zajęć odbyła się w terenie, gdzie młodzież wytyczała szlak wędrówki w oparciu o miejsca związane z życiem Pułku oraz miejsca gdzie w Pleszewie upamiętnia się historię żołnierzy 70PP. Podczas warsztatów powstały także szkice wierszowanych zagadek i wskazówek.
Przez kolejne tygodnie trwały prace nad tworzeniem wierszowanego tekstu, a po tym nastąpił etap testowania, czyli sprawdzania wskazówek zawartych w ulotce, co jest również bardzo ważnym elementem przygotowywania gry.
Opracowaniem graficznym zajęła się Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, a ulotka wydano w serii "Wielkopolskie questy".
Ulotkę Questowi można otrzymać w bibliotece publicznej przy ul. Słowackiego 19 a oraz filiach bibliotecznych a także można ją pobrać ze strony internetowej biblioteki.
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteka przewwodnikiem po historii" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".NARODOWE CZYTANIE 2017 Z TOMASZEM BEDNARKIEM
2017-09-05

Po raz kolejny pleszewska biblioteka włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczna lektura zwyciężyła podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego, "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego i "Beniowskim" Juliusza Słowackiego.
Dla zebranej publiczności dramat interpretował Tomasz Bednarek, aktor pochodzący z Pleszewa, znany m.in. z serialu "Klan". Dwie finałowe sceny odczytał wspólnie z Miłoszem Majchrzakiem, studentem szkoły teatralnej.
Uczestnicy Narodowego Czytania, którzy przybyli do biblioteki z własnym egzemplarzem "Wesela" mogli ostemplować je pamiątkową pieczęcią.
W drugiej części spotkania Tomasz Bednarek, opowiedział o swoim początkach w zawodzie aktora. Już jako uczeń Liceum Ogólnokształcące w Pleszewie wspólnie z kolegami założył teatr amatorski. W trzeciej klasie liceum podjął decyzje o przystąpieniu do egzaminów do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Debiutował w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni. Od 1997 roku występuje w serialu "Klan". Na swoim koncie ma też inne role telewizyjne, m.in. w serialach: "Dom", "Radio Romans", "Sława i chwała", "Na Wspólnej", jak i filmowe: "Łowcy skór", "Spona", "Serce gór". Wielką pasją Tomasza Bednarka jest dubbing. Swoim głosem stworzył m.in. takie postacie jak Ciastek ("Shrek"), Elmo ("Świat Elmo"), Mort ("Madagaskar", "Pingwiny z Madagaskaru"), czy Tabaluga ("Tabaluga"). Od grudnia 2013 tworzy i prowadzi muzyczno-kulturalny program "Projekt Kultura" w Radiu Plus. W czasie spotkania nie zabrakło pytań ze strony publiczności, która pytała aktora m.in. o jego początki z dubbingiem, kto jest jego zawodowym mentorem i jak wygląda praca na planie serialu "Klan".
Po spotkaniu był czas na zdobycie autografu i wspólnego zdjęcia.

Z BIBLIOTEKĄ W SZEROKI ŚWIAT
2017-08-31

Aby poznać krańce Ziemi i Wszechświata nie potrzeba wiele. Wystarczy grupa chętnych dzieci, kilka książek i mnóstwo tematycznych zabaw. Przekonali się o tym uczestnicy wakacyjnych podróży, którzy uczęszczali na wakacyjne zajęcia w filii bibliotecznej BPMiG w Pleszewie w Zawidowicach.
Były wizyty nad morzem i zagubienie się na bezludnej wyspie, a także spacer po lesie i wyprawa w kosmos. Podczas każdego spotkania dzieci słuchały tematycznych opowiadań oraz wykonywały prace plastyczne.
Filia biblioteczna w Zawidowicach ogłosiła również wakacyjny konkurs czytelniczy ph. "Czytanie książek to świetna sprawa!". Podczas ostatnich wakacyjnych zajęć nastąpiło jego rozstrzygnięcie. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki. (P.M.)

WAKACYJNE SPOTKANIA W BIBLIOTECE
2017-08-28

Wakacyjne zabawy z książką dobiegły już końca. Przez dwa letnie miesiące w każdy piątek najmłodsi czytelnicy uczestniczyli w zajęciach o różnorodnej tematyce. Podczas każdego ze spotkań dzieci słuchały opowiadań, wykonywały prace plastyczne, grały w gry i uczestniczyły w grupowych zabawach.
Wykonane na zajęciach prace były prezentowane w holu biblioteki. Uczestnicy "Wakacyjnych spotkań w bibliotece" otrzymali pamiątkowe dyplomy.
W ostatni piątek wakacji odbyło się również podsumowanie konkursu czytelniczego "Każdemu wolno czytać!". Przez całe wakacje czytelnicy Oddziału Dziecięcego zbierali punkty za wypożyczone książki. Najaktywniejsi czytelnicy otrzymali dyplomy i nagrody. (M.W.)


KRZYSZTOF WIELICKI W PLESZEWIE
2017-08-07

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego 19 lipca gościła Krzysztofa Wielickiego, wybitną postać polskiego i światowego himalaizmu. Piątego człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Swoim zimowym wejściem na Mount Everest w 1980 r. otworzył w alpinizmie nowy etap - himalaizm zimowy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak "wbiegł" solo w ciągu jednego dnia. Brał udział w kilku wyprawach na K2, który ostatecznie zdobył latem 1996 r. Krzysztof Wielicki jest członkiem The Explorers Club. W 2001 roku to blisko stuletnie stowarzyszenie nagrodziło alpinistę, jako pierwszego Polaka, prestiżową Lowell Thomas Award.
Himalaista zdradził zebranym, skąd pojawiło się u niego zainteresowanie wspinaczką, opowiadał o przygotowaniach do swoich wypraw, o zmaganiach z siłami przyrody i swoimi słabościami. Opowieści wzbogacała prezentacja unikalnych zdjęć oraz wspomnienia o legendach polskiego himalaizmu.
Krzysztof Wielicki chętnie odpowiadał na pytania publiczności. Zgromadzeni chcieli dowiedzieć się m.in.: z którymi himalaistami mu się najlepiej współpracowało podczas wspinaczek, czy w wysokich górach można zauważyć zachodzące zmiany klimatyczne, jakie są jego najbliższe plany związek z górami. Po spotkaniu była możliwość zakupu książki "Mój wybór", zdobycie autografu i wspólnego zdjęcia.
Spotkanie odbyło się w ramach Bibliotecznego Saloniku Kulturalnego. (M.J.)


WAKACYJNE ZAJĘCIA W BIBLIOTECE - fotorelacja
2017-07-17
CZERWCOWE SPOTKANIE KLUBOWICZÓW DKK
2017-07-13

Dyskusyjny Klub Książki w Pleszewie na ostatnim przed wakacjami spotkaniu omówił książkę Grażyny Plebanek Pani Furia.
Grażyna Plebanek autorka min. takich książek jak Dziewczyny z Portofino, Nielegalne związki czy Bokserka mieszka od 2005 roku w Brukseli. Jej książka Pani Furia jest ściśle związana z Belgią i ze środowiskiem imigrantów.
Członkowie klubu w Pleszewie w burzliwej rozmowie wyrazili swoje zdanie na temat tolerancji i kolonializmu. Autorka opowiada o rodzinie imigrantów z Konga, która na różne sposoby próbuje oswoić swoje wyobcowanie w europejskim kraju.
Główna bohaterka Alia dostała imię na cześć słynnego boksera Muhammada Alego, wraz z tym imieniem jej ojciec Eddy - opowiadacz z Kinszasy zaszczepił jej miłość do boksu i opowieści snutych zgodnie z tradycją afrykańską, przekazywanych ustnie. Jest silną kobietą, ale jednocześnie bardzo wrażliwą i trudno jej się odnaleźć w świecie, w którym pomimo szumnych haseł wciąż panują rasizm i negatywne nastawienie do imigrantów. Jej matka - Mrówka nie wspiera swojej córki w żadnym stopniu, samej siebie również nie akceptuje, ciągle próbuje wybielić swoją skórę i po wyjeździe męża do Konga załamuje się. Alia w dorosłym życiu zostanie policjantką, ale przyjdzie jej za to zapłacić wysoką cenę.
Członkowie DKK polecają książkę, większość z nich bardzo pozytywnie oceniła powieść Grażyny Plebanek, jej spojrzenie na współczesną sytuację w Europie i ciemne strony z historii belgijskiego kolonializmu w Kongu.
Wszystkich miłośników dobrej książki zapraszamy na kolejne spotkanie, ale już po wakacjach, 27 września o godz. 16.00 do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Przedmiotem dyskusji będzie książka Marcina Kołodziejczyka pt. "Bardzo martwy sezon". (H.N.)


I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPERBOHATEREM !
2017-06-26

Ostatnie zajęcia z książką przeprowadzone przez Filię BPMiG w Pleszewie w ncidowicach w Przedszkolu w Zawidowicach odbyły się 20 czerwca. Tematem przewodnim lekcji bibliotecznej byli superbohaterowie i ich niezwykłe moce. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych postaciach i łapały szpiegów wcielając się w rolę bohaterskich policjantów. Słuchały także opowiadań o dzielnych dzieciach, które pomagają swoim babciom i sąsiadkom przy przenoszeniu słoików i szukaniu kluczy.
Na zakończenie zajęć każde dziecko miało wyobrazić sobie siebie jako superbohatera w codziennym życiu i narysować scenkę sytuacyjną. (P.M.)

SYMULATORY BEZPIECZNEJ JAZDY W BIBLIOTECE
2017-06-23


22 czerwca w Bibliotece odbyło się kolejne wydarzenie w ramach realizacji projektu "Bezpieczeństwo na celowniku" finansowanego z Budżetu Obywatelskiego 2017.
Podczas spotkania, którego hasłem było "Bezpieczeństwo na drodze", wszyscy zainteresowani mieli możliwość skorzystania z symulatorów drogowych, które wypożyczone zostały z Fundacji Krzysztofa Hołowczyca "Kierowca Bezpieczny". Uczestnicy spotkania korzystali z trzech symulatorów - Bataka, czyli ścianki koordynacji wzrokowo-ruchowej, symulatora zderzeń oraz z symulatora bezpiecznej jazdy. Batak to urządzanie, które pozwala sprawdzić czas reakcji na trzeźwo oraz po założeniu alkogogli, podczas korzystania z niego w bibliotece okazało się, że czas reakcji po założeniu gogli spada nawet o połowę.
Na symulatorze bezpiecznej jazdy uczestnicy mogli sprawdzić swoje reakcje oraz ich czas, np. w przypadku gdy wyjeżdża nam samochód z drogi podporządkowanej, lub gdy skuter zjedzie na nasz pas z naprzeciwka. Natomiast symulator zderzeń obrazował jak wygląda zderzenie przy prędkości 7 km/h. Prędkość bardzo mała, ale uderzenie wywoływało wśród biorących udział ogromne emocje.
Z okazji skorzystało wiele osób, w tym wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Marszewie. Wydarzenie było częścią rozpoczętych 22 czerwca Dni Pleszewa.

PASJE PODRÓŻNICZE ŁUKASZA BOGDALI I PRZEMKA KUBIAKA
2017-06-23


Na kolejne wydarzenie w ramach Akademii Podróży zaprosiła mieszkańców Pleszewa biblioteka publiczna. Dotychczas odbyła się Noc podróżników, gdzie młodzież podczas zabawy poznawała kulturę i zabytki Wielkiej Brytanii oraz zorganizowano spotkanie z Jaśkiem Melą, podczas którego czytelnicy mieli okazję posłuchać opowieści z jego wypraw po świecie.
Tym razem do podzielenie się wrażeniami z wypraw po Polsce zaprosiliśmy dwóch pasjonatów podróży pochodzących z Pleszewa.
Przemek Kubiak i Łukasz Bogdali opowiedzieli o swoich wrażeniach z zimowej wędrówki brzegiem Bałtyku. Trasa od Świnoujścia do Helu (łącznie 530 kilometrów) zajęła im 7 dni i 45 minut. Tym samym pobili rekord Polski. Do wyprawy przygotowywali się około trzech miesięcy, a niezbędne wyposażenie zapakowali w dwa plecaki - mówił Przemek Kubiak podczas spotkania. Wśród mieszkańców Wybrzeża i turystów ich wyprawa wzbudzała zainteresowanie, a niektórzy towarzyszyli pleszewianom przez pewien odcinek drogi.
Łukasz Bogdali wspomniał też o trudnych momentach które również się zdarzały. Aby osiągnąć zamierzony cel nasi goście musieli codziennie pokonać około 55 km. Pleszewianie swój wyczyn uwiecznili na zdjęciach, zrobili około 2500. (E.G.)
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".UCZNIOWIE Z TACZANOWA W PLESZEWSKIEJ BIBLIOTECE
2017-06-21


Uczniowie klasy drugiej ze szkoły podstawowej w Taczanowie Drugim, kończą rok szkolny wizytą w naszej bibliotece.
Podczas spotkania bibliotekarka oprowadziła dzieci po wszystkich działach biblioteki, a następnie opowiedziała o zasadach korzystania, sposobie zapisania i poszanowaniu książek. Przeczytała opowiadanie Zofii Staneckiej "Basia i biblioteka", którego treść nawiązywała do wcześniejszej rozmowy.
Na pamiątkę wizyty otrzymały informatorek o bibliotece wraz z zakładką do książki.

ASERTYWNOŚĆ I UMIEJĘTNOŚCI KOMUNIKACYJNE W PRACY BIBLIOTEKARZA - RELACJA ZE SZKOLENIA
2017-06-20


13 czerwca kwietnia 2017r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie w ramach pełnienia zadań biblioteki powiatowej dla powiatu pleszewskiego zorganizowała szkolenie na temat asertywności w pracy bibliotekarza oraz komunikacji z użytkownikami bibliotek. Wzięli w nim udział bibliotekarze publicznych bibliotek gminnych, pracownicy BPMiG w Pleszewie, nauczyciele-bibliotekarze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Celem zajęć było poszerzenie kompetencji bibliotekarzy związanych z obsługą osób korzystających z bibliotek, w tym nabycie zdolności rozpoznawania różnych typów użytkowników i dostosowywanie do nich sposobu komunikacji, a także budowanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach interpersonalnych.
Program szkolenia obejmował wykład pt. "Asertywność w pracy bibliotekarza" oraz warsztaty przebiegające pod hasłem "Uwaga klient - komunikacja z użytkownikiem w bibliotece". Zajęcia poprowadziły Anna Waloszek i Małgorzata Bochińska - instruktorki Działu Instrukcyjno-Metodycznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.Szkolenie zostało zorganizowane przez BPMiG w Pleszewie w ramach pełnienia zadań biblioteki powiatowej dla powiatu pleszewskiegoMULTIMEDIALNA LEKCJA HISTORII
2017-06-20


8 i 9 kwietnia 2017 r. w pleszewskiej bibliotece odbyły się zajęcia poświęcone legendom i początkom Państwa Polskiego zatytułowane "W każdej legendzie jest ziarenko prawdy". Podczas zajęć młodzi uczestnicy dowiedzieli się jaka jest różnica pomiędzy baśnią, a legendą, jak wyglądała pierwsza stolica Polski. Nie zabrakło także głośnego czytania legendy o ?Lechu, Czechu i Rusie, a także promocji książek dotyczących lokalnych legend i podań.
Wykorzystując tablety z aplikacją "Gniezno 3D"" oraz książki "Tysiąc lat temu w Gnieźnie", uczniowie zwiedzili siedzibę pierwszych władców Polski.
Dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z książkami drukowanymi wykorzystującymi technologie rozszerzonej rzeczywistości AR.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Biblioteka przewodnikiem po historii".
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteka przewodnikiem po historii" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".BEZPIECZNIE W SIECI - CYKL WARSZTATÓW DLA MŁODZIEŻY
2017-06-20


Dnia 14 czerwca 2017 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie pełniącej zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego odbyły się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pod hasłem "Cyfrowa wyprawka". Warsztaty dla 4 grup przeprowadziła Izabela Meyza z fundacji Panoptykon. Uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w warsztatach "Prawo do prywatności w sieci", podczas których dowiedzieli się czym jest prywatność; poznali także różnice pomiędzy prywatnością w życiu realnym a prywatnością w Internecie.
Uczniom gimnazjów zaproponowaliśmy temat "Portale społecznościowe - ich możliwości i zagrożenia".
Szczególny nacisk został położony na niebezpieczeństwa związane z publikacją postów i zdjęć oraz na sposoby zabezpieczania swoich profili.
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".POMOAGANIE JEST PROSTE
2017-06-20


Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie włączyła się w ogólnopolską akcję "Marzycielska Poczta - napisz list do chorego dziecka."
W filii bibliotecznej w Zawidowicach zorganizowano akcję pisania listów do Martynki, 9-latki chorej na mukowiscydozę. Do pisania listów zaproszono wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Lenartowicach, a do wykonania rysunku przedszkolaki z Zawidowic.
W działanie włączył się także gość naszej biblioteki Janek Mela pisząc dedykację dla chorej dziewczynki. Została ona wraz z pracami dzieci wysłana do Martynki.

MAJOWE SPOTKANIE KLUBOWICZÓW DKK
2017-06-14


Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w Pleszewie w maju omówili książkę Zygmunta Baumana "Obcy u naszych drzwi".
Zygmunt Bauman to postać, która budzi bardzo skrajne emocje w naszym kraju. Zmarły niedawno socjolog, filozof i eseista jest autorem opracowania "Obcy u naszych drzwi", które sprawia wrażenie zbioru esejów.
Członkowie DKK w bardzo burzliwej dyskusji podjęli temat współczesnej migracji, jest to zagadnienie bardzo trudne i złożone, poszczególne kraje przez dziesięciolecia godziły się na migrację, zyskując tym samym tanią siłę roboczą, nie podejmując w zamian prób integracji przybyłych z lokalnymi społecznościami.
Klubowicze nie potrafią jednoznacznie ocenić książki Zygmunta Baumana, jest to pozycja, która wprowadza niepokój i budzi mieszane uczucia, prowokuje do dyskusji, ale nie wyjaśnia genezy zjawisk migracyjnych i prowadzi wręcz do stwierdzenia, że raczej zaciemnia ten obraz. Aby się o tym przekonać i wyrazić własne zdanie, czytelnicy muszą podjąć trud przeczytania i oceny tej pozycji.
Wszystkich miłośników dobrej książki zapraszamy na spotkanie w środę, 28 czerwca o godz. 1600 do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Przedmiotem dyskusji będzie książka Grażyny Plebanek pt. "Pani Furia".


SPOTKANIE Z JANKIEM MELĄ
2017-06-08

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie pełniącej zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego w środę 7 czerwca odbyło się spotkanie z Jaśkiem Melą, podróżnikiem i prezesem fundacji "Poza horyzonty". W 2002 roku, mając 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi. W wyniku porażenia prądem amputowano mu rękę i nogę. W 2004 roku razem z Markiem Kamińskim zdobył oba Bieguny Polarne - najpierw Biegun Północny, a później także Biegun Południowy. Jest pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu. W kolejnych latach uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan i przebiegł New York City Marathon. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród w dziedzinie sportu i działalności prospołecznej.
Na spotkanie przybyli zarówno młodzi jak i starsi mieszkańcy powiatu pleszewskiego i powiatów ościennych. Jasiek Mela opowiadał o swoim trudnym życiu, o wszystkich wzlotach i upadkach. Podkreślał, że wg niego wszystko jest po coś i z każdego nawet najtrudniejsze doświadczenia należy wyciągnął wnioski na przyszłość.
Dla niego najważniejszy jest człowiek i wierzy, że w każdym można odnaleźć cząstkę siebie. Opowiadał o wspaniałych ludziach, którzy pomogli mu w życiu i są dla niego inspiracją.
Podróżnik na swoim przykładzie pokazał, że nie ma rzeczy niemożliwych, a jedynym ograniczeniem człowieka jest jego umysł. Trzeba stawiać sobie cele i dążyć do ich realizacji. Swoją historię wzbogacił pięknym zdjęciami ze swych podróży i obozów integracyjnych dla osób niepełnosprawnych, których jest organizatorem.
Pod koniec spotkania przyszedł czas na pytania, a było ich naprawdę wiele. Pytano go m. in. o plusy i minusy popularności, o kolejne podróże, o działalność fundacji "Poza Horyzonty". Po spotkaniu była możliwość zakupu książki Jaśka Meli, zdobycie autografu i wspólnego zdjęcia. (M.J.)

Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki"."CZYTANIE ZBLIŻA" - XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
2017-06-08


W dniach od 3 do 10 czerwca 2017 roku trwa XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem "CZYTANIE ZBLIŻA", organizowany przez Fundacje "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom".
To wielkie święto czytania odbyło się też 7 czerwca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie pełniącej zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego. Wzięły w nim udział dzieci z klasy II i klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 2 i klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pleszewie. Czytali im: Katarzyna Mitchell - sanitariuszka z Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty i Jan Owczarski - harcerz ze Związku Drużyn ZHP w Pleszewie. Dzieci wysłuchały fragmentów z książek "W Zielonej Dolinie" i "Przygody srebrnej piłki".
Następnie goście opowiedzieli o swoich pasjach, które realizują w harcerstwie i grupie rekonstrukcyjnej.
Dziękując za spotkanie dzieci wręczyły naszym gościom kwiaty i certyfikaty Bibliotecznego Klubu Przyjaciół Dzieci.

Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteka przewodnikiem po historii" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".NOC Z WIELKĄ BRYTANIĄ W PLESZEWSKIEJ BIBLIOTECE
2017-06-08


Tegoroczna Noc Bibliotek rozpoczęła się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie w piątek, 02.06.2017 r. o godz. 19.00 Prowadzącym spotkanie był Dariusz Rekosz.
W drodze losowania uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Podczas spotkania rywalizowali ze sobą wykonując wiele zadań indywidualnych i grupowych związanych z Wielką Brytanią. Grupowe zadania polegały na połączeniu flagi z danym krajem, należącym do Wysp Brytyjskich, nazwy londyńskiego zabytku ze zdjęciem, ułożeniu w kolejności chronologicznej nazwisk angielskich królów oraz puzzli. Za szybkie i prawidłowe rozwiązanie zadania drużyna zdobywała punkty. Natomiast indywidualne prace polegały na zaprojektowaniu widokówki, rozwiązywaniu sportowej krzyżówki czy wykreślanki. Najwięcej zabawy sprawiło dorysowanie Królowej Elżbiecie II dowolnego stroju sportowego. Na koniec każdy uczestnik mógł zostać Sherlockiem Holmesem rozwiązując super -zadanie składające się z czterech części, a nagrodami były książki Dariusza Rekosza z autografem.
Po zmaganiach umysłowych nastąpiła zabawa ruchowa polegająca na budowaniu cyfr i liter w nietypowy sposób.
Spotkanie upłynęło w miłej i twórczej atmosferze. Wszyscy uczestnicy, zarówno zwycięzcy jak i pokonani otrzymali drobne upominki i dyplomy za udział w "Nocy z Wielką Brytanią".
Było to pierwsze wydarzenie w ramach cyklu Akademia Podróży. W czerwcu gościć będziemy również Janka Melę, Łukasza Bogdali i Przemka Kubiaka.
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".MASOWE CZYTANIE W TACZANOWIE DRUGIM
2017-06-08


1 czerwca 2017 roku biblioteka środowiskowa przyłączyła się do akcji "Jak nie czytam, jak czytam", która polegała na masowym czytaniu w jednym czasie. Pomysłodawcą imprezy jest redakcja "Biblioteki w szkole".
Celem bicia rekordu jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W akcję włączyli się również dorośli. Cała szkoła, od klasy "0" do klasy III gimnazjum, zgromadziła się na placu i wszyscy na dźwięk gwizdka, o godz. 10.00 zaczęli czytać "Rzepkę" Juliana Tuwima. W sumie w akcji brało udział ok. 200 osób. (M.T.)


WIELKI MARATON CZYTELNICZY
2017-06-06


23 maja 2017 roku biblioteka w Taczanowie Drugim zorganizowała "Maraton czytelniczy" dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, podczas którego każdy czytelnik miał okazję przeczytać fragment książki.
W tym roku uczniowie w ankiecie wybrali literaturę współczesną, młodzieżową. I tak klasa III gimnazjum czytała "Niezgodną", młodsze "Dzienniki Mikki", "Dynastię Miziołków", a najmniejsi czytelnicy "Akcję morze".
Przed każdym występem czytający uczniowie ćwiczyli głosy bawiąc się w zabawę z dramy "Samuraja".
W akcji brało udział ok. 150 czytelników.


WYWOŁALI UŚMIECH NA TWARZACH SWOICH MAM
2017-06-06

Z okazji Dnia Mamy przedszkolaki z Zawidowic wystawiły krótką sztukę teatralną. Dzieci włożyły dużo serca i wysiłku w przygotowanie przedstawienia o królewnie. Maluchy złożyły Mamom serdeczne życzenia oraz podarowały laurki.
Spotkanie zorganizowały: Hanna Olejnik i Natalia Balcerek z Przedszkola oraz Paulina Marciniak z filii BPMiG w Pleszewie w Zawidowicach. (P.M.)

EWA NOWAK W BIBLIOTECE
2017-05-29


24 maja gościem pleszewskiej biblioteki była Ewa Nowak, polska pisarka, pedagog terapeuta, publicystka, autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Jej powieść "Bardzo biała wrona" otrzymała tytuł Książki Roku Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych (Polskiej Sekcji IBBY).
Pani Ewa błyskawicznie nawiązała kontakt z gimnazjalistami. Opowiadała im o swoim dzieciństwie i młodości, starszym bracie - karatece-sadyście, który zmuszał ją do pomocy w treningach i w ten sposób nauczył pracy w każdych warunkach. Mówiła o pierwszych szkolnych doświadczeniach i młodzieńczej miłości, która im bardziej nieszczęśliwa, tym lepiej dla przyszłego artysty.
To właśnie w swoich książkach podejmuje te ważne tematy: jak pokonywanie własnych słabości, przemoc psychiczna, ponoszenie odpowiedzialności za swoje słowa i czyny, relacje rodzinne i rówieśnicze.
Zaprezentowała też swoje powieści zachęcając uczniów do ich lektury i przynajmniej dwukrotnego czytania tej samej książki - "Z czytaniem jest jak z randką - pierwsza nieudana, druga najlepsza" - żartobliwie podsumowała E. Nowak.
Na zakończenie bardzo chętnie i wyczerpująco odpowiadała na wszystkie zadawane pytania.
Spotkanie z żywiołową i pełną życia autorką na pewno długo pozostanie w pamięci gimnazjalistów.
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki"ULUBIONA KSIĄŻKA GIMNAZJALISTY
2017-05-29


24 maja w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy odbył się Powiatowy Konkurs Oratorski "Ulubiona Książka Gimnazjalisty", będący jednym z wydarzeń w ramach cyklu Akademia Słowa.
Gościem specjalnym wydarzenia była pisarka i publicystka, autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla młodzieży Ewa Nowak, członek Komisji Konkursowej.
Do przeczytania swojej ulubionej książki zachęcało 20 gimnazjalistów, którzy reprezentowali Gimnazjum nr 1, nr 2, nr 3 i Gimnazjum Dwujęzyczne w Pleszewie, oraz gimnazjum w Taczanowie, Kowalewie, Choczu i Dobrzycy .
Wśród prezentowanych przez młodzież książek zdecydowanie przeważała literatura obca.

Sąd Konkursowy przyznał:
I miejsce Aleksandrze Zych z Gimnazjum w Dobrzycy za prezentację książki Jodi Picoult "Bez mojej zgody",
II miejsce Agnieszce Siecińskiej z Gimnazjum w Taczanowie za prezentację książki C.J. Daugherty "Wybrani",
III miejsce Jakubowi Bogaczowi z Gimnazjum nr 1 w Pleszewie za prezentację książki Erica Greitensa "Hart ducha".

Wyróżnienia:
Filipowi Nowickiemu z Gimnazjum Dwujęzycznego za prezentację książki Kornelii Stepan "Świat królowej Marysieńki",
Joannie Kałużny z Gimnazjum w Taczanowie za prezentację książki Veronici Roth "Niezgodna",
Marcelinie Obecnej z Gimnazjum w Choczu za prezentację książki John Green "Gwiazd naszych wina".

Nagrodę przyznała również publiczność, a otrzymała ją zdobywczyni pierwszego miejsca - Aleksandra Zych z Gimnazjum w Dobrzycy.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i książki.
Tegoroczna edycja Konkursu organizowana była w cyklu Akademia Słowa w ramach realizowanego przez BPMiG w Pleszewie projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości".

RAJD ROWEROWY "BIAŁO-CZERWONY RAJD ŚLADAMI J. PIŁSUDKSUIEGO"
2017-05-29
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteka przewodnikiem po historii" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".KOBIETA WEDŁUG KATARZYNY MILLER
2017-05-19


W środę 17 maja odbyło się w pleszewskiej bibliotece spotkanie z Katarzyną Miller, którego hasłem było "Radość życia".
Katarzyna Miller jest psycholożką, psychoterapeutką, filozofką i poetką z ponad trzydziestoletnią praktyką terapeutyczną w zakresie terapii indywidualnej, małżeńskiej i grupowej. Jest także autorką wielu książek, poradników: m.in. "Nie bój się życia", "Królowe życia"," Kup kochance męża kwiaty" oraz tomików wierszy: "Stołeczek" i "Ból jest jedwabiem".
Już na początku spotkania Katarzyna Miller zaznaczyła, że odwiedziła Pleszew, by pleszewianki trochę "zbuntować". Czytelniczki - bo to kobiety dominowały na wykładzie, z zainteresowaniem słuchały rad i anegdot o tym, jak budować właściwe relacje z mężem i dziećmi.
Katarzyna Miller wielokrotnie podczas spotkania podkreślała, że kobiety mają pamiętać o sobie, a co więcej, stawiać siebie na pierwszym miejscu. Bowiem wg. psycholożki nadrzędnym celem każdej kobiety jest bycie szczęśliwą.
Po wykładzie była możliwość zakupienia książek K. Miller, zdobycia autografu oraz odbycia krótkiej pogawędki z gościem biblioteki.
Spotkanie z psycholożką odbyło się w ramach cyklu Akademia Zdrowia, w którym podczas wykładów słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu rehabilitacji, psychologii i zdrowego odżywiania.
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki"ZAJĘCIA Z GENEALOGII
2017-05-19

Aby zbadać dzieje swoich przodków potrzeba czasami dużo cierpliwości, zaangażowania i wiedzy. Podstawowymi wiadomościami jak zacząć zbierać informacje o swoich przodkach, jak poruszać się po różnorodnych źródłach oraz jak odczytywać dokumenty tj. metryki, księgi parafialne podzielił się z uczestnikami zajęć genealogicznych dr Maciej Kowalczyk.
Maciej Kowalczyk jest doktorem nauk prawnych, prezes Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego, wykładowcą akademickim, historykiem zajmującym się zwłaszcza dziejami XIX wieku.
12 maja podczas wykładu "Jak odnaleźć swoich przodków?" wyjaśnił różnice pomiędzy drzewem genealogicznym, wywodem przodków i rodowodem. Radził, by skupić się na nazwisku lub bezpośrednich przodkach pomijając linie boczne, które zaciemniają obraz. Pan Kowalczyk wskazał źródła, gdzie można znaleźć informacje o swoich przodkach oraz jak funkcjonują archiwa od strony osób z nich korzystających.
Kontynuacją wykładu były warsztaty przeprowadzone dla dwóch grup dnia 18 maja 2017 r.
Prelegent zaproponował zebranym tłumaczenie ponad stuletnich metryk kościelnych i świeckich. Księgi kościelne, jak zaznaczył pan Kowalczyk, najczęściej są napisane po łacinie, natomiast świeckie - po niemiecku i rosyjsku.
Impulsem do stworzenia własnego drzewa genealogicznego może być spotkanie rodzinne i opowieści o przodkach lub odnalezienie starych, przedwojennych zdjęć. Następnie pozostają już tylko badania i odwiedziny w bibliotekach i archiwach, które zajmują sporo czasu - zapewne dlatego na przygodę z genealogią częściej decydują się emeryci.
Zarówno wykład jak i warsztaty były okazją do wymiany doświadczeń. Początkujący mieli okazję poznać podstawy poszukiwań genealogicznych, a zaawansowani mogli skonsultować trudniejsze kwestie z naszym gościem.
Pan Maciej Kowalczyk namawiał wszystkich do rozpoczęcia badań genealogicznych, które są fascynujące i sprawiają wiele radości. Do badań zachęcał także młodzież, która licznie przybyła na warsztaty. Zaznaczył on, że dzięki badaniom swoich przodków, historia przestanie być dla nich nudna. (E.G.)
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteka przewodnikiem po historii" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".KOBIETA WEDŁUG KATARZYNY MILLER
2017-05-19


W środę 17 maja odbyło się w pleszewskiej bibliotece spotkanie z Katarzyną Miller, którego hasłem było "Radość życia".
Katarzyna Miller jest psycholożką, psychoterapeutką, filozofką i poetką z ponad trzydziestoletnią praktyką terapeutyczną w zakresie terapii indywidualnej, małżeńskiej i grupowej. Jest także autorką wielu książek, poradników: m.in. "Nie bój się życia", "Królowe życia"," Kup kochance męża kwiaty" oraz tomików wierszy: "Stołeczek" i "Ból jest jedwabiem".
Już na początku spotkania Katarzyna Miller zaznaczyła, że odwiedziła Pleszew, by pleszewianki trochę "zbuntować". Czytelniczki - bo to kobiety dominowały na wykładzie, z zainteresowaniem słuchały rad i anegdot o tym, jak budować właściwe relacje z mężem i dziećmi.
Katarzyna Miller wielokrotnie podczas spotkania podkreślała, że kobiety mają pamiętać o sobie, a co więcej, stawiać siebie na pierwszym miejscu. Bowiem wg. psycholożki nadrzędnym celem każdej kobiety jest bycie szczęśliwą.
Po wykładzie była możliwość zakupienia książek K. Miller, zdobycia autografu oraz odbycia krótkiej pogawędki z gościem biblioteki.
Spotkanie z psycholożką odbyło się w ramach cyklu Akademia Zdrowia, w którym podczas wykładów słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu rehabilitacji, psychologii i zdrowego odżywiania.
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki"WARSZTATY ORATORSKIE DLA GIMNAZJALISTÓW
2017-05-19


11 maja pleszewska biblioteka zaprosiła młodzież gimnazjalną na warsztaty oratorskie przygotowujące do udziału w konkursie, gdzie zadaniem gimnazjalistów będzie prezentacja swej ulubionej książki.
Warsztaty poprowadziła Anna Bogacz, rzecznik prasowy UMiG Pleszew, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, dziennikarka i specjalistka w zakresie publicznych wystąpień, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Oratorskiego?
Celem warsztatów była poprawa własnych kompetencji w publicznym przemawianiu, nauka kultury języka polskiego, nauka ekspresji i wyrazistości mowy. Zajęcia przygotowały młodzież do zabrania głosu przed publicznością, a ćwiczenia dotyczyły zwalczania tremy, stresu, budowania struktury wystąpienia. Uczestnictwo w ww warsztatach będzie doskonałym przygotowaniem do udziału w ogłoszonym później przez bibliotekę konkursie oratorskim.
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki"ELIMINACJE KONKURSU ORATORSKIEGO W TACZANOWIE DRUGIM
2017-05-19


16 maja w taczanowskiej bibliotece odbyły się szkolne eliminacje konkursu oratorskiego pod hasłem "Ulubiona książka gimnazjalisty". Wzięło w nich udział siedmiu miłośników książek. Do powiatowego finału przeszły Agnieszka Siecińska, Maja Michalak oraz Joanna Kałużny.


ZIELONY TEATRZYK ZAGOŚCIŁ W TACZANOWSKIEJ BIBLIOTECE
2017-05-19


17 maja 2017r. taczanowska biblioteka zamieniła się w teatr kukiełkowy. Aktyw biblioteczny, składający się z najstarszej klasy gimnazjum, wystawił przedstawienie pt. "Zielony Kapturek". Była to śmieszna a zarazem pouczająca historia o poszanowaniu przyrody i słuchaniu rodziców. Na spektakl zostały zaproszone dzieci z wszystkich grup przedszkolnych oraz nauczania początkowego.
Dopełnieniem przedstawienia było wystawienie wiersza Tuwima pt. "Rzepka", podczas którego wszystkie dzieci przyłączyły się do wspólnej recytacji. (M.T.)


PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE
2017-05-19


Z okazji przypadającego w maju Tygodnia Bibliotek, naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola w Marszewie i z Niepublicznego Przedszkola Pszczółka Maja. Podczas spotkania bibliotekarka oprowadziła dzieci po całej bibliotece a następnie opowiedziała o zasadach korzystania, sposobie zapisania i poszanowaniu książek. Spotkanie nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały opowiadania " Franklin i książka z biblioteki".
Na pamiątkę wizyty otrzymały informatorek o bibliotece wraz z zakładką do książki.


JUBILEUSZOWE SPOTKANIE KLUBOWICZÓW DKK
2017-05-18


Dyskusyjny Klub Książki obchodził w kwietniu 2017 roku 10 rocznicę swojego istnienia. Cieszy bardzo fakt, że członkowie klubu spotykają się i dyskutują już 10 lat, każdego miesiąca omawiają nową książkę.
Podczas swojego jubileuszowego spotkania klubowicze w sympatycznej atmosferze wspominali swoje wcześniejsze dyskusje oraz omówili książkę Joanny Chmielewskiej "Rzeź bezkręgowców".
Nie jest to pozycja trudna, w charakterystycznym dla autorki stylu i poczuciu humoru. Kryminał, który u koneserów tego gatunku powieści, może wywołać mieszane uczucia, ale, żeby się o tym przekonać, należy "Rzeź bezkręgowców" przeczytać


PROJEKT CZYTELNICZY "I TY MOŻESZ STWORZYĆ SWOJĄ KSIĄŻKĘ" W TACZANOWIE DRUGIM
2017-05-15


Przez kilka tygodni w każdy czwartek, spotykaliśmy się w bibliotece na zajęciach poświęconych książkom - a ściślej ich budowie. Dzieci dowiedziały się z czego składają się książki, co znajduje się na okładce, a co na stronie tytułowej, kto to jest autor, grafik, itp. A wszystko po to, aby każdy mógł spróbować swoich sił i stworzyć swoją książkę.
Uczestnicy raz byli ilustratorami, raz grafikami, następne pisarzami - i w ten sposób powstały bardzo ciekawe kolorowe książeczki. Dzieci mając dużą wyobraźnię, snuły interesujące opowieści, niejeden raz wplatając swoje pasje czy zainteresowania. Najciekawsze prace zostały nagrodzone.

OCZYWISTE I NIEOCZYWISTE ZADANIA BIBLIOTEKI
2017-05-15

Z okazji Tygodnia Bibliotek przedszkolaki z Grodziska i Rokutowa uczestniczyły w lekcji bibliotecznej. Głównym punktem zajęć było wykonanie ilustracji do opowiadania o bibliotece i wykonanie książeczki. Ponadto przedszkolaki przypomniały sobie definicje pisarza i ilustratora. Podczas zajęć nie mogło zabraknąć swobodnych rozmów o bibliotece i jej zadaniach, domowych biblioteczkach, bibliotekarzach i książkach. (P.M.)

POWIATOWY DZIEŃ BIBLIOTEK I BIBLIOTEKARZA
2017-05-11

Po raz siedemnasty bibliotekarze wszystkich sieci bibliotek działających na terenie powiatu pleszewskiego spotkali się, aby wspólnie świętować Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza.
Na początku spotkania Justyna Stoltmann-Prędka - kierownik działu instrukcyjno-metodycznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zrelacjonowała wyjazd szkoleniowy do bibliotek w Czechach i Niemczech, przybliżając sposoby na promocję czytelnictwa i samych bibliotek w tych krajach.
Następnie dyrektor BPMiG w Pleszewie Elżbieta Mielcarek omówiła pokrótce działania podejmowane przez biblioteki różnych sieci na rzecz mieszkańców powiatu pleszewskiego. Rzetelna praca wszystkich bibliotekarzy przyczyniła się do utrzymania wysokiego - 4 miejsca powiatu pleszewskiego w rankingu bibliotek województwa wielkopolskiego jeśli chodzi o liczbę wypożyczeń na 100 mieszkańców i 6 miejsce pod względem liczby czytelników na 100 mieszkańców.
Życzenia zgromadzonym bibliotekarzom złożyli wiceburmistrz Pleszewa Andrzej Jędruszek oraz naczelnik powiatowego Wydziału Oświaty, Kultury Sportu i Turystyki Sławomir Sobczyk.
Przedstawiciele samorządu wręczyli wszystkim pracownikom bibliotek "Rocznik Pleszewski 2016".Wydarzenie zostało zorganizowane przez BPMiG w Pleszewie w ramach pełnienia zadań Biblioteki Powiatowej dla Powiatu PleszewskiegoSPEKTAKLE TEATRALNE DLA DZIECI W WYKONANIU TERATRU "EDU ARTIS"
2017-05-11

9 maja naszych najmłodszych czytelników zaprosiliśmy na przedstawienia teatralne w wykonaniu teatru "Edu-Artis" z Krakowa, które odbyły się w Pleszewie i Kuczkowie. Spektakl był jednym z wydarzeń, które pleszewska biblioteka zaproponowała w ramach Akademii Teatralnej.
Akademia Teatralna to cykl zajęć, które mają na celu podkreślenie roli sztuki teatralnej w kształtowaniu i zaspokajaniu potrzeb kulturalnych, a która poprzez związek z literaturą sprzyja także rozwojowi czytelnictwa.
Dotychczas, oprócz 2 przedstawień, zorganizowano również profesjonalne szkolenie dla osób pracujących z dziećmi przy tworzeniu inscenizacji, a w najbliższych miesiącach będą trwały prace nad przygotowaniem widowiska teatralnego z udziałem dzieci, które finalnie zaprezentowane zostanie w październiku podczas Święta Biblioteki.


Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".

NAJPOCZYTNIEJSZA KSIĄŻKA 2017 ROKU - WYNIKI PLEBISCYTU
2017-05-10Znane są już wyniki plebiscytu na "NAJPOCZYTNIEJSZĄ KSIĄŻKĘ 2017 ROKU", który ogłosiła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego.

Głosowanie czytelników wygrała książka "Ekskluzywny żebrak czyli ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze" Jana Kaczkowskiego.

Plebiscyt na najpoczytniejszą książkę tego roku trwał od 1 marca do 30 kwietnia. Głos można było oddać na jeden z 10 tytułów umieszczonych na liście proponowanych hitów lub podać własne propozycje.

Szczegółowe wyniki:
1. Ekskluzywny żebrak czyli ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze / Jan Kaczkowski
2. Zanim się pojawiłeś / Jojo Moyes
3. Królowa / Elżbieta Cherezińska
4. Zakonnice odchodzą po cichu / Marta Abramowicz
5. Rewizja / Remigiusz Mróz
6. Shantaram / Gregory David Roberts
7. Lampiony / Katarzyna Bonda
8. Przeznaczeni / Katarzyna Grochola
9. Nienachalna z urody / Maria Czubaszek
10. Miasto Archipelag : Polska mniejszych miast / Filip Springer

Wszystkim czytelnika, którzy wzięli udział w plebiscycie bardzo dziękujemy. Zwycięzcy zostali powiadomieni e-mailowo lub telefonicznie.SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAŁGORZATĄ GUTOWSKĄ-ADAMCZYK
2017-05-08

W środę 4 maja w BPMiG w Pleszewie w ramach Akademii Literackiej odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk.
Małgorzatę Gutowską-Adamczyk jest jedną z najpoczytniejszych autorek literatury dla dorosłych i młodzieży w Polsce. Zadebiutowała jako scenarzystka w serialu "Tata, a Marcin powiedział". Jest autorką bestsellerowej trzytomowej sagi "Cukiernia pod Amorem". W jej dorobku literackim znajdują się m.in. powieści: "110 ulic", "220 linii", "Podróż do miasta świateł", "13. Poprzeczna" za którą otrzymała nagrodę "Książka Roku 2008", przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY.
W trakcie spotkania pisarka opowiedziała o tym, w jaki sposób powstają jej książki, co stanowi inspirację do ich pisania, skąd czerpie pomysły na kreacje głównych bohaterów. Kilka książek autorki osadzonych jest we wcześniejszych okresach historycznych. Dlatego przez przystąpieniem do pisania bardzo skrupulatnie sprawdza wszystkie detale danej epoki.
Pisarka zdradziła czytelnikom, że już zakończyła pracę nad pierwszym tomem drugiej serii powieści "Cukiernia Pod Amorem".
Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze, a pisarka okazała się niezwykle ciepłą i wesołą osobą. Na koniec rozdano pamiątkowe foldery oraz zakładki, czytelnicy zaś otrzymali autografy oraz dedykacje.


Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".

NOC DETEKTYWÓW Z DARIUSZEM REKOSZEM
2017-05-08

Po raz piąty Oddział Dziecięcy naszej biblioteki zorganizował nocną imprezę dla młodych czytelników. Tym razem była to "Noc detektywów", którą poprowadził znany pisarz, prozaik, autor cyklu słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży, Dariusz Rekosz .
Impreza rozpoczęła się o godz. 18.00 podziałem uczestników na dwie grupy, które miały rywalizować ze sobą podczas detektywistycznych zagadek, po czym każdy uczestnik wylosował pseudonim, którym posługiwał się zamiast swojego imienia.
Pierwszym, niełatwym zadaniem było ułożenie krzyżówki dla drużyny przeciwnika, następnie rozpoczęły się warsztaty detektywistyczne, w trakcie których pan Rekosz przedstawił uczestnikom podstawowe sposoby szyfrowania - każdy mógł spróbować zaszyfrować lub odszyfrować kilka wyrazów. Kolejne zadania polegały na utworzeniu portretu pamięciowego postaci na podstawie przeczytanego fragmentu książki, historii kryminalnych poprzez uzupełnienie wymyślonymi dialogami fragmentu komiksu z pustymi dymkami, rozpoznaniu tytułów bajek na podstawie fragmentów ilustracji. Wiele radości sprawiła konkurencja polegająca na ułożeniu się każdej grupy, w jak najkrótszym czasie na kształt litery pokazywanej na ekranie.
Młodzi detektywi mogli się też wykazać talentem plastycznym, tworząc portret pamięciowy Gapiszona i Zuzi.
Najtrudniejszym zadaniem, jakie zostało postawione przed uczestnikami, było rozwiązanie "Wielkiej zagadki". Należało z podanych inicjałów i nazwisk ułożyć nazwy europejskich stolic, sprawnie posłużyć się mapą, rozwiązać krzyżówkę, ułożyć jak najwięcej wyrazów z zaczerpniętego z książki słowa. Najlepsi w tej trudnej konkurencji otrzymali nagrody - książki Dariusza Rekosza.
Na zakończenie uczestnicy "Nocy Detektywów" otrzymali "Licencję detektywa" z autografem prowadzącego.

"Noc detektywów" zrealizowana została w ramach Budżetu Obywatelskiego "Bezpieczeństwo na celowniku".

POECI I PISARZE POLSCY W INTERPRETACJI MŁODYCH RECYTATORÓW
2017-04-28

Młodzi recytatorzy z powiatu pleszewskiego, wyłonieni w eliminacjach szkolnych, recytowali poezję i prozę współczesnych poetów i pisarzy polskich podczas powiatowego konkursu recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych w trzech kategoriach wiekowych.

Laureatami konkursu w klasach I-II zostali:
GABRIELA KAROLEWSKA - SP Kuczków
IDALIA KOCH - SP nr 2 w Pleszewie
ALICJA MIKOŁAJCZAK - SP nr 3 w Pleszewie
KAROL RATAJCZYK - SP nr 1 w Pleszewie
GABRIELA STEFANIAK - SP nr 1 w Pleszewie
JONASZ WALCZAK- SP Kuchary
ZOFIA WASZAK - SP Lenartowice


Laureatami konkursu w klasach III-IV zostali:
ALEKSANDRA BAMBERSKA - SP Kowalew
KAROLINA JAKÓBCZAK - SP Lenartowice
MARIA KRYSZTOFIAK - SP nr 3 w Pleszewie
LAURA KUŚ - SP nr 2 w Pleszewie
NICOL MUSIELAK - SP nr 2 w Pleszewie
ZOFIA SPYCHAŁA - SP nr 1 w Pleszewie
WERONIKA TYPAŃSKA - SP Żegocin
JULIA WALEROWICZ - SP Jedlec
MAGDALENA WELKE - SP Chocz


W kategorii klas V -VI wyróżnionych zostało 7 osób za całość recytacji. oraz 3 osoby za recytację prozy i 1 osobę za recytację poezji.

Są to:
KLAUDIA DOBROŚ - SP Kowalew
KACPER DURSKI - SP Sowina Błotna
KAMIL JAKÓBCZAK - SP Lenartowice
MAKSYMILIAN KULA - SP Czermin
ZOFIA ŁUCZAK - SP Kuczków
JULIA ŁYSKAWKA - SP Broniszewice
MICHAŁ MŁYNARCZYK - SP Jedlec

Za prozę :
KACPER ELIAS - SP nr 1 w Pleszewie
KACPER LEPKA - SP Taczanów
KACPER PERA- SP Lenartowice

Za poezję:
MARCELI JANISZEWSKI - SP nr 1 w Pleszewie

Wszyscy uczestnicy eliminacji otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie, wyróżnieni dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez Dom Kultury w Pleszewie i Urząd Gminy w Czerminie.

Organizatorami konkursu było Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne, Dom Kultury w Pleszewie i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Pleszewskiego.

NOWI CZYTELNICY BIBLIOTEKI
2017-04-28

Kolejne grupy przedszkolaków dołączyły do grona czytelników pleszewskiej biblioteki. Tym razem w uroczystym pasowaniu udział wzięły dzieci z Przedszkola Bajka i Misia Uszatka.

SPOTKANIE Z BRONISŁAWEM CIEŚLAKIEM I PIOTREM. K. PIOTROWSKIM - fotorelacja
2017-04-28

WARSZTATY TEATRALNE Z DRAMY
2017-04-28

27 kwietnia 2017 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie pełniącej zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego odbyły się warsztaty dramy dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą (w tym także nauczycieli).
Warsztaty te były pierwszym wydarzeniem w ramach Akademii Teatralnej będącej częścią projektu Biblioteczna Akademia Rozmaitości.
Zajęcia prowadzili: Agnieszka Gola, Jarosław Rodzaj oraz Magdalena Rączka z Teatru Edu-Artis z Krakowa.
Przybliżyli oni metodę dramy, jej istotę, a przede wszystkim różnego rodzaju ćwiczenia, pomocne w pracy z grupą, począwszy od ćwiczeń oddechowych, po scenki dramowe.
Podczas zajęć uczestnicy uświadomili sobie m.in. jaki wpływ mają ćwiczenia oddechowe dla aparatu głosowego. Zapoznali się również z terapeutycznymi wartościami dramy.
Zajęcia spotkały się z życzliwym przyjęciem uczestników, którzy podnieśli ich wartość w urozmaiceniu codziennej pracy pedagogicznej i dydaktycznej.

Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteczna Akademia Rozmaitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAGDALENĄ GRZEBAŁKOWSKĄ - fotorelacja
2017-04-24
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu "Biblioteka przewodnikiem po historii" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".MARCOWE SPOTKANIE KLUBOWICZÓW DKK
2017-04-19


Wiosenne, czyli marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Pleszewie poświęcone było książce Gavina Extence'a pt. "Lustrzany świat Melody Black".
W swoim debiucie literackim, w powieści pt. "Wszechświat kontra Alex Woods" Gavin Extence podjął temat odchudzania i eutanazji, z kolei w "Lustrzanym świecie Melody Black" zmierzył się z tematem depresji.
Klubowicze w sposób bardzo żywy podjęli dyskusję na tematy związane ze współczesnym światem i coraz trudniejszych relacji międzyludzkich.
Autor w sposób bardzo lekki i przystępny podjął temat depresji i coraz większego osamotnienia i zagubienia we współczesnym świecie, w którym brakuje przede wszystkim rozmów i wzajemnych, bezpośrednich relacji międzyludzkich.
Członkowie DKK w Pleszewie polecają książkę wszystkim czytelnikom, którzy chcą się zastanowić nad swoimi relacjami z innymi ludźmi i być może nawiązać kontakty z najbliższymi sąsiadami, o których nic nie wiedzą.
Wszystkich miłośników dobrej książki zapraszamy na spotkanie w środę, 26 kwietnia o godz. 1600 do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Przedmiotem dyskusji będzie książka Joanny Chmielewskiej pt. "Rzeź bezkręgowców".

NOWI CZYTELNICY BIBLIOTEKI
2017-04-10


W naszej bibliotece rozpoczęła się akcja uroczystego pasowania przedszkolaków na czytelników biblioteki.
Jako pierwsze do grona czytelników dołączyły dzieci z grupy Krokuski, Szarotki, Słoneczniki i Bratki z Przedszkola "Słonecznego". Przed przystąpieniem do pasowania, dzieci poznały prawa i obowiązki czytelnika, udzielały poprawnych odpowiedzi na prośby i oczekiwania książki , wykazały się dużą wiedzą na temat bajkowych postaci, które wybierały z czarodziejskiej skrzyni .
Następnie sześciolatki w obecności rodziców złożyły ślubowanie - przyrzekając, że będą szanować książki, dużo czytać i często nas odwiedzać. Na pamiątkę tej uroczystości każde dziecko dostało zakładkę do książki. (M.W.)

WIOSENNO-WIELKANOCNE DIY W FILII W ZAWIDOWICACH
2017-04-10


Warsztaty rękodzieła odbyły się w bardzo radosnej, świątecznej atmosferze. Uczestnicy zajęć wykonali proste i oryginalne ozdoby oraz kartki wielkanocne. Największym zainteresowaniem cieszyło się barwienie papieru bibułą i kompozycje z kolorowej soli.
Warsztaty odbyły się 04 kwietnia 2017 r., a ich uczestnikami byli mali i nieco starsi czytelnicy filii bibliotecznej w Zawidowicach. (P.M.)

KWIETNIOWY BIBLIOTECZNY SALONIK KULTURALNY
2017-04-07

W środę 5 kwietnia w ramach Bibliotecznego Saloniku Kulturalnego odbył się wykład Macieje Brzezińskiego historyka, autora bloga "Poznańskie historie" pt. "Zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych".
W tradycji polskiej zakorzeniło się wiele zwyczajów wielkanocnych. Do najpopularniejszych z nich należy święcenie pokarmu, śniadanie wielkanocne przy wspólnym stole z rodziną czy śmigus dyngus. Niektóre z tradycji są już zupełnie zapomniane, inne wciąż kultywowane z pokolenia na pokolenie. Prowadzący opowiedział min. o zapomnianym zwyczaju "wieszania" Judasza, paleniu (zakopywaniu) żuru, kąpieli o wschodzie słońca w Wielki Piątek.
M. Brzeziński przedstawił również ciekawostki związane z datą Święta Wielkiej Nocy. Jest to uroczystość ruchoma, powiązana z żydowskim świętem Paschy. Najwcześniej Wielkanoc może przypadać 22 marca. Ostatni raz miało to miejsce w 1818 r., a po raz kolejny zdarzy się w 2285 r. Najpóźniej Wielkanoc może być obchodzona 25 kwietnia. Ostatnio wydarzyło się to w 1943 r., a po raz kolejny będzie miało miejsce w 2038 r.
Po wykładzie uczestnicy podzielili się wspomnieniami o zwyczajach panujących w ich rodzinach tj. przynoszenie prezentów przez Zajączka w Wielki Czwartek lub Wielką Sobotę czy wyścigami gospodarzy po rezurekcjach w niedzielę wielkanocną. (M.J.)

POWIATOWY KONKURS "CZYTANIE JEST SZTUKĄ"
2017-04-06


29 marca i 5 kwietnia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie pełniącej zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego, odbył się XXI Konkurs "Czytanie jest sztuką" pod hasłem "Czytam, bo lubię".

Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Spychaj - inspektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego, Zuzanna Musielak-Rybak - redaktor naczelna Gazety Pleszewskiej, Maria Wasielewska - kierownik Oddziału Dziecięcego BPMiG, spośród 62 uczestników – laureatów eliminacji gminnych i miejsko - gminnych, wybrała 15 Powiatowych Mistrzów Pięknego Czytania.


Mistrzowie Pięknego Czytania w I kategorii wiekowej:
1. Alicja Mikołajczak - kl. I , SP nr 3 Pleszew
2. Mateusz Swędrowski - kl. II, SP Gizałki
3. Aneta Duszczak - kl. III, SP Broniszewice
4. Katarzyna Juszczak - kl. III, SP Tomice
5. Maria Krysztofiak - kl. III , SP nr 3 Pleszew
6. Alex Makowiecki -kl. III, SP nr 3 Pleszew
7. Marcelina Wolniak - kl. III , SP LutyniaMistrzowie Pięknego Czytania w II kategorii wiekowej:

1. Weronika Typańska - kl. IV, SP Żegocin
2. Klaudia Kałużna - kl. V, SP nr 1 Pleszew
3. Kacper Lepka - kl. V, SP Taczanów
4. Tymoteusz Trocha - kl. V, SP Kucharki
5. Kacper Durski - kl. VI, SP Sowina Błotna
6. Michał Młynarczyk - kl. VI, SP Jedlec
7. Izabela Piechowiak -kl. VI, SP Kwileń
8. Emilia Szejner - kl. VI, Chocz


Głównym organizatorem konkursu jest BPMiG w Pleszewie pełniąca zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Pleszewskiego.

Współorganizatorami są biblioteki gminne naszego powiatu, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie.

Konkursu objął honorowym patronatem Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, patronat medialny sprawowała Gazeta Pleszewska.

WIELKANOCNE WARSZTATY RĘKODZIEŁA
2017-04-05


31 marca w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Warsztaty Rękodzieła". Tematem tegorocznych warsztatów wielkanocnych były stroiki na świąteczny stół, a przewodnikiem po zajęciach była florystyka Natalia Niedziela. Warsztaty składały się z dwóch części: pogadanki tematycznej oraz zajęć praktycznych.
Zajęcia dostarczyły uczestnikom dużo przedświątecznej radości, na pewno rozwinęły ich umiejętności plastyczne a przy okazji zgłębiły ich wiedzę na temat stroików wielkanocnych.

"WIOSNA W LITERATURZE""
2017-03-31


"Wiosna w literaturze" - pod takim hasłem odbyły się zajęcia dla trzech grup przedszkolnych z Zawidowic, Grodziska i Rokutowa.
Dzieci wysłuchały kilku wiosennych wierszy i opowiadań oraz opowiadały o literackim obrazie wiosny.
W przerwach między słuchaniem bajek i wierszy dzieci bawiły się w wiosenne zabawy. Na zakończenie zajęć przedszkolaki namalowały wiosenną łąkę. (P.M.)

WYKŁAD REHABILITANTKI JOANNY KLONOWSKIEJ
2017-03-30


W dniu 29 marca odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Biblioteczna Akademia Rozmaitości". Naszym gościem była rehabilitantka Joanna Klonowska, kierownik Zakładu Fizjoterapii Pleszewskiego Centrum Medycznego.
Tematem wykładu było zapobieganie upadkom u osób starszych w domu i środowisku zewnętrznym. Pani Joanna przekonywała zebranych na spotkaniu, że rehabilitacja to dobry sposób na poprawę stanu ciała osoby w starszym wieku. Wykład przybliżył zebranym problemy i bariery z jakimi zmagają się osoby starsze, które ograniczają lub utrudniają ich funkcjonowanie w życiu codziennym.
Poprzez odpowiednio dobrany do wieku i stanu pacjenta trening, uzyskamy pozytywne rezultaty. Dużym utrudnieniem, na który zwróciła uwagę rehabilitantka bywają zaburzenia równowagi. Człowiek w podeszłym wieku zaczyna mieć problemy z równowagą, ogranicza chodzenie z powodu strachu przed upadkiem, co przyczynia się do tego że mięśnie i zdolność utrzymywania równowagi pogarszają się jeszcze bardziej.
Było to pierwsze spotkanie w cyklu Akademia Zdrowia. Na kolejne wydarzenie w ramach tej Akademii zapraszamy w maju, gdzie będziemy gościć niezwykle popularną psycholożkę, autorkę poradników - Katarzynę Miller.
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu ""Biblioteczna Akademia Rozmaoitości" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".SPOTKANIE Z KALISKIM ŻEGLARZEM BARTKIEM CZARCIŃSKIM
2017-03-30


24 marca na gościliśmy w naszej bibliotece niezwykłą osobę - kapitana Bartka Czarcińskiego, który opowiadał o samotnym rejsie dookoła świata, przerwanym po 107 dniach. Kaliski żeglarz mówił m.in. o tym, jak wyglądało codzienne życie na pokładzie "Perły", a także o przyczynach przerwania rejsu, do którego przygotowywał się przez sześć lat.
Organizatorami spotkania byli: Klub Sportów Wodnych Vega oraz Stowarzyszenie Polacy Dookoła Świata.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARIUSZEM CZUBAJEM
2017-03-24


We wtorek 21 marca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie odbyło się spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem.
Mariusz Czubaj jest profesorem antropologii kultury, autorem wielu kryminałów takich jak: 21:37, Kołysanka dla mordercy, Zanim znów zabiję, Piąty Beatles, Mroczne popołudnie i RIP. Wraz z Markiem Krajewskim stworzył postać komisarza Jarosława Patera, bohatera Alei samobójców i Róż cmentarnych. W 2009 roku pisarz zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną.
Autor na spotkaniu opowiedział o swojej współpracy z Markiem Krajewskim i o tym, jak dobrze napisać ciekawą i rzetelną historię kryminalną. Wielbiciele kryminałów obecni na spotkaniu mieli okazję zadawać liczne pytania autorowi.
Spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem odbyło się w ramach projektu "Bezpieczeństwo na celowniku" finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Pleszew 2017. (M.J.)

SPOTKANIE BIBLIOTEKARZY Z POWIATU PLESZEWSKIEGO
2017-03-24


W dniu 22 marca w pleszewskiej bibliotece odbyło się seminarium powiatowe, w którym uczestniczyli kierownicy i dyrektorzy bibliotek gminnych. Spotkanie zorganizowane było w ramach pełnienia przez BPMiG w Pleszewie zadań Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Pleszewskiego.
Omawiano aktualne sprawy związane z działalnością bibliotek m.in. składanie sprawozdań w Analizie Funkcjonowania Bibliotek, analiza uzyskanych w 2016 roku przez biblioteki powiatu pleszewskiego wyników czytelniczych. Pod względem liczby czytelników na 100 mieszkańców powiat pleszewski plasuje się na VI miejscu wśród 31 powiatów województwa wielkopolskiego i na IV miejscu pod względem liczby wypożyczeń na 100 mieszkańców.
W kolejnej części spotkania Pani Krystyna Brodowska, koordynatora firmy Sokrates przedstawiła możliwości, jakie daje udział biblioteki w portalu w.bibliotece.pl w praktyce pozyskiwania czytelników.
Zademonstrowała także w jaki sposób prezentują się dołączone do katalogu pleszewskiej biblioteki zasoby Wolnych Lektur oraz pozycje e-booków z platformy NASBI, do których dostęp wykupiła biblioteka w ramach Konsorcjum.
Kolejnym punktem szkolenia była prezentacja formularza do opracowania zbiorów w programie Sowa Marc 21.Seminarium zostało zorganizowane przez BPMiG w Pleszewie w ramach pełnienia zadań Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Pleszewskiego

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE KOŁA STOWARZYSZENIA BIBLIOTEKARZY POLSKICH
2017-03-24


22 marca odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła SBP działającego przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie.

W wyniku głosowania jednogłośnie wybrano nowy Zarząd Koła w składzie:

Przewodnicząca - Elżbieta Mielcarek
Sekretarz - Izabela Wegner
Skarbnik - Hanna Nowaczyk
Członek Zarządu - Renata Młodak
Członek Zarządu - Monika PiłkaWybrano również kandydatów na zjazd Oddziału SBP.

Pleszewskie koło reprezentować będą:

1. Elżbieta Mielcarek - dyrektor BPMiG w Pleszewie
2. Izabela Wegner - pracownik BPMiG w Pleszewie
3. Renata Młodak - pracownik BPMiG w Pleszewie
4. Monika Piłka - kierownik BP w Choczu


CZYTANIE JEST SZTUKĄ - ELIMINACJE MIEJSKO-GMINNE KONKURSU DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
2017-03-23


W kolejne środy marca odbyły się eliminacje miejsko-gminne Konkursu „ Czytanie jest sztuką” pod hasłem „Czytam, bo lubię”. Wzięło w nich udział 71 uczniów, w dwóch kategoriach wiekowych, którzy przeszli eliminacje w szkołach podstawowych miasta i gminy Pleszew.
Dzieci z klas I-III czytały fragmenty z książek Zofii Staneckiej, natomiast starsza grupa z klas IV - VI czytała fragmenty z książek współczesnych pisarzy polskich. Dominowała proza Andrzeja Maleszki.
Jury w składzie: Justyna Biegańska - kierownik Książnicy Pedagogicznej w Pleszewie, Zuzanna Musielak-Rybak - redaktor naczelna "Gazety Pleszewskiej", Maria Wasielewska - kierownik Oddziału Dziecięcego BPMiG oraz Paulina Marciniak z Oddziału Dziecięcego, wybrała Mistrzów Pięknego Czytania, którzy będą reprezentować Miasto i Gminę Pleszew na konkursie powiatowym 29 marca i 5 kwietnia.

Mistrzami Pięknego Czytania w I kategorii zostali:

Alicja Mikołajczak, kl. I, SP nr 3
Bianka Szczepaniak, kl. II, SP nr 2
Izabella Dudkowiak, kl. III, SP nr 1
Bartosz Kozłowicz, kl. III, Kuczków
Maria Krysztofiak, kl. III, SP nr 3
Kinga Musielak, kl. III, Kowalew
Alex Makowiecki, kl. III, SP nr 3

Mistrzami Pięknego Czytania w II kategorii zostali:

Laura Bartczak, klasa IV, SP nr 1
Klaudia Kałużna, klasa V, SP nr 1
Kacper Lepka, klasa V, Taczanów
Kacper Pera, klasa V, Lenartowice
Klaudia Dobroś, klasa VI, Kowalew
Kacper Durski, klasa VI, Sowina Błotna
Iga Krawczyk, klasa VI, Kowalew


Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Natomiast pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie.

LUTOWE SPOTKANIE KLUBOWICZÓW DKK
2017-03-08


Dyskusyjny Klub Książki podczas swojego setnego spotkania omówił książkę Maxa Barrego pt. "Korporacja".
Bardzo cieszy fakt, że to już setne spotkanie DKK w Pleszewie, a w kwietniu 2017 roku klub będzie obchodził swoje 10-lecie.
Australijski pisarz Max Barry w sposób humorystyczny, ale i zarazem bardzo prawdziwy przedstawia warunki pracy w Korporacji Zephyr. Mechanizmy działające w korporacji próbuje poznać nowy pracownik Jones i w końcowej fazie posiądzie ogromną wiedzę na ten temat, którą będzie mógł wykorzystać. Windą nie można wjechać na wyższe piętra do władz korporacji, wszyscy nawzajem się obserwują i próbują wywrzeć presję na koledze z pracy. Awantura o zjedzonego pączka urasta do rangi bardzo ważnej sprawy, przez którą ktoś może stracić pracę. „Korporacja” wywołała bardzo dynamiczną dyskusję wśród klubowiczów, wszyscy byli oburzeni warunkami pracy w tytułowej korporacji.
Niestety kadra zarządzająca wywołuje wśród pracowników „Korporacji” złe emocje i negatywne działania, jeśli chodzi o stosunki międzyludzkie w miejscu pracy są one bardzo nie ciekawe, nacechowane podejrzliwością i strachem.
Członkowie DKK w Pleszewie polecają powieść wszystkim czytelnikom, jest to opowieść o współczesnym świecie i działaniach przeprowadzanych wśród pracowników w różnych miejscach i różnych firmach przez ludzi na kierowniczych stanowiskach. Klubowicze stwierdzili, że bardzo trudno jest uniknąć manipulacji i złych emocji żyjąc w ciągłym lęku przed utratą pracy, ale z drugiej strony ważne, aby zachować człowieczeństwo i stosować przysłowie: „Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe”.
Wszystkich miłośników dobrej książki zapraszamy na spotkanie w środę, 29 marca o godz. 15.00 do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Przedmiotem dyskusji będzie książka Gavina Extence Lustrzany świat Melody Black.

PODRÓŻ DO TUWIMOWA W TACZANOWIE DRUGIM
2017-03-08


7 marca w podróż do Tuwimowa udali się uczniowie klasy III b. Prowadzące zajęcia bibliotekarki przedstawiły małym czytelnikom postać Juliana Tuwima, czytały wiersze autora oraz śmieszne przekłady jego utworów. Dzieci w tym czasie ilustrowały poematy według własnego pomysłu.
Powstały bardzo piękne prace, które zawisły na wystawie w czytelni. (M.T.)

KOTY Z BAJEK
2017-03-08


Z okazji Światowego Dnia Kota w Zawidowicach odbyła się lekcja biblioteczna. Dzieci wysłuchały wierszy i opowiadań oraz fragmentów książek popularnonaukowych dotyczących kotów. Opowiadały także o swoich domowych pupilach. Przedszkolaki sprawdziły swoją wiedzę dotyczącą bajkowych kotów odgadując ich imiona na podstawie ilustracji. Ostatnim punktem zajęć było wykonanie kota z masy solnej. (P.M.)

MÓJ PRZYJACIEL KOT
2017-03-08


Światowy Dzień Kota, obchodzony 17 lutego – jedno z nietypowych świąt w kalendarzu – był inspiracją do zorganizowania kolejnego spotkania z dziećmi z Grupy Szarotki i Tulipanki z Przedszkola Słonecznego.
Przedszkolaki po wysłuchaniu opowiadania Niesforny kotek, potrafiły rozpoznać rasy dzikich kotów, opowiadanie Zofii Staneckiej Rudy zainspirowało do rozmowy o kotach domowych, a szczególnie o opiece nad nimi. Opowiadały również o swoich kotach, ich zabawach i upodobaniach. Podczas zajęć praktycznych z przygotowanych materiałów dzieci wykonywały koty, które można podziwiać w holu biblioteki. (M.W.)

DOTACJE Z MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
2017-02-24


Ponad 30.000 tys. złotych pozyskała pleszewska biblioteka z dwóch programów dotacyjnych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt "Biblioteka przewodnikiem po historii" został wysoko oceniony w programie Promocja czytelnictwa, gdzie w tegorocznej edycji położono nacisk na szeroko pojętą edukację historyczną.
Od kwietnia do listopada zorganizowanych zostanie szereg ciekawych wydarzeń m.in. spotkania autorskie z Magdaleną Grzebałkowską i Sławomirem Koprem, internetowy konkurs wiedzy historycznej, opracowany zostanie quest oraz przeprowadzone zostaną warsztaty genealogiczne.
Dla najmłodszych przygotowane zostaną multimedialne lekcje historii, a w ogólnopolską akcję Cała Polska Czyta dzieciom włączą się członkowie Drużyny Tradycji im. 70 Pułku Piechoty.

Drugim dofinansowanym przez MKiDN zadaniem jest "Biblioteczna Akademia Rozmaitości", który będzie realizowany od marca do października przy współpracy ze Stowarzyszeniem "Pionier". Projekt ten ma na celu zaprezentowanie biblioteki jako miejsca otwartego na różnorodne działania. W ramach 6 Akademii: Teatralnej, Słowa, Literackiej, Zdrowia, Technologii i Podróżniczej zaproszonych zostanie wiele ciekawych osób m.in. znana psycholog, autorka poradników - Katarzyna Miller, podróżnik - Jaś Mela, pisarze dla dzieci i młodzieży - Marcin Pałasz i Ewa Nowak, autorka niezwykle poczytnych powieści - Małgorzata Gutowska-Adamczyk.
Najmłodsi czytelnicy wezmą m.in. udział w Nocy podróżników, spektaklu teatralnym, warsztatach czerpania papieru. Młodzież zostanie zaproszona do udziału w warsztatach z kodowania, zajęciach "Cyfrowa wyprawka" - dotyczących bezpiecznego korzystania z nowych technologii oraz warsztatach oratorskich. Dorośli czytelnicy będą mogli skorzystać z ciekawych wykładów dotyczących zdrowia, nowych technologii czy literatury.
Podsumowaniem projektu będzie kolejna edycja Święta Biblioteki - rodzinnego festynu czytelniczego, który w ubiegłym roku przyciągnął do biblioteki tłumy uczestników.KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA W TACZANOWIE DRUGIM
2017-02-24


23 lutego 2017 w filii bibliotecznej w Taczanowie Drugim odbyły się eliminacje szkolne konkursu pięknego czytania pod hasłem "Czytam bo lubię". Brało w nich udział 30 młodych czytelników. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane i zaprezentowały wysoki poziom swoich występów.
Jury w składzie: Iwona Korniluk, Anna Grześkowiak, Monika Tomczak i Ewa Borkowska, miało bardzo trudny wybór. Do eliminacji miejsko - gminnych zakwalifikowali się:

W kategorii I
Michalina Melka, Hanna Adamska, Wojtek Szczepaniak

W kategorii II
Julia Zimna, Katarzyna Pawlak, Kacper Lepka

ALE KOSMOS ! W TACZANOWIE DRUGIM
2017-02-17


Podczas tegorocznych ferii, w taczanowskiej bibliotece, było trochę bałaganu ponieważ dzieci bawiły się w kosmos. Uczestnicy budowali rakiety i bazy kosmiczne. Sami zmienili się w kosmitów, malowali niebiańskie pejzaże i lepili śmieszne ufoludki. Dużo radości i śmiechu przyniosły im zabawy w start rakiety czy kosmicznego pomidora lub zatrute kredki. Każdy mógł poobserwować niebo i okolicę przez teleskop.
Dzieci obejrzały wystawkę książek o kosmosie i wysłuchały opowiadania o Kosmoludku, sprawdziły swoją wiedzę o wszechświecie, rozwiązując zagadki.
Po baśni o gwiazdkach szczęścia, każdy mógł ozdobić własną kolorową gwiazdkę. Na koniec dzieci poczęstowały się pastylkami kosmonauty. (M.T.)

FERIE W FILII W ZAWIDOWICACH
2017-02-17


W ramach ferii w filii w Zawidowicach odbyły się cztery spotkania adresowane do dzieci.
Tematem przewodnim poszczególnych zajęć były pingwiny, smoki, piraci oraz Walentynki. Podczas zajęć w bibliotece dzieci poznawały literaturę słuchając książek, opowiadań i wierszy.
Zawsze było dużo zabawy podczas wykonywania różnorodnych prac plastycznych, rozwiązywania zagadek, krzyżówek, wykreślanek…
Dzieci grały także w tematyczne planszówki i memory. (P.M.)

ZIMOWE SPOTKANIA W BIBLIOTECE
2017-02-13


Zakończyły się ferie dla dzieci a wraz z nimi „Zimowe spotkania w bibliotece”.
Różnorodny program zajęć zapewnił dla każdego coś ciekawego. Dzieci rozwiązywały zagadki, krzyżówki, rebusy, labirynty, a także bajkowe kalambury.
Oprócz rozrywek umysłowych odbywały się zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy wykonywali witraże oraz upominki walentynkowe dla swoich bliskich. Było również głośne czytanie wybranych bajek i opowiadań.
Czas spędzony w bibliotece upłynął miło i wesoło. Dzieci zapewniały, że czekają już na wakacyjne spotkania w bibliotece.

STYCZNIOWE SPOTKANIE KLUBOWICZÓW DKK
2017-02-08


Pierwsze w 2017 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Pleszewie poświęcone było książce Michaela Kodasa "Zbrodnie na Evereście".
Michael Kodas - dziennikarz, fotograf i autor wyżej wymienionej pozycji poszukuje odpowiedzi na pytanie: co jest takiego w najwyższej górze świata, że himalaiści gotowi są poświęcić swoje życie i nie tylko swoje, aby zdobyć Mont Everest? Motywem przewodnim książki jest historia Nilsa Antezany - emerytowanego lekarza i wspinacza pozostawionego przez opłaconego przewodnika na pewną śmierć podczas zejścia z najwyższej góry świata - Everestu. Autor stopniowo rozwija temat śledztwa prowadzonego przez córkę Nilsa, która koniecznie chce ustalić okoliczności śmierci swojego ojca.
Temat omawianej książki głęboko poruszył członków DKK w Pleszewie, którzy zadali sobie pytanie: co trzeba mieć w głowie, aby ambicja przesłoniła wszystko do tego stopnia, że zwyciężają obojętność, brak odpowiedzialności, porzucanie przez przewodników a nawet kradzieże jedzenia czy sprzętu?
Klubowicze zgodzili się z wypowiedzią Edmunda Hillarego - pierwszego zdobywcy Mont Everestu: Życie ludzkie jest bez porównania ważniejsze niż dotarcie na jakikolwiek szczyt.
O tym jak jest naprawdę, można dowiedzieć się z książki Michaela Kodasa, ale nie będzie to na pewno lektura napawająca optymizmem.
Wszystkich miłośników dobrej książki zapraszamy na spotkanie w środę, 22 lutego o godz. 1600 do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Przedmiotem dyskusji będzie książka Maxa Barrego Korporacja.

WALENTYNKOWE WARSZTATY RĘKODZIEŁA
2017-02-03


W czwartkowe popołudnie, 2 lutego, z okazji zbliżających się Walentynek w czytelni naukowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Warsztaty rękodzieła".
Tym razem uczestnicy wykonali m.in. kartki walentynkowe, pudełeczka na drobiazgi z serduszkiem, świeczniki walentynkowe oraz inne oryginalne upominki, które 14 lutego podarują swojej Walentynce. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy serdecznie na kolejne spotkania. (E.G.)

BIBLIOTECZNY SALONIK KULTURALNY
2017-02-03


W środę 25 stycznia Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie zaprosiła swoich czytelników na pierwszy w tym roku Biblioteczny Salonik Kulturalny. Okazją do spotkania była 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki i wybór przez Sejm RP na patrona roku 2017.
Podczas wykładu dyrektor BPMiG Elżbieta Mielcarek przybliżyła sylwetkę jednego z najważniejszych bohaterów narodowych w historii naszego kraju. Tadeusz Kościuszko odebrał ważną rolę w dziejach Polski, stał się symbolem polskiego czynu niepodległościowego. W świadomości narodu utrwalił się jako pierwszy w historii Naczelnik, który poderwał Polaków do czynu zbrojnego. Na zakończenie wykładu wszyscy zebrani, przy akompaniamencie Lucjany Pawlik odśpiewali pieśni patriotyczne m.in. "Hej strzelcy wraz", "Bartoszu, Bartoszu".

DZIEŃ BABCI I DZIADKA
2017-01-23


W tygodniu poprzedzającym Dzień Babci i Dziadka, w kolejnym spotkaniu z cyklu "Podróże po bajkowej literaturze" w pleszewskiej bibliotece, uczestniczyły przedszkolaki z grupy Szarotki i Tulipanki z Przedszkola "Słonecznego".
Zajęcia związane były ze świętem naszych ukochanych dziadków. Dzieci słuchały opowiadania o tym, jaki prezent sprawił największą radość babci.
Wykonały laurkę dla swoich dziadków oraz opowiadały, za co najbardziej ich kochają. (M.W.)

LAURKI DLA BABĆ I DZIADKÓW
2017-01-23


Przedszkolaki z Grodziska, Rokutowa i Zawidowic uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych, podczas których opowiadały o swoich Babciach i Dziadkach oraz o spędzaniu wolnego czasu z nimi. Poznały wybraną literaturę dla dzieci dotyczącą Babć i Dziadków poprzez wysłuchanie wierszyków i opowiadania o konieczności zabawy z Dziadkami i opiekowania się nimi.
Dzieci dowiedziały się w jakie gry i zabawy bawili się ich Dziadkowie, gdy byli dziećmi. Następnie przedszkolaki wykonały przepiękne laurki z bibuły dla swoich Babć i Dziadków. (P.M.)

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA W TACZANOWIE DRUGIM
2017-01-23


18 stycznia Biblioteka Środowiskowa zorganizowała uroczyste obchody święta Kubusia Puchatka. Na imprezę zostały zaproszone dzieci z nauczania początkowego.
Uczestnicy obejrzeli prezentację o historii Kubusia, wspólnie przeczytały książkę pt. "Zimowy sen". Dużo śmiechu wywołały zabawy w tańczący garnuszek, gdzie dzieci rozwiązywały zagadki na temat przyjaciół ze Stumilowego Lasu oraz dorysowywanie ogona Kłapouszkowi z zawiązanymi oczami.
Na zakończenie każdy mały czytelnik otrzymał kolorowankę i słodkie "co nieco".
Przez cały dzień w czytelni dzieci mogły czytać sobie kubusiowe książeczki i kolorować kolorowanki. (M.T.)

ZIMA JUŻ NAM NIE STRASZNA. W FILII W ZAWIDOWICACH POWSTAŁY PRZEPIĘKNE SZALE
2017-01-19


W filii bibliotecznej w Zawidowicach odbyły się warsztaty dziergania szala na rękach. Uczestniczki warsztatów poznały podstawowe zasady dziergania, dowiedziały się jak wykonać szal o różnej wielkości oczkach oraz nauczyły się dwóch metod wykańczania robótki. Finalnie, powstały przepiękne i długie szale.
Po skończeniu robótki w filii bibliotecznej, uczestniczki warsztatów już planowały wykonanie kolejnych szali i kominów samodzielnie w domu dla członków swoich rodzin. (P.M.)katalog powiatowy
katalog Pleszew
zamawianie i rezerwacja
regionalia
audiobooki - nowości 2017
nowości książkowe - grudzień
kontakt
godziny otwarcia
licznik: 393927

BPMiG w Pleszewie pełni zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu Pleszewskiego

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie


ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH DLA BIBLIOTEK - Priorytet II

Biblioteka bierze udział w programie "Akademia Orange dla Bibliotek"


Koło SBP w Pleszewie


© Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie